ظریف در جمع خبرنگاران در ژنو: خطوط قرمزهای بی‌مورد نباید مطرح شود
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: به نظر ما امکان رسیدن به توافق کامل وجود داشته و دارد ولی این نیازمند یک تصمیم و اراده سیاسی است.


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری همتای آمریکایی در شهر ژنو و به منظور سرعت بخشیدن به روند مذاکرات جامع هسته‌ای به گفت‌وگو نشستند.

در این نشست معاونان وزرای خارجه نیز حضور داشتند.

این رایزنی قبل از آغاز دور دوازدهم مذاکرات جامع هسته‌ای برگزار شد. قرار است دوازدهمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره توافقنامه جامع هسته‌ای 28 دی ماه (18 ژانویه) در سطح معاونان در شهر ژنو برگزار شود. از 25 دی ماه تا 27 دی ماه نیز معاونان ظریف رایزنی‌هایی را با طرف آمریکایی به ریاست وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا خواهند داشت.

ظریف در بدو ورود به ژنو در جمع خبرنگاران با اشاره به گفت وگوهای هسته‌ای این دوره گفت: ما در حال حاضر به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق به سمت جلو به پیش برویم.

بخشی از اظهارات ظریف را به نقل از واحد مرکزی خبر در ادامه می‌خوانیم:

  • جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده در همه سطوح این اراده را دارد ولی اراده ما مبتنی بر این است که از حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای خود صرف‌نظر نکنیم، چون بر اساس فتوای مقام معظم رهبری هیچ‌گاه دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم از این رو هیچ نگرانی نداریم که به دنیا نشان دهیم برنامه هسته‌ای ما صلح‌آمیز است.
  • بر اساس برنامه هدف مشترک که سال گذشته در همین شهر ژنو توافق کردیم، ایران باید برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را داشته باشد اما در این حال نشان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است و در این جهت، ما همواره اعلام کرده‌ایم این آمادگی را داریم.
  • هدف کاملا در دسترس است، این هدف را در اختیار داریم و می‌توانیم برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنیم. فقط برای رسیدن به آن نیاز به اراده سیاسی و تصمیم‌گیری جدی و خطوط قرمزهای بی‌مورد طرف مقابل مخصوصا کشورهای غربی است که نباید مطرح نشود.
  • باید پیشنهادات تازه و جامعی مطرح شود و آمادگی این را داریم که همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم که طرف مقابل چقدر در این‌ باره آمادگی دارد.
  • ما در مذاکرات هسته‌ای با دولت آمریکا به صورت یک مجموعه برخورد می‌کنیم، بنابراین همراه کردن قسمت‌های مختلف دولت آمریکا و یکپارچه شدن سیاست‌های آن بر عهده قوه مجریه آمریکاست. این نگرانی آنها باید باشد البته ما احساس می‌کنیم که نیاز به یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است. تصمیم‌گیری برای حل معضلی که می‌تواند بسیاری از معادلات منطقه را به سمت بهبودی تغییر دهد.