یادداشت امین دشتی /جانمایی پتروشیمی دشتستان
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

از جمله مزیت‌های توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی را می­توان فعالیت کمتر، سرمایه‌گذاری کمتر، ارزش افزوده بالاتر، اشتغالزایی بیشتر، تنوع بیشتر محصولات و مخاطرات کمتر نسبت به صنایع بالادستی پتروشیمی برشمرد.


کشور ايران با­ دارا بودن ده درصد ذخائر نفتي جهان و بزرگ­ترين ميادين گازي، يكي از مهم­ترين كشورهاي داراي منابع خدادادي هيدروكربوري به­شمار مي آيد، اما توجه به رهايي از خام فروشي و تلاش براي متنوع كردن

اقتصاد ملي، مديران و سياست گذاران را به سوي توسعه صنايع پتروشيمي سوق داده­است. صنعت پتروشيمي كه تأسيس آن در ايران به دهه 1330 باز مي­گردد، به مرور به عنوان بخشي پيشرو در اقتصاد ملي معرفي شد و در عمل توانست حجم عظيمي از سرمايه­هاي ملي را به سوي خود جذب كند. صنعت پتروشيمي در نگاه دولت مردان و برنامه ريزان كشور، همواره به عنوان صنعتي توسعه­آور براي كشور و مناطق ميزبان آن تلقي شده­است. اين نگرش موجب رقابت ميان مناطق مختلف كشور براي جذب صنعت پتروشيمي به سوي خود را ايجاد کرده­است، كه نتيجه آن ظهور حجم گسترده سرمايه گذاري در مجتمع­هاي پتروشيمي و مناطقي است كه شايد كوچكترين توجيه فني و يا مزيت اقتصادي براي ميزباني صنعت مذكور را نداشته باشند.

از جمله مزیت‌های توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی را می­توان فعالیت کمتر، سرمایه‌گذاری کمتر، ارزش افزوده بالاتر، اشتغالزایی بیشتر، تنوع بیشتر محصولات و مخاطرات کمتر نسبت به صنایع بالادستی پتروشیمی برشمرد.

نبود استراتژی مدون، تامین مواد اولیه، بازاریابی، ناتوانی فنی، مشکل نقدینگی و ضعف مدیریتی از جمله دلایل عقب ماندگی صنایع پایین دستی پتروشیمی است. اولویت بخشی به فعالیت‌های پایین‌دستی در کنار فعالیت‌های بالادستی و تدوین استراتژی توسعه، تقویت نهادهای مکمل، ایجاد و ارتقای توانمندی های تکنولوژیکی و تعیین سیاست­های حمایت مالی مناسب از سوی دولت برخی از اقدامات لازم برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی است. همچنین نباید پلیمرها، آروماتیک­ها و دیگر محصولات مشابه را مواد خام دانست، زیرا این محصولات ارزشمند خود از نفت و گاز تولید می­شوند پس باید گفت که دارای ارزش ویژه خود هستند.

صنایع بالا دستی در صنعت پتروشیمی مانند الفین ها، متانول و تبدیلات گازی تامین کننده خوراک بیش از ۳۳۰ زمینه پر ارزش صنایع مکمل پتروشیمی است. صنایع یا بنگاه­های مکمل پتروشیمی شامل دسته­ای از صنایع می باشد که تولید کننده خوراک در واحدهای بزرگ یا متوسط به جز الفین ها، متانول و اوره و آمونیاک (به طور کلی محصولات تولیدی براساس تبدیلات مستقیم گازی) نیز می­باشند. این صنایع همچنین صنایع متوسط تولید کننده مواد واسطه و صنایع تبدیلی متوسط، کوچک و خرد را نیز در بر می­گیرند.

استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است و با توجه به وجود خوراک مناسب از منابع غنی نفت و گاز در استان بوشهر، راه‌اندازی صنایع پائین‌دستی می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای اشتغال در استان باشد. اشتغال را می‌توان به عنوان مهمترین ویژگی راه‌اندازی این واحدهای پتروشیمی عنوان کرد که می‌تواند در رفع بیکاری در استان بوشهر نقشی بسیار مهم و اساسی داشته باشد.

استاندار بوشهر آقای سالاری نیز ایجاد اشتغال به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های مسئولان مطرح است و راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی می‌تواند در رفع مشکل اشتغال نقشی بسیار مهم و تاثیرگذار داشته باشد. وی با اشاره به نقش بسیار مهم ایجاد این واحد پتروشیمی در اشتغال و ارزآوری، تصریح کرد: جانمایی این  طرح پتروشیمی را انجام دادیم.

همچنین حجت‌الاسلام موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان و همچنین عضو کمیسیون انرژی با پیگیری و تلاش انجام گرفته و با فعالیت استاندار بوشهر، جانمایی پتروشیمی دشتستان با موفقیت انجام شده­است. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: جانمایی این پروژه عظیم نیز انجام گرفته و امیدواریم در سال جاری کلنگ زنی آن انجام بگیرد تا بخش عمده‌ای از مشکل اشتغال در منطقه مرتفع شود.