صبح امروز کشف شد: لاشه نهنگ عظیم‌الجثه در 7 مایلی خورشهاب/تصاویر
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

لاشه یک نهنگ عظم‌الجثه در آب‌های بندر خور شهاب بخش دلوار استان بوشهر مشاهده شد.صبح امروز پس از دریافت گزارش‌های مردمی به سمت بندر خورشهاب بخش دلوار استان بوشهر به اتفاق ناخدا علی گلسرخی و ناخدا عباس ابراهیمی و مسئول بندر صیادی عامری جهت مشاهده نهنگ با یک فروند قایق به سمت آب‌های نیلگون خلیج فارس حرکت کردیم. 

پس از سه ساعت جستجو این نهنگ که از فاصله دور به یک قایق شبیه بود در فاصله 7 مایلی مشاهده شد.

این نهنگ عظیم الجثه که طول بدن آن به بیش از 20 متر می‌رسید در فاصله سه متری از سمت چپ دم با پروانه کشتی برخورد داشته و با توجه به پیچیده شدن در تور صیادان از ناحیه دم جانور ، می‌تواند علت مرگ این نهنگ باشد.

ناخدا گلسرخی در این زمینه گفت: این نوع نهنگ عظیم الجثه در نواحی عمیق اقیانوس زیست می‌کند و حضور آنها در خلیج فارس به ندرت اتفاق می‌افتد.

برخی عنوان داشتند که یک نهنگ عظیم الجثه دیگری در عمق 12 تا 15 مایلی نیز مشاهده کرده‌اند که جستجوی خبرنگار ما با مشاهده‌کنندگان این نهنگ زنده به جایی نرسید.

از کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و تحقیقات شیلات انتظار می‌رود برای تهیه نمونه‌های ‍ژنتیکی وبه منظور تعیین نوع و گونه این نهنگ نادر به منطقه اعزام شوند.

بندر خور شهاب دارای 40 موتور قایق و20 لنج صیادی و تجاری است و بیش از 95 درصد مردم این بندر به شغل صید و صیادی مشغول هستند.این بندر با 1800 نفر جمعیت در 75 کیلومتری جنوب استان بوشهر قرار دارد.

منبع: فارس