close
دانلود آهنگ جدید
معاون قوه قضائیه: نمی‌توان کنسرت‌های موسیقی را به این دلیل لغو کرد که عده‌ای از برگزاری آن ناراحت
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

کشور نمی‌تواند با تعدد نظر‌ها اداره شود. مراجع تقلید نظرشان محترم است و مقلدانشان باید به نظراتشان پایبند باشند. اما قوانین کشور برپایه نظر یک مرجع است و آن هم رهبر معظم انقلاب است/ مسئولان ارشاد در استان‌ها باید هماهنگی بیشتری در حل مشکلات داشته باشند


معاون قوه قضائیه گفت: کشور نمی‌تواند با تعدد نظر‌ها اداره شود. مراجع تقلید نظرشان محترم است و مقلدانشان باید به نظراتشان پایبند باشند. اما قوانین کشور برپایه نظر یک مرجع است و آن هم رهبر معظم انقلاب است.

بدر سال 1393 هنرِ موسیقی با حاشیه‌های بسیاری همراه بود. برخی از کنسرت‌های موسیقی در شهرستان‌ها لغو شد و برخی از اهالی موسیقی از رخدادهای سال 93 خاطره خوشی ندارند. 

آخرین موردِ لغو کنسرت موسیقی در سال جاری به کنسرت سیروان خسروی در بوشهر با حضور اداره اماکن و علیرضا قربانی در دانشگاه آزاد گلبهار به دستور دادستان عمومی چناران از توابع خراسان رضوی بود. این کنسرت ها در حالی لغو شد که مجوزهای لازم را از مراجع قانونی اخذ کرده بود.

لغو این کنسرت اوج حاشیه‌ها را رقم زد و این پرسش را بار دیگر و البته این بار اساسی‌تر به ذهن رساند که چاره اعمال نظر شخصی در لغو کنسرت‌های موسیقی چیست و حرف آخر در این باره را چه کسی می‌زند؟

خبرگزاری تسنیم در این خصوص دیدگاه حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه را جویا شده است که در ادامه می خوانید:

  • (درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی از سوی دادستان چناران) دادستان‌ها می‌توانند در جایی که تخلفی عمومی صورت گیرد، ورود کنند، البته به شرطی که تخلفی باشد و یا اینکه زمینه تخلف وجود داشته باشد. اما اینکه در مشهد و در این مورد خاص تخلفی بوده و یا امکان بروز تخلف وجود داشته ما آنجا نبوده‌ایم که بخواهیم قضاوت کنیم. باید تاکید کنم که دادستان برای جلوگیری از بروز تخلف می‌تواند ورود کند نه برای جلوگیری از اجرای کنسرت موسیقی. دادستان طبق موازین قانونی می‌تواند در مواردی که امنیت عمومی را به خطر بیاندازد ورود کند. باید بگویم که اگر تخلفی در کار بوده و دادستان وارد عمل شده از نظر قانونی منعی ندارد و درست است اما اگر تخلفی در کار نبوده، کاری که دادستان انجام داده قانونی نیست.
  • اصل بر این است که کنسرت موسیقی خلاف قانون نیست و کسی نمی‌تواند از برگزاری هیچ کنسرتی جلوگیری کند. حال ممکن است این پرسش مطرح شود که؛ اگر در حین برگزاری کنسرت مُحَرماتی صورت گیرد، آیا نباید از این امر جلوگیری کرد؟ من به مصداق کاری ندارم و مورد خاصی مد نظرم نیست اما اگر اختلاطی انجام شود باید جلوگیری کرد.
  • (در پاسخ به این پرسش که کنسرت علیرضا قربانی تمام مجوز‌ها را گرفته، اما باز هم لغو شد، علتش چیست؟) من نمی‌دانم در این مورد خاص هماهنگی‌ها انجام شده یا نه، اما در هر حال این هماهنگی باید اتفاق بیافتد.
  • (درباره اعطای مجوز از سوی یک ارگان و احترام دیگر ارگان‌ها به مجوزهای صادر شده) این حرف از جهاتی خوب است. اما باید هماهنگی‌ها انجام شود تا همهٔ ارگان‌ها تصمیم‌های این مرجع را بپذیرند. شرط دیگری برای این امر وجود دارد که عبارتست از: ‌ ارگانی که قرار است حرف آخر را بزند باید به وظایفش به طور کامل عمل کند. اگر آن ارگان کارش را درست و کامل انجام دهد همه چیز خوب است اما اگر این ارگان وظایفش را کامل انجام نداد چه؟ در این هنگام است که ارگان دیگری باید وارد عمل شود. در کل باید بگویم؛ اینکه یک نفر حرف اول و آخر را بزند خیلی سخن دقیقی نیست.
  • من هم معتقدم که این کش مکش‌ها نباید باشد و باید حل شود. بخش‌های مختلف مانند نیروی انتظامی، دادستانی و وزارت ارشاد باید با هم همکاری کنند و اگر شرایط مساعد بود مجوز برگزاری کنسرت را بدهند و از کنسرت به طور کامل پشتیبانی کنند.
  • وزارت ارشاد اگر می‌خواهد مجوزی را صادر کند که به نتیجه برسد و مشکلی هم پیش نیاید و جامعه هنری هم دل چرکین نشوند، لازمه‌اش این است که با ارگان‌های دیگر هماهنگ کند و از نظر امنیتی، ارزشی، اخلاقی و ابعاد دیگر مسئله را بسنجد. اما اگر نهادی آمد و بدون هماهنگی و بدون توجه به هشدارهای دیگر نهاد‌ها عمل کرد، شرایط چندان مساعد پیش نمی‌رود.
  • در برگزاری کنسرت‌های موسیقی باید از مواردی که موجب ناهماهنگی اجتماعی می‌شود، جلوگیری شود. مانند ناراحتی برخی‌ها از برگزاری کنسرت که موجب اختلاف و آشوب می‌شود. البته نمی‌توان همه کنسرت‌های موسیقی را به این دلیل لغو کرد که عده‌ای از برگزاری آن ناراحتند. اما می‌توان به آثار و تبعات اجتماعی توجه کرد، چرا که گاهی برگزاری برخی برنامه‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اگر با آرامش و امنیت عمل شود به طور حتم برگزاری کنسرت‌های موسیقی موفق‌تر خواهد بود و نتیجه بهتری هم در بر دارد.
  • اختلاط نامناسب زن و مرد در کنسرت‌های موسیقی بسیار گزارش شده و همین موارد است که مشکل ایجاد می‌کند. باید بگویم که گزارش‌هایی به دست ما می‌رسد که برخی از کنسرت‌های موسیقی با فرهنگ ما فاصله دارند. در عین حال کنسرت‌هایی که به موسیقی ایرانی و سنتی و به موسیقی فاخر می‌پردازند را باید حمایت کنیم. متاسفانه گاهی‌ تر و خشک با هم می‌سوزند. حتی گاهی برخی کنسرت‌ها که انقلابی‌اند و مفاهیم عالی را ترویج می‌دهند نیز با مشکل مواجه می‌شوند. وقتی ملاحظه‌ها و هماهنگی‌های لازم و تعامل کامل انجام شود، دیگر از این اتفاق‌ها نمی‌افتد.
  • مسئولان مربوطه باید از این مشکلات پیشگیری کنند و نگذارند که کنسرت‌ها با درگیری و نزاع همراه شود. هماهنگی مهم‌ترین اصل است. مسئولان ارشاد در استان‌ها باید هماهنگی بیشتری در حل مشکلات داشته باشند.
  • (درباره نظر برخی از مراجع تقلید مبنی بر حرام بودن موسیقی) ‌ کشور نمی‌تواند با تعدد نظر‌ها اداره شود. همه مراجع تفلید نظرشان محترم است و مقلدانشان باید به نظراتشان پایبند باشند و عمل کنند. اما قوانین کشور برپایه نظر یک مرجع است و آن هم مقام معظم رهبری است. ‌در زمینه موسیقی هم اصل بر نظر رهبری است. جایی که اختلاف نظر زیاد می‌شود نمی‌توان به اجماع رسید و باید به نظر یک مرجع اکتفا کرد.