تهدید ها و فرصت های خانه های مجردی بوشهر/به دانشجوجماعت خانه نمی دهیم
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

با اینکه طرفدار پرسپولیسم ولی در خانه مجردی احساس استقلال می کنم، این جا هر وقت دلت بخواهد بیدار می شوی، هر وقت دوست داشته باشی غذا می خوری، هر کجا بخواهی می خوابی، اینجا عشق حکم فرماست، هر چه عشقت کشید همان را انجام می دهی.

به گزارش آفتاب آبپخش: اولین دغدغه ای که بعد از قبولی در کنکور و راهیابی به دانشگاه ذهن دانشجویان و خانواده های آنها را به خود مشغول می دارد، پیدا کردن مکان مناسب برای گذراندن ایام تحصیل می باشد که دانشجویان را مجبور می کند بخشی از زندگی خود را در خوابگاه های دانشجویی و یا به صورت مجردی در فرهنگی متفاوت با آداب و رسوم جدید سپری کنند.

امروزه افراد زیادی در کشور به دلایل گوناگون به سمت خانه های مجردی می روند و متاسفانه گرایش به این نوع زندگی هر روز بیشتر می شود تا جایی که رفته رفته این سبک زندگی مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی به یک معضل مهم اجتماعی تبدیل شده است که برون رفت از آن نیازمند به فرهنگ سازی و صرف هزینه های گزاف است.

مقصود این گزارش دانشجویانی است که به اجبار باید مدت معینی از عمر خود را برای تحصیل در شهرهای دیگر سپری کنند و به دلایل مختلفی از قبیل کمبود و یا عدم ارائه خوابگاه دانشجویی و یا شلوغی آنها به سمت خانه های مجردی کشیده می شوند.

خانه دانشجویی، دو کلمه ای که نباید کنار هم بیایند

خانه دانشجویی دو کلمه ای که اگر در کنار هم بیایند بنگاه های املاک بوشهر فوری خواهند گفت نداریم و این حکایت تکراری این سال های دانشجویان بوشهری به ویژه دانشجویان دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور است.

خانه دانشجویی که امروز بیشتر به یک معضل تبدیل شده است از بدو تاسیس اولین دانشگاه ها در بوشهر تا کنون با مشکلات عدیده ای روبه رو بوده است تا جایی که امروز بنگاه های و صاحبان املاک حاضر نیستند به جماعت دانشجو خانه بدهند.

اغلب دانشجویانی که به سمت خانه های دانشجویی می روند از شهرستان های اطراف هستند که با هزار دغدغه و دردسر و پس از رو زدن ها و واسطه های فراوان خانه ای محقر پیدا می کنند و بعد از آن تازه مشکلات دیگری از قبیل امنیت، بهداشت و مشکلات عدیده روحی و اجتماعی با آنها روبروست.

دلیل روی آوردن اکثر دانشجویان به خانه های دانشجویی، کمبود خوابگاه و یا نبود شرایط و امکانات مناسب خوابگاه از قبیل شلوغی بیش از حد، فرسودگی خوابگاه و یا مسائل و مشکلات اخلاقی درون برخی از خوابگاه هاست.

زینب دختر دانشجوی پیام نور بوشهر است که این شیوه زندگی را به دلیل مشکلات عدیده برخی از خوابگاه های دانشجویی برگزیده است. وی در توصیف زندگی خود می گوید:

" وقتی از شهرستان خود وارد بوشهر شدم به دلیل غریب بودنم در این شهر به سمت خوابگاه های دانشجویی رفتم، ترم اول دانشجویی ام را در خوابگاه دانشجویی که بیشتر دانشجویان پیام نور بوشهر در آن بودند گذراندم ولی وضعیت مشقت باری را سپری کردم و تصمیم گرفتم که به سمت خانه دانشجویی بروم و با چند نفر از دوستان جدیدم خانه ای را در یکی از محلات بوشهر گرفتیم."

بعضی اوقات از انتخاب این روش زندگی پشیمان می شوم

وی ادامه داد: " درست که با زندگی در خانه مجردی از بسیاری از مشکلات خوابگاه دانشجویی سابق رها شده بودیم ولی مشکلات جدیدی دامن گیرم شد، به گونه ای که بعضی اوقات از انتخاب این روش زندگی پشیمان می شوم. مشکل اولی که با آن روبرو شدیم پیدا کردن خانه آن هم در جای مناسبی از شهر بود که هم باید از امنیت کافی برخوردار باشد و هم از صاحب خانه و همسایگان مورد اعتماد داشته باشد و از طرف دیگر مشکلات کرایه خانه و پول آب و برق و شارژ هم از مواردی بود که با آنها روبرو شده و قسمتی از وقت و ذهن ما را به خود مشغول کرد."

این دانشجوی ترم 6 دانشگاه پیام نور بوشهر گفت: البته شاید سخت ترین کار و انتخاب بنده پیدا کردن دانشجویی با شرایط یکسان با خودم بود که باید از لحاظ اخلاقی و تربیتی و مذهبی با من همسو بود تا همخانه ای من که می خواستم با او مدتی را زندگی کنم در آینده باعث آزارم نشود.

تنهایی جولانگاه شیطان است

تا کنون از مشکلات و معضلات تنهایی فرد در یک مکان زیاد شنیده ایم و آیات و روایت متعددی نیز در مورد نهی از تنها زندگی کردن داریم از جمله اینکه تنهایی جولانگاه شیطان است و سفارشات زیادی در نهی از تنهایی و امر به زندگی در اجتماع از ائمه معصومین به ما رسیده است و بی شک زندگی در خانه های مجردی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای جوان به بار بیاورد.

آوینی کارشناس ارشد علوم اجتماعی در گفتگو با خبرنگار دانشجونیوز اظهار داشت: یکی از اصلی ترین مشکلات این گونه زندگی ها عقل های تجربی جوانان است؛ چرا که جوان در این سن علاقمند است که همه چیز را خود تجربه کند، حتی اموری که به آن ها شک و تردید دارد و این خانه ها بهترین فرصت برای تجربه های خطرناک وی می تواند باشد.

وی ادامه داد: جوانان در این سنین حس کنجکاوی فراوانی دارند و با توجه به این که تا قبل از این دوره همیشه تحت نظر خانواده بوده اند، لذا این در فرصت و موقعیت که بزرگتر و مشاور با تجربه ای هم در کنار وی نیست می تواند جرقه ابتدایی فرو رفتن در باتلاق گمراهی و تباهی برای جوان باشد.

آوینی اضافه کرد: نقش مشاور و بزرگتر در این سنین برای جوان بسیار حیاتی است و جوانانی که از این نعمت برخوردارند بسیار موفق تر این دوره را پشت سر می گذارند و در مقابل کسانی که از داشتن بزرگتر در کنار خود محرومند هر لحظه امکان لغزش برای آنها وجود داشته و شاید زمانی متوجه شوند که آن وقت دیگر راه برگشتی نداشته و نصیحت های خانواده برای او فایده ای نداشته باشد.

سید حسن موسوی دانشجوی دانشگاه آزاد واحد بوشهر است که چند سالی است این زندگی را به دلیل وضعیت نابسامان برخی از خوابگاه های دانشجویی برای خود برگزیده است.

وی ضمن بیان معضلات و مشکلات این نوع زندگی به محسنات این زندگی نیز به گونه ای متفاوت و شاید به صورت طنز اشاره نمود.

طرفدار پرسپولیسم ولی در خانه مجردی احساس استقلال می کنم/ اینجا عشق حکم فرماست

موسوی گفت: با اینکه طرفدار پرسپولیسم ولی در خانه مجردی احساس استقلال می کنم، این جا هر وقت دلت بخواهد بیدار می شوی، کسی به تو گیر نمی دهد که تا این وقت شب کجا بوده ای، هر وقت دوست داشته باشی غذا می خوری، هر کجا بخواهی می خوابی، محدودیت در زمان رفت و آمد نداری، اینجا عشق حکم فرماست، هر چه عشقت کشید همان را انجام می دهی.

این دانشجوی رشته ادبیات اضافه کرد: اینجا مجبور نیستی تا غذا خوردی ظرف ها را بشویی و هر روز کف خانه را تمیز کنی بلکه هفته ای یک بار کفایت می کند و بستگی صلاح دانشتن خود دانشجوست و کسی در این موارد دخل و تصرفی ندارد.

این نوع آزادی و بی قانونی در زندگی دانشجویی به این دوره ختم نمی شود و چه بسا دامنه آن به جمع خانواده و زندگی آینده فرد نیز کشیده شود، به همین دلیل مراقبت در این سنین از اصول انکار ناپذیری است که اغلب روانشناسان بر آن اتفاق نظر دارند.

دامنه این نوع آزادی و بی قانونی در زندگی دانشجویی

محمد زارعی استاد روانشناسی دانشگاه در مورد معضلات این زندگی بیان داشت: زندگی به این شیوه تابع قانون خاصی در زندگی فرد نبوده و این عدم نظارت برای بسیاری از جوانان در این سن امری لذت بخش است، اما چیزی که نباید از نظر مغفول بماند عواقب این زندگی برای مرحله بعدی زندگی است و بازگشت به زندگی عادی برای جوانان بسیار سخت می شود.

وی ادامه داد: ترک عادت ها و عدم خود مختاری های بی حد و حصر دوره مجردی با ازدواج و تشکیل خانواده بار روانی زیادی را متوجه فرد می کند و چه بسا فرد سرخورده و تمرکز حواس خود را از دست دهد.

زارعی افزود: البته نباید فقط به جنبه های منفی این زندگی توجه کرد و چه بسا جوانانی که از لحاظ ایمانی قوی هستند بتوانند از این نوع زندگی به عنوان یک فرصت بسیار مناسب برای استفاده از ظرفیت های این دوره استفاده نماید.

مزایا و ظرفیت های نهفته در زندگی مجردی و خانه های دانشجویی

این استاد روانشناسی دانشگاه پیام نور، دوستی های پایدار و عمیق، درس خواندن دسته جمعی، دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی و آماده شدن برای مرحله جدید، مدیریت مالی و تنظیم مخارج ماهیانه تحصیلی و معیشت، تمرین زندگی در شرایط سخت، تمرین آشپزی و از همه مهمتر تمرین استقلال به شیوه های مدیریت شده و کارآمد برای زندگی آینده را از مزیت های این نوع زندگی برشمرد.

همیشه راه گلایه بر مسئولین استان باط است که چرا هیچ نظارتی بر این جوانان و خانه های دانشجویی و مجردی در سطح شهر نیست و برخی از جوانان با زندگی مجردی به راحتی بسیاری از ارزش ها را زیر پا می گذارند؟ مرجع رسیدگی و پیگیری این معضلات در جامعه ما کدام اداره و نهاد است.

 چه باید کرد/ اولین گام مسئولین و روسای دانشگاه ها چیست

طبق تحقیقات به عمل آمده و گزارشات نیروی انتطامی جمهوری اسلامی متاسفانه سالانه انحرافات زیادی از قبیل اعتیاد، جرایم و بیماری های پر خطر، خوردن مشروبات الکلی و روابط نا مشروع جنسی که از آسیب های این دوره پر خطر هستند گزارش می شود ولی هرساله ما شاهد افزایش آن هستیم و امروزه در برخی از شهرستان های ما در ایام تعطیلات به وفور برخی از این جرائم را در سواحل و نیز به صورت زیرزمینی می توان مشاهده نمود.

خطر آنجاست که گرایش به این زندگی در حال تبدیل شدن به فرهنگ است و جوانان ما بی مهابا به سراغ چنین زندگی های مصنوعی می روند و می طلبد که مسئولین با اتخاذ تدابیر کارشناسی شده از شیوع این زندگی خودداری کنند.

اولین گامی که مسئولین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سطح استان بوشهر می توانند برای کم کردن خطرات این شیوه زندگی بردارند ایجاد توازن بین خوابگاه دانشجویی و تعداد دانشجویان دانشگاه هاست، باید ضمن توجه به بحث کمی دانشگاه ها به رشد کیفی آن نیز توجه داشته باشند و رشته هایی را برای دانشگاه های خود در نظر بگیرند که فضای کاری و علمی آن را در اختیار داشته باشند و از این طریق تا حدودی مشکل نبود خوابگاه و یا شلوغی های مفرط آن کاهش می یابد.

مساله دیگری که دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه های غیر دولتی و نیمه دولتی باید به آن توجه داشته باشند بحث نظارت بر خوابگاه های دانشگاه و نیز خوابگاه های خود گردانی که دانشجویان آنها در ان زندگی می کنند است، باید محیط خوابگاه را به گونه ای کنند که دانشجویان از آن فراری نباشند و زندگی در آن را برای چند سال برای دانشجویان قابل تحمل کنند.

خانواده مهمترمین مامن امن برای بیان اساسی ترین مسائل جوانان است

 خانواده و والدین نیز باید به نیازهای عاطفی جوانان خود بیشتر توجه کنند و فرزندی را که تا سن جوانی در دامن آنها بزرگ شده را به امان خدا در جامعه رها نکنند و پیوسته نقش نظارتی و مراقبت و همدلی با آنان را ادامه دهند، البته نه به گونه ای که آنها را حساس و لجوج کنند بلکه در عین حالی که به آنها استقلال هدیه می کنند به آنها محبت و مشاوره خیرخواهانه نیز هدیه دهند.

خانواده تنها جایی است که جوان می تواند مهمترین مسائل خود را در آن حل کند، مسائلی از قبیل کمبود عاطفی، ازدواج، اشتغال و مشاوره های خیرخواهانه تحصیل، کار و زندگی. و در بسیاری از مسائل دیگر اولین مرجع کمکی و اولین مامن امن برای جوان خانواده وی می باشد پس با درک صحیح از نیازهای جوانان مسیر پیشرفت و تعالی آنها را باید فراهم کرد./

دانشجو نیوز