سخنان کمتر شنیده شده امام خمینی(ره)؛ مارهای خوش خط و خال حوزه، دشمنان رسول الله
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

اسلام آمریکایی در کلام امام معنای وسیعی دارد و فروکاستن آن به نمونه‌هایی مانند تشیع انگلیسی، وهابیت و اسلام بدون مبارزه ( اسلام صوفیانه ) خطای بزرگی است که مانع از روشن شدن مرز دقیق بین "اسلام امریکایی" و "اسلام ناب محمدی" خواهد شد

آفتاب آبپخش:میثم جوکار دانش‌آموخته دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی در جلسه ای با حضور جمعی از فعالان فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به تشریح گفتمان امام خمینی(ره) پرداخت.

جوکار صحبتهای خود را با بیان بخش مهمی از بیانات رهبر انقلاب در مراسم 14 خرداد آغاز کرد:

« اوّلین مطلبی که در [مکتب‌] امام وجود دارد، اثباتِ اسلام ناب محمدّی و نفی اسلام آمریکایی است. امام، اسلام ناب را در مقابل اسلام آمریکایی قرار داد.»

وی افزود: برای شناخت شخصیت امام بایستی به سراغ مبانی فکری ایشان که در 22 جلد صحیفه مشهود و مضبوط است رفت و عبارت فوق از رهبر انقلاب اولین و اصلی ترین نقطه در نظام فکری امام را معرفی می کند. در تمام طول حیات امام حساسیت نسبت به تفکر اسلام آمریکایی و پیروانش به وضوح قابل مشاهده است مضافاً بر اینکه در مقاطع مختلف و به بهانه های متعدد شاهد هشدارهای جدی و شدید ایشان نسبت به خطرات مهلک غفلت از اسلام آمریکایی و نفوذ آن در صفوف انقلابیون هستیم.

جوکار در ادامه به بیان تعدادی از این هشدارها در نامه‌ها، پیام‌ها و سخنرانی های امام پرداخت:

« روحانیون وابسته و مقدس ‏نما و تحجرگرا هم کم نبودند و نیستند. در حوزه‏های علمیه هستند افرادی که علیه انقلاب و اسلام ناب محمدی فعالیت دارند. امروز عده‏ ای با ژست تقدس مآبی چنان تیشه به ریشۀ دین و انقلاب و نظام می‏زنند که گویی وظیفه‏ای غیر از این ندارند. خطر تحجرگرایان و مقدس‌نمایان احمق در حوزه ‏های علمیه کم نیست. طلاب عزیز لحظه‏ای از فکر این مارهای خوش خط و خال کوتاهی نکنند، اینها مروّج اسلام امریکایی ‏اند و دشمن رسول اللّه‏. آیا در مقابل این افعیها نباید اتحاد طلاب عزیز حفظ شود؟» صحیفه امام جلد21، ص 279

« حواستان را جمع کنید که نکند یک مرتبه متوجه شوید که انجمن حجتیه‌ای ها همه چیزتان را نابود کرده اند» صحیفه امام جلد21، ص 612، 613

وی افزود: اسلام آمریکایی را نباید سطحی درک کرد، به تصریح شخص حضرت امام «راه مبارزه با اسلام امریکایی از پیچیدگی خاصی برخوردار است که تمامی زوایای آن باید برای مسلمانان پابرهنه روشن گردد؛ که متأسفانه هنوز برای بسیاری از ملتهای اسلامی مرز بین "اسلام امریکایی" و "اسلام ناب محمدی" و اسلام پابرهنگان و محرومان، و اسلام مقدس‌نماهای متحجر و سرمایه‌‌داران خدانشناس و مرفهین بی درد، کاملاً مشخص نشده است... وظیفۀ همۀ علماست که با روشن کردن این دو تفکر، اسلام عزیز را از ایادی شرق و غرب نجات دهند.» صحیفه امام جلد21، ص 119- 122

جوکار خاطر نشان کرد: اسلام آمریکایی در کلام امام معنای وسیعی دارد و فروکاستن آن به نمونه‌هایی مانند تشیع انگلیسی، وهابیت و اسلام بدون مبارزه ( اسلام صوفیانه ) خطای بزرگی است که مانع از روشن شدن مرز دقیق  بین "اسلام امریکایی" و "اسلام ناب محمدی" خواهد شد. اگرچه تمام اینها نمودهایی از اسلام آمریکایی اند اما آنچه که امام در مورد آن هشدار می دهد پیچیده تر و خطرناک تر از جریانات فوق الذکر است که تشخیص انحراف آنها به راحتی امکان پذیر است.

وی در پایان با معرفی کتاب " جدال دو اسلام " که گزیده ای است از جلد 21 ام صحیفه امام است، آن را به عنوان بهترین منبع برای شناخت اسلام آمریکایی معرفی کرد.

 این کتاب که به همت انجمن فرهنگی هنری شهید بهروز محمدی ( و مسجد جامع ایزه ) گرد آوردی شده توسط دفتر نشر معارف منتشر شده است.

بوشهر24