330 هزار نفر بیکار شدند/ رشد«صفر» اشتغال در دولت احمدی‌نژاد به رشد «منفی» در دولت روحانی تبدیل شد
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

مسئولان ارشد دولت یازدهم با گذشت 2 سال از دولت دهم، ‌همچنان به انتقاد از عملکرد آن دولت در عرصه اشتغالزایی مشغولند، غافل از آن که عملکرد خودشان به مراتب بدتر است.

مسعود نیلی مشاور اقتصادی دولت با انتقاد از عملکرد دولت احمدی‌نژاد در عرصه اقتصاد، ‌گفت: می‌بینیم 20 میلیون و 300 هزار نفر شاغل موجود در کشور در سال 1384 در سال 1391 ثابت مانده و در واقع صفر خالص اشتغال کشور بود.
 
به گزارش  آفتاب آبپخش، چند روز بعد هم حسن روحانی در جمع اصحاب رسانه‌، همان حرف‌های نیلی را تکرار کرد و گفت: ‌با نعماتی که در این هشت سال داشتیم می‌توانستیم بخشی از مسائل محیط زیست، معضل آب و مسائل مربوط به اشتغال را برطرف کنیم، درحالی‌که از سال 84 تا 92 تقریبا اشتغال خالص نزدیک به صفر بوده است.
 
گرچه انتقاد از عملکرد دولت احمدی‌نژاد در عرصه اشتغال، انتقاد درستی است، اما وقتی می‌توان از مسئولان دولت فعلی چنین انتقاداتی را پذیرفت که حداقل عملکرد خود آنها بهتر باشد.
 
اگر مطابق مواضع مسئولان دولت فعلی، عملکرد دولت احمدی‌نژاد را در عرصه اشتغال یک فاجعه بدانیم، آنگاه جالب است که مطابق گزارش مرکز آمار باید عملکرد دولت یازدهم را به مراتب فاجعه‌بارتر بخوانیم.
 
بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار درباره وضعیت اشتغال و بیکاری در فصل بهار امسال، تعداد شاغلان کشور 21 میلیون و 860 هزار نفر بوده است.
 
این در حالی است که در ابتدای دولت یازدهم یعنی در فصل تابستان 1392 تعداد شاغلان کشور 22 میلیون و 191 هزار نفر بود.
 
مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد از ابتدای روی کار آمدن دولت حسن روحانی به طور خالص بیش از 330 هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند.
 
330 هزار نفر در دولت یازدهم شغل خود را از دست دادند
 
بنابراین از آنجا که به گفته مسئولان ارشد دولت، ماحصل عملکرد دولت قبل حفظ تعداد جمعیت شاغل (خالص اشتغالزایی صفر) بود، دولت فعلی حتی آن وضعیت را هم نتوانسته ادامه دهد و در دو سال اخیر، روز به روز از تعداد شاغلان کشور کاسته شده است.
 
به نوشته مشرق، باید منتظر ماند و دید آیا مرکز آمار به ارائه گزارش‌های مستقل خود ادامه می‌دهد یا این که تحت فشارها مجبور به تعدیل چنین گزارش‌هایی می‌شود.
 
باید تا اعلام گزارش مرکز آمار درباره وضعیت اشتغال در فصل تابستان منتظر ماند. در بحث رشد اقتصادی که مرکز آمار تاکنون کوتاه نیامده و آمار بانک مرکزی همچون رشد 4.6 درصدی اقتصاد کشور در فصل بهار را تایید نکرده است.