close
دانلود آهنگ جدید
از منطقه آزاد بوشهر تا پتروشیمی دشتستان/ جناب استاندار چرا پروژه‌های استان جلو نمی رود؟
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

ماههاست که تعیین محدوده زمین مانده و به همین دلیل لایحه ایجاد منطقه آزاد بوشهر دو بار در کمیسیون‌های مجلس رد شده است و همچنان معلوم نیست که تا چه موقع باید مردم استان، صرفا وعده ایجاد منطقه آزاد را بشنوند. خوب است استاندار بوشهر به این سوال پاسخ بدهد که آیا قرار است پتروشیمی دشتستان نیز با الگوی منطقه آزاد جانمایی تخصصی و فنی بشود و به سرنوشت آن دچار شود؟

آفتاب آبپخش-میثم جوکار: چندی است که قضیه احداث پتروشیمی دشتستان و حواشی آن از جلسه شورای اداری استان تا رسانه‌های خبری را به خود اختصاص داده است. در این باره گفتنی‌هایی است که در ادامه می آید؛

 - ظاهرا قرار بر این بوده که ابتدای مرداد ماه کلنگ احداث پتروشیمی در دشتستان به زمین خورده و روند ساخت آن آغاز شود، اما به محض گذشت یکی دو روز از ابتدای مرداد ماه و عدم شروع احداث پتروشیمی، بلافاصله برخی رسانه‌های حامی دولت، مقصر این قضیه را نماینده دشتستان دانسته و به انتقاد از وی پرداختند، که چه شد و چرا عملیات احداث پتروشیمی شروع نشد؟ اما آیا عدم اجرای یک طرح و پروژه را باید از نماینده قانون‌گذار مجلس مطالبه کرد و وی را مقصر اصلی دانست یا مسئولان اجرایی؟ براستی مقصر احداث پروژه ای که سال 86 مصوب شده و تا بحال حتی جانمایی نشده کیست؟ نماینده مجلس یا مسئولان اجرایی استان و کشور؟ آیا از یک نماینده مجلس باید انتظار آغاز اجرای پروژه اجرایی را داشت یا پیگیری قانون‌گذاری و گرفتن مصوبه در این مورد؟

 

-  چندی پس از شروع این انتقادات، نماینده دشتستان در صحن علنی مجلس شروع نشدن اجرای ساخت پتروشیمی را ناشی از اهمال‌کاری وزارت نفت، علی رغم تعهد قبلی دانست و گفت: «وزارت نفت متعهد شد که در اوایل مرداد ماه پتروشیمی دشتستان را احداث کند ولی تا به امروز توجه جدی به آن نکرده وسهل انکاری می کند»

از این عبارت بر می‌آید که پیگیری هایی صورت گرفته است و بر اساس آن وزارت نفت متعهد به اجرای این پروژه در اوایل مرداد ماه شده بود، اما از زمان مقرر می‌گذرد و اتفاقی رخ نمی‌دهد. به واقع این وزارت نفت است که علی‌رغم تعهد خود، اجرای احداث پتروشیمی را آغاز نکرده است. حتی سفر چند ماه پیش نماینده دشتستان به چین برخلاف وظیفه اصلی وی، در راستای جذب سرمایه‌گذار جهت احداث این پتروشیمی بود، اما حالا که وزارت نفت علی‌رغم همه این پیگیری‌ها و تعهدی که داد، سستی کرده و به تعهدش عمل نکرده، جای قاضی و متهم عوض شده است.

 

- نماینده دشتستان در ادامه تذکر خود در مجلس می‌گوید: «مهم نیست که در کجای دشتستان زمین برای پتروشیمی مهیا شود فقط سازمان منابع طبیعی هر چه سریعتر زمین مورد نیاز وزارت نفت برای احداث یک واحد پتروشیمی در دشتستان را در اختیار وزارتخانه قرار دهد.» و در واقع از منابع طبیعی می‌خواهد در هر جای شهرستان که امکان واگذاری زمین جهت احداث پتروشیمی وجود دارد، این کار را انجام بدهد.

بعد از این اظهارات نماینده دشتستان، استاندار بوشهر با ادبیاتی کنایه‌وار و البته قابل تأمل در شورای اداری استان کسانی را که مدعی پیگیر احداث پتروشیمی هستند را به توجه نکردن به الزامات فنی و تخصصی جانمایی احداث پتروشیمی متهم کرده و با ادبیاتی تمسخر آمیز می‌گوید: «عده ای به روستاها رفته و مدعی می شوند، به دنبال جا برای احداث پتروشیمی دشتستان هستیم و می‌گویند می‌خواهیم جا برای احداث پتروشیمی پیدا کنیم، اشتباه است چرا که جای آن، گم نشده که کسی بخواهد آن را پیدا کند»

اما موضوعی که استاندار آن را دستمایه کنایه قرار داده را به هیچ وجه نمی‌توان از نطق نماینده دشتستان در مجلس استخراج کرد، بلکه اینطور که از متن اظهارات وی در صحن علنی مجلس پیداست، وی صرفا خواستار تسریع در روند جانمایی و احداث پتروشیمی و کم کردن اهمال‌کاری و سستی در اجرای پروژه می‌باشد.

با این حال استاندار با ادبیاتی کنایه آمیز و به بهانه اینکه مبنای احداث پتروشیمی، فنی و تخصصی است از کنار تعهد وزارت نفت و دولت در احداث پتروشیمی می‌گذرد. اما براستی چه کسی باید پاسخگوی کُندی روند احداث پتروشیمی دشتستان باشد، مسئولان اجرایی استان و وزارت نفت یا نماینده مجلس که هیچ وظیفه اجرایی بر دوش ندارد؟ چرا استاندار بوشهر نه تنها نسبت به تأخیر آغاز عملیات احداث پتروشیمی دشتستان پاسخ‌گو نیست که با ادبیاتی تمسخرآمیز دیگران را متهم به ساده‌انگاری در احداث پتروشیمی می‌کند؟ براستی کار کارشناسی و تخصصی جانمایی آنطور که استاندار می‌گوید قرار است چقدر طول بکشد؟

 

- استاندار بوشهر در بخشی از صحبتهای خود در شورای اداری استان می‌گوید:« ملاک عمل ما در این زمینه [ احداث پتروشیمی ] ، تنها شیوه فنی و تخصصی است و هیچ انگیزه دیگری برای ما قابل قبول نیست.» و به «انگیزه‌های دیگری» در تأکید بر احداث پتروشیمی اشاره می‌کند که رمزگشایی از معنای آن چندان سخت نیست، چرا که سایت حامی استاندار در استان بوشهر با مطرح کردن وجود انگیزه انتخاباتی در پیگیری این پروژه، پرده از ابهام آن می‌گشاید. اما آنطور که از شواهد پیداست آن چه بیشتر بوی انتخاباتی بودن می‌دهد، تأخیر در احداث این پروژه است. چگونه است که وزارت نفت به تعهدش عمل نمی‌کند و در ادامه استاندار بوشهر و رسانه‌های حامی وی بلافاصله وارد شده و مقصر اصلی را شخص دیگری معرفی می‌کنند و به بهانه پیگیری تخصصی و فنی جانمایی احداث پتروشیمی، تأخیر در احداث آن را توجیه می کنند؟ آیا قرار است تا روز انتخابات شروع این پروژه و سایر پروژه های اجرایی در دشتستان به تأخیر بیافتد؟

 

- در آخر اینکه ظاهرا منطقه آزاد بوشهر هم با وجود اینکه مسئولان اجرایی تبلیغات گسترده‌ای بر روی آن داشته‌اند، سرنوشت نامعلومی دارد. همین هفته گذشته بود که بازهم لایحه منطقه آزاد بوشهر در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نتوانست راه خود را به صحن علنی باز کند. آنطور که از شواهد پیداست استاندار بوشهر اصرار دارد که تصویب منطقه آزاد را بدون ارائه نقشه لازم صورت دهد. این در  حالی است که قانون، تعیین محدوده منطقه آزاد را نیز جزئی از لایحه پیشنهادی دولت دانسته است؛ «ایجاد مناطق آزاد جدید و تعیین محدوده آنها بنا به پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی است.»

اما با این وجود استاندار بوشهر همچنان از تعیین محدوده و نقشه منطقه آزاد تجاری امتناع کرده و اصرار دارد که صرفا مجلس اصل ایجاد منطقه آزاد را تصویب کند.

ماههاست که تعیین محدوده زمین مانده و به همین دلیل لایحه ایجاد منطقه آزاد بوشهر دو بار در کمیسیون‌های مجلس رد شده است و همچنان معلوم نیست که تا چه موقع باید مردم استان، صرفا وعده ایجاد منطقه آزاد را بشنوند. خوب است استاندار بوشهر به این سوال پاسخ بدهد که آیا قرار است پتروشیمی دشتستان نیز با الگوی منطقه آزاد جانمایی تخصصی و فنی بشود و به سرنوشت آن دچار شود؟

بوشهر24