آخرین مطالب

یادداشت/لیلا فولادی ،حضور زنان در ورزشگاه و نظریه مقابله با ناهنجاری های فرهنگی

حضور زنان در ورزشگاه ازسال 1357 پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای مسائل شرعی و نظر مراجع تقلید در ورزشگاهها ممنوع شد و البته این در راستای اهداف و کنترل برخی ناهنجاری ها اتخاذ شد.

آفتاب آبپخش:امروزه زنان در همه حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی حضور پیدا کرده اند و در زمینه ورزش افتخارات قابل توجهی را بدست آورده اند که آخرین آن قهرمانی در رقابت های فوتسال بانوان آسیا بود. از این رو بانوان نیاز به توجه بیشتر در عرصه فنی و اجتماعی دارند که عدم توجه به آن مانع از افتخار آفرینی زنان خواهد شد.

برخی افراد حضور زنان در ورزشگاه را جو نامناسب آن می دانند و بر این باورند که یکی از دلایل عدم حضور زنان فحاشی و ناهنجاریهای موجود در محیط ورزشی می باشد. در صورتی که امروزه با رشد اعتقادی موجود در اقشار مختلف جامعه می توان با حضور خانواده ها در ورزشگاه زمینه مقابله با برخی از الفاظ و رفتارهای ناپسند را فراهم نمود و ورزشگاه را به یک مکان خانوادگی مانند سینما و جشن های ملی (22 بهمن) که همه ساله در استادیوم برگزار می شود، تبدیل کرد.

به نظر می رسد این امر باعث کنترل برخی صحبت های نامناسب ورزشکاران مرد هم شود، همچنین باعث انتقال فرهنگ صحیح ورزش دوستی از طرف خانواده بخصوص مادران به فرزندان می شود چه بسا در مواردی مسئولین ورزشی بخصوص ورزش فوتبال، همیشه از نبود تماشاگر گلایه دارند که فرصت دادن به خانواده بیشترین کمک را به تیم های ورزشی خواهد کرد.

در نهایت همه می دانیم که گاها در شرایط کنونی در ورزشگاهها توسط تماشاگر نماها بکار بردن کلمات نامناسب باب شده پس باید راهکاری از طرف دولتمردان بکار گرفته شود تا با استفاده از زیر ساخت های لازم ترتیبی، راهکاری اتخاذ شود تا زنان بتوانند در ورزشگاهها حضور یابند. شاید این تغییر تحولی رفتاری و فرهنگی را بر نوع حضور در ورزشگاهها داشته باشد.

خلیج فارس