آخرین مطالب

گیری یک سوژه؛ پانسمانی که در حلق کودک جا ماند/ شکایت پدر، توضیحات پزشک

کودک ۹ ساله بوشهری که برای بیماری لوزه تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، به گفته پدرش، پانسمان در گلویش جاماند، اما پزشک موردنظر این مطلب را رد کرده است.


جاماندن پانسمان در گلوی یک کودک بیمار در بوشهر باعث شده تا پرونده شکایت پزشکی در این زمینه باز شود. با این حال پزشک مربوطه، طی پیامی این موضوع را تکذیب کرده است.

به گزارش «آفتاب آبپخش»؛ کودک ۹ ساله بوشهری که برای بیماری لوزه تحت عمل جراحی یکی از پزشکان متخصص حلق و بینی قرار گرفته بود، به گفته پدرش، پس از مدتی با مشکلاتی از جمله بوی بد حلق روبرو می‌شود که در پی مراجعه به پزشک معالج، وی می‌گوید این مسئله عادی است.

وی افزود: فرزندم حدود ۱۰ روز با این مشکل مواجه و برای غذا خوردن هم با مشکلات زیادی روبرو بوده که در یکی از روزها تکه‌ای از بانداژ پانسمان را هنگام حالت تهوع بالا می‌آورد و مشخص می‌شود هنگام عمل جراحی، پانسمان در گلوی این کودک جا مانده است.

خانواده این کودک می گویند: برای گلایه به پزشک معالج مراجعه کردیم ولی با برخورد نامناسب وی روبرو شده و ما را از مطب اخراج کرد، از این رو دست به شکایت از وی زدیم.

پرونده در حال رسیدگی است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این خصوص اظهار داشت: در حال رسیدگی به پرونده جاماندن باند پانسمان در گلوی کودک ۹ ساله هستیم.

سید سجاد اقبالی اضافه کرد: پزشکان در حین عمل یک باند پانسمان را در گلو قرار می‌دهند تا خون وارد ریه بیمار نشود و پس از پایان عمل جراحی نیز باند را برمی‌دارند اما ظاهرا در این عمل باند برداشته نشده که نوعی قصور پزشکی محسوب می‌شود و البته به هیچ وجه عمدی نبوده است.

وی با اشاره به اینکه قصور پزشکی قابل پذیرش نیست، ادامه داد: چنین اتفاقاتی هر چند که شایع نیست ولی نادر هم نیست.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه رفتارهای نامناسب پزشک با بیمار به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست، افزود: خانواده بیمار از پزشک شکایت کرده و پرونده در حال رسیدگی است و موضوع به صورت قانونی پیگیری می شود.

توضیحات پزشک موردنظر: واقعیت ندارد

پزشکی که سوژه این اتفاق شده، پس از انتشار خبر اولیه درباره این اتفاق در کانال تلگرامی «خلیج فارس»، با ارسال توضیحاتی، منکر این موضوع شد.

«ز» نوشته: بنده همان پزشک موردنظر پدر کودک بیمار هستم. جاماندن پانسمان طی 10 روز در گلوی بیمار بعید است چرا که اگر این موضوع واقعیت داشت، منجر به خفگی می شد.

ضمننا آنچه درباره بدرفتاری من ذکر شده، خلاف واقع و بر عکس ذکر شده است، طوری که بیماران آن روز مطب بنده و منشی های درمانگاه نبوت برازجان شاهد فحاشی این شخص بودند و حاضر به شهادت هستند.

بنده یک هفته بعد از عمل، بیمار را معاینه کردم که به راحتی غذا می خورد، حرف می زد و چیزی در گلوی ایشان نبود، ولی پدر بیمار از پول پرداختی به بیمارستان شدیدا شاکی و خواهان بازگشت وجه پرداختی بود.

سه روز بعد از آن ویزیت، با این ادعای کذب (جاماندن پانسمان در گلو) با حالت پرخاشگری به مطب بنده آمد و تقاضای خسارت مالی بابت احتمال خفگی فرزندش داشت، چون به هدفشان نرسید، با فحاشی و تهدید محیط درمانگاه را ترک نمود.

لازم به ذکر است که ابتدا قرار شد بیمار در یک کلینیک بخش خصوصی برازجان عمل شود ولی چون هزینه عمل زیاد مي شد بنده جهت کمک به بیمار در یک مرکز دولتی در بوشهر ایشان را عمل کردم تا هزینه کمتری پرداخت نماید ه مستندات آن قابل بررسی می باشد.

رسیدگی بیطرفانه

باد وجود زحمات بسیاری از پزشکان و نقش قابل تحسین آنها در زنده ماندن و درمان بیماران، ولی اشتباهات پزشکی که به مدد افزایش رسانه ها برجسته تر شده، نگرانی های جدی برای افکار عمومی در پی داشته است و آرامش ذهنی شان را در مراجعه به پزشکان مخدوش می کند.

با توجه به روحیه نقد پذیری که از مسئولان ارشد حوزه درمان استان سراغ داریم، انتظار می رود به صورت بیطرفانه به بررسی گلایه پدر و توضیحات پزشک مربوطه پرداخته شود و گزارش آن در اختیار رسانه ها قرار بگیرد.