close
دانلود آهنگ جدید
یادداشت حسین حسینی/انتخاب شهردار با رای مردم؛ خوب یا بد؟
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

تبلیغ شما پذیرفته می شود 09175515688


آخرین عناوین

شهردار به عنوان عالی ترین مقام شهرداری که نهادی عمومی، غیردولتی و محلی است دربیشتر شهرهای جهان به طورمستقیم ازسوی مردم انتخاب می شود، اما درایران و برخی ازکشورها یا ازطریق شوراهای اسلامی یا ازسوی دولت انتخاب و معرفی می شوند.

انتخاب مستقیم شهردار ازسوی مردم تابع قوانینی است که بدون فراهم شدن آن، این امر میسر نمی شود و برای آنکه مردم سرنوشت شهر خود را به طورمستقیم تعیین کنند، این قوانین حتما باید ایجاد و یا قوانین موجود باید اصلاح شود. این رویه در بیشتر کشورهای خارجی جا افتاده و افراد به صورت حزبی و یا مستقل در این انتخابات شرکت کرده و سکان هدایت شهر را با رای مستقیم مردم برعهده می گیرند.ولی این امکان هنوز در ایران وجود ندارد و شرایط و امکانات انجام آن مهیا نیست.معیار خاصی برای انتخاب مستقیم شهردار از سوی مردم در ایران وجود ندارد و حزبی نیست تا نامزد خود را معرفی کند.

 مردم برای آنکه شهردار خود را انتخاب کنند شناخت و ذهنیت کافی ندارند، از این رو فعلا زود است که انتخاب شهردار را به طور مستقیم به مردم واگذار کنیم.در حال حاضر انتخاب شهردار توسط شورا ایرادی ندارد و در دوره های گذشته به ثبات مدیریت شهری منجر شده است. البته مشکلاتی نیز در برخی شوراها وجود دارد که قابل حل است و از نظر من در زمان حال باید روند فعلی انتخاب شهردار ادامه یابد.

** انتخاب مستقیم شهردار مستلزم ایجاد احزاب واقعی است
 انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم نکات مثبت زیادی دارد، این امر مستلزم اصلاح قوانین است و زمانی که اشخاص می توانند با صرف هزینه های بسیار، رای لازم را به دست بیاورند، واگذاری انتخاب مستقیم شهردار به مردم جایز نیست و خسارات جبران ناپذیری به شهر وارد می کند. روند فعلی در انتخاب شهردار توسط شورا باید ادامه یابد تا شرایط و امکانات برای سپردن انتخاب مستقیم به مردم فراهم شود. در ایران احزاب از معنا و جایگاه واقعی برخوردار نیستند و تا این جایگاه حاصل نشود نمی توان انتظار نتیجه ای مطلوب از انتخابات داشت.احزاب در ایران جامعیت ندارند و عملکرد نقطه ای دارند و فعلا زود است که انتخاب شهردار از طریق رای مستقیم مردم صورت گیرد.

** انتخاب مستقیم شهردار در فقدان احزاب مردم ساخت مطلوب نیست
 در جمهوری اسلامی شهرداری ها باید بر اساس وسعت و جمعیت درجه بندی شوندو متناسب با درجه شهرداری ها، باید در خصوص آنها تصمیم گرفته شود. در جایی که شهرداری ها نیازمند کمک و مساعدت دولت هستند شهرداری های آن باید نیمه دولتی تلقی شود و دولت نیز در انتخاب شهردار تاثیرگذار باشد.در شهرهای بزرگ نیز که شهرداری ها دارای امکانات وسیعی هستند باید در راستای مدیریت واحد شهری، بخشی از ادارات و وظایف فعلی دولت از جمله شرکت های خدمات رسانی همچون آب، برق و گاز و راهنمایی رانندگی به شهرداری ها واگذار شود.در مورد انتخاب مستقیم شهردار از سوی مردم تا زمانی که احزاب سیاسی واقعی و حزب های مردم ساخت شکل نگیرد هرگونه نتیجه انتخابات، نتیجه اش به نوعی ریسک محسوب می شود. برای تحقق این امر ابتدا باید درباره الزامات آن فکری شده و احزاب سیاسی مقتدر فعال شود البته در حال حاضر حزب هایی داریم که حزب های شب انتخابات هستند. ابتدا الزامات انتخابات مطلوب و آسیب شناسی انتخابات مد نظر قرار گیرد و اصلاحات لازم در این زمینه انجام شود.
 انتخابات نماد دمکراسی است و نظام جمهوری اسلامی با برگزاری انتخابات متعدد، امتحان دمکراسی را به خوبی پس داده اما شیوه برگزاری نیازمند بازنگری و تطبیق با معیارهای مردم سالاری واقعی و قوانین مربوط به انتخابات است که باید با فرهنگ ایرانی و اسلامی و نیازهای بومی جامعه تنظیم شود.در صورتی که این امر محقق شود برآیند انتخابات نخبه پروری و انتخاب نخبگان و افراد متعهد و با دانش خواهد بود.
درپایان ، موضوعی که در این میان نمود می کند این است که انتخاب مستقیم شهردار از سوی مردم، مستلزم فراهم شدن شرایط و ساختارهای است که تنها با وضع قوانین جدید و اصلاح قوانین موجود در زمینه انتخابات میسر می شود.