آخرین مطالب

معرفي فايزخوانان دشتستان/ بنار آزادگان +تصاویر

طبق مصوبه ی هیئت موسس انجمن نوای دشتستانی باید برای دیدار و کسب اطلاع از فایزخوانان دشتستان هر هفته به یکی از  روستاها و شهرهای شهرستان سفر می کردیم که به احترام مرحوم علی بهبهانی ، روستای بنار آزادگان  را به عنوان اولین مقصد انتخاب کردیم.


به گزارش  آفتاب آبپخش"مرحوم علی بهبهانی مشهور به علی کلسین در سال 1305 در روستای بنار آزادگان بخش آبپخش شهرستان دشتستان دیده به جهان گشود. وی سواد مکتبی خود را نزد مرحوم محمد شفیع بردستانی در بنار آموخت و برای تکمیل سواد قرآنی خود نزد مرحوم محمد جواد اعتصامی در برازجان رفت. ایشان علاقه خاصی به دیوان حافظ و گلستان و بوستان سعدی داشتند و صدای زیبا و دلنشین وی باعث شد به فایز خوانی روی بیاورد، خواندن در محافل رسمی از مرحوم بهبهانی فایزخوانی اصیل و دارای سبک خاص ساخت، گرده ی علی کلسین زاده ی تجربه و درک صحیح  او از شعر بوده که مشتاقان بسیاری نیز دارد. ایشان در پنجمین روز از فروردین 1378 در سن 73 سالگی بعلت عارضه ی قلبی در شیراز در گذشت." بعد از گذر از نخلستانهای زیبا به روستای بنار رسیدیم و مورد استقبال هادی بهادری قرار گرفتیم، ایشان متولد 1365 و علاقمند به فایزخوانی هستند، که به طور حرفه ایی از سال 90 شروع به آموختن سبک های مختلف فایز خوانی به ویژه گرده ی علی کلسین کرده اند، هادی عزیز ما را به منزل خود دعوت کرد و در آنجا پیشکسوتی فایزخوان و آموزش دیده ی مرحوم علی بهبهانی منتظر ما بود. محمد بهبهانی برادر زاده ی علی کلسین و متولد1328 است،ایشان در کودکی  پدر و مادر خود را از دست می دهد و عمویش، علی سرپرستی او را به عهده می گیرد، بزرگ شدن در کنار علی بهبهانی باعث میشود که وی نیز فایزخوانی مشهور شود.
جناب بهبهانی با دقت خاص از فایز خوانی در بنار گفت و از رسوم گذشته ی این دیار به نیکی یاد نمود. ایشان دلیل ماندگار شدن صدای علی کلسین را صوت گیرا ، سواد شعری و مردمی بودن وی دانست، و همچنین از هوش و استعداد آن مرحوم گفت و تاکید کرد که ایشان همیشه شعر ها و دوبیتی ها را  از بر داشتند. وی در ادامه از دیگر فایزخوانان روستای بناریاد کردند و آقایان كربلايي افضل بهادری ، مراد اعمي، میش غلامحسین رضائی، عبدالرحیم بناری و میش عبدالله خوارزمی را پیشکسوتان فایز خوانی روستا معرفی کردند./م

گردآورندگان : سعيد حاجي زادگان ، نادر پاپري ، سوگند سنايي