آخرین مطالب

شنیده های هفتگی/شغل نمایندگان سابق مشخص شد/ بازداشت یزید در حین تعزیه

هشدار سازمان بازرسی استان به شهرداری ها، آرزوی نماینده سابق استان برای شکستن دست وزیر بهداشت، ماجرای عجیب قبوض گاز، اعتراضات کارگری در برخی پروژه های استانی، حواشی تغییر نام استان همسایه و درخواست برای دعوت کابینه به یکی از شهرستان ها برخی از شنیدنی های هفتگی می باشد.


 • سومین سال طرح نخبه پروری دانش آموزان با حمایت منطقه ویژه پارس در 6 شهرستان آغاز شده است. در همین خصوص، برخی خانواده ها نسبت به محدودیت این امکانات برای دانش آموزانی که پدران شان در شرکت های نفت و گاز مشغول بوده گلایه مند هستند و می گویند: به گمان اینکه این دانش آموزان در این منطقه ماندگار نمی باشند، از حضور در این دوره ها منع می شوند. آنها خواستار هماهنگی منطقه ویژه و آموزش و پرورش در این زمینه شده اند.
 • گفته می شود شغل سه نماینده سابق استان در مجلس مشخص شده است. قبلا شیخ موسی احمدی نماینده جنوب استان به قوه قضائیه برگشته و به عنوان دادیار دادسرای انتظامی مشغول به کار شده بود. خبر می رسد حجت الاسلام پورفاطمی نماینده سابق دشتی و تنگستان هم عضو شورای فرهنگی و اقامه نماز وزارت نفت شده است. همچنین حجت الاسلام موسوی نژاد نماینده سابق دشتستان به عنوان رابط پارلمانی حوزه علمیه خواهران کشور تعیین گردیده است. جمیری نماینده سابق بوشهر هم بازنشسته شده است.
 • خبر دیگر اینکه، جمعه شب در حین اجرای نمایش تعزیه در یکی از روستاهای استان بوشهر، فردی که نقش یزید را ایفا می کرده، در حین برنامه توسط ماموران انتظامی بازداشت شده است. گویا با وجود وساطت برگزارکنندگان مراسم، ولی به دلیل اصرار شاکی خصوصی وی، مامور پلیس ناگزیز شده در حین تعزیه به وی دستبند بزند که بازتاب خوبی نداشته است.
 • قبوض تابستانی گاز بوشهری ها که اخیرا به دست شان رسیده، علامت سوال هایی را برای آنها به وجود آورده است. برخی شهروندان می گویند: درحالی که مصرف شان در فصل گرما کاهش یافته، اما بندی که در خصوص آبونمان می باشد، بالاتر از هزینه مصرفی و بعضا چند برابر آن قید شده است. به عبارتی کم مصرف کردن ضامن کاهش هزینه نبوده و در آبونمان جبران گردیده است!
 • از شما چه پنهان، قیصر صالحی نماینده سابق جنوب استان در مجلس با انتقاد از اینکه در سفر وزیر بهداشت، سهم شهرستان عسلویه فقط مرکز جامع سلامت نخل تقی بوده، آرزو کرده دست وزیر بهداشت در عسلویه بشکند! وی طی پیامی در فضای مجازی نوشته: اي كاش در سفر عسلويه دست وزير بهداشت مي شكست تا بداند كه ساكنين ثروتمندترين شهرستان ايران در بلاد زرخيزشان حتي يك ارتوپد ساده هم ندارند.
 • درحالی که کاهش شدید نزولات جوی طی سال های اخیر اکثر رودخانه های کشور را با بحران کم آبی روبرو ساخته، برخی رسانه ها و شبکه های مجازی خوزستان با انتشار تصاویری از خشکی رودخانه زهره، احداث سد چمشیر و انتقال آب به شمال استان بوشهر را عامل این اتفاق عنوان کرده اند. این درحالیست که انتقال آب رودخانه زهره به بوشهر نیازمند تکمیل سد چمشیر است که فاصله زیادی تا آن زمان مانده و این تصاویر و یادداشت ها نوعی بازی رسانه ای در استان همسایه محسوب می شود.
 • رییس جهاد دانشگاهی کشور گفته: این نهاد علمی در همه استان ها به جز بوشهر فعال می باشد. اخیرا فاطمی رییس شورای اسلامی استان به نقل از این مسئول گفته: عدم همکاری مدیران استانی مانع از راه اندازی مرکز جهاد دانشگاهی در استان شده است.
 • گفته می شود شهریاری نماینده دشتی و تنگستان گفته: طی نشست هایی که با جهانگیری و نوبخت داشته، امسال سد خاییز اهرم را وارد قانون بودجه کرده و ردیف مستقلی برای آن می گیرد. احداث این سد با هدف تامین آب نخیلات اهرم، سال 93 و در سفر هیات دولت مورد موافقت شفاهی رییس جمهور قرار گرفت، اما تاکنون از ردیف اعتباری بی بهره بوده و عملا اقدامی برای شروع آن نشده است.
 • وزیر بهداشت که در ماههای اخیر نسبت به عملکرد وزارت رفاه و بیمه ها انتقادات صریحی مطرح کرده، دیروز در بازدید از وضعیت درمانی شهرستان های جنوبی بوشهر گفته: تامین اجتماعی غایب بزرگ منطقه جنوب استان بوشهر است و اگر این سازمان به همان اندازه که حق بیمه می‌گیرد فعالیت در جنوب استان داشت، مشکلات درمانی مردم کمتر می شد، چرا که اعتبارات وزارت بهداشت محدود است.
 • مدیرکل بازرسی استان بوشهر گفت: براساس ماده قانونی، شهرداری ها موظف به پرداخت عوارض به آموزش و پرورش هستند و پرداخت نکردن آن برخورد قضایی به دنبال دارد. غلامحسین کرمی این اظهارنظر را در نشست با مدیران آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان بیان کرد. بر اساس قانون، شهرداری ها باید 5 درصد عوارض صدور پروانه های ساختمانی، تفکیک زمین، پذیره و نوسازی را به عنوان سهم آموزش وپرورش از مردم اخذ و مستقیما به حساب این نهاد در استان واریز کنند.
 • هفته گذشته چند اعتراض کارگری در استان رخ داد. پس از ماجرای اعتراضات چند روزه کارگران سیمان دشتستان که به جلسه فرماندار، نماینده مجلس، مدیران کارخانه و معترضان منجر شد، خبرهایی نیز از اعتراض برخی کامیون داران مصالح ساختمانی و کارگران بزرگراه بوشهر- دلوار- دیر منتشر شد که نسبت به تاخیر در مطالبات شان اعتراض کرده اند. اخیرا استاندار از فعال شدن این پروژه سخن گفته بود.
 • در حالی رسانه های نزدیک به استاندار بوشهر خبر دادند که وی "عبدالکریم گرواند" فرماندار سابق ایلام را برای معاونت سیاسی امنیتی استانداری به وزارت کشور معرفی کند، خبر می رسد مجمع نمایندگان استان با این انتصاب مخالفت کرده اند. گویا روند صدور حکم جمشیدی سرپرست فعلی این معاونت با مشکلاتی مواجه شده است.
 • رئيس شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات بوشهر از دیدار با علي مطهري و دعوت وی به بوشهر خبر داد. گویا از نایب رییس مجلس برای سخنرانی 16 آذر روز دانشجو دعوت شده است.
 • هفته پیش و در پی موافقت اولیه شورای فرهنگ عمومی کهگیلویه و بویراحمد برای تغییر نام این استان، بار دیگر این موضوع در استان همسایه خبرساز شده است. موافقان می گویند: نام کهگیلویه و بویراحمد طولانی و دارای تلفظ سختی است و نگارش آن در امور اداری مردم مشکلاتی را ایجاد کرده، همچنین این نام شمولیت ندارد و با وجود طولانی بودن فقط ترکیبی از نام دو شهرستان از هفت شهرستان است.مخالفان هم معتقدند: تغییر یک نام با سابقه چند صد ساله یعنی پاک کردن حافظه تاریخی یک قوم و یک فرهنگ. مشکلات این استان و عقب ماندگی آن با تغییر نام حل نمی‌شود. گفتنی است در نظرسنجی های اینترنتی، نام هایی مانند دنا، زاگرس و لرستان جنوبی بیشترین اقبال را برای جایگزینی کهکیلویه و بویراحمد داشته اند.
 • در پی انتشار تصویر حضور سکینه الماسی نماینده جنوب استان بوشهر در نشست فراکسیون ولایت مجلس به ریاست لاریجانی، مشاور رسانه ای وی در پیامی اعلام کرد:خانم الماسی عضو فراکسیون ولایت نیست و نشست موردنظر با موضوع برنامه ششم توسعه بوده که حضور ایشان در جلسه به دلیل عضویت در کمیسیون تلفیق برنامه ششم می باشد. گفتنی است نماینده جنوب استان کاندیدای موردحمایت حزب اعتدال و توسعه بود.
 • مدیرعامل شرکت سیمان شهرستان لامرد گفت: سودجویان خاک صنعتی  را در این استان جمع آوری و توسط کارخانه سیمان کنگان به کلینکر به عنوان ماده اولیه سیمان تبدیل و از کشور خارج می کنند. ابراهیم غلام زاده به خبرگزاری ها گفته: با ادامه این روند صادرات سیمان فارس صفر می شود و ما بازار خود را در کشورهای حوزه خلیج فارس از دست می دهیم.
 • دست آخر اینکه «فرهنگ» مدیرعامل شرکت پالایش گاز فجر جم در نشست هم اندیشی با مسئولان این شهرستان در واکنش به خواسته‌های شورای شهر جم گفته: برای رفع همه مشکلات مطرح شده، اگر کابینه دولت نیز به جم بیاورد همه مشکلات حل شدنی نخواهد بود!

 

خلیج فارس*