آخرین مطالب

فعالان و صادرکنندگان/صادرات خرما در اغماء

فعالان و صادرکنندگان خرما، از برابری قیمت تمام شده کالا و صادرات آن به سایر کشورها گله مندند.


به گزارش آفتاب آبپخش،فعالان و صادرکنندگان خرما، از برابری قیمت تمام‌شده کالا و صادرات آن به سایر کشورها گله‌مندند. آنها مدعی هستند دولت هیچ حمایتی نکرده و حتی بانک توسعه صادرات برای ارائه تسهیلات سنگ جلوی پای آنها می‌اندازد، به شکلی که اگر وامی از این بانک اخذ نشود، بهتر است

 به نقل از ایانا؛ صادرکننده نمونه سال ۹۳ و فعال صنعت کشاورزی در استان بوشهر درباره وضعیت صادرات خرما و نبود هیچ‌گونه حمایتی از سوی دولت به خبرنگار ایانا گفت: حجم تولیدات داخلی خرما کاهش یافته و قیمت تمام‌شده کالا با قیمت فروش آن برابری می‌کند.

ندیر پورجم در پاسخ به این پرسش که قیمت‌ها در حال حاضر چگونه است، افزود: قیمت فروش یک دلار و نرخ تمام‌شده کالا نیز سه‌هزار و ۴۰۰ تومان و در برخی مواقع حتی بیشتر هم هست و این برابری قیمت فروش و قیمت تمام‌شده کالا برای صادرکنندگان خرما مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری، صادرکنندگان خرما در بوشهر حدود ۴۸ درصد کاهش صادرات داشته‌اند، بیان کرد: این میزان کاهش صادرات بر صادرات کل استان بوشهر تأثیر ناخوشایندی داشته و همین امر منجر به از دست دادن بازارهای صادراتی ایران شده است.

پورجم در پاسخ به این پرسش که حمایت دولت در این راستا به چه شکلی بوده است، ادامه داد: تاکنون دولت از صادرکنندگان خرما هیچ حمایتی نکرده و حتی هیچ‌گونه یارانه‌ای به صادرکنندگان خرما نیز اختصاص نیافته است.

به گفته وی، بسته حمایتی برای صادرکنندگان خرما وجود دارد، اما تا به امروز هرگز این بسته اجرایی نشده و حتی دولت، یارانه صادراتی که از پنج سال قبل تا به امروز به این صنف بدهکار بوده را نپرداخته است.

این کارشناس صادرات محصولات کشاورزی به کوتاهی بانک توسعه صادرات درباره ارائه وام با کارمزد پایین اشاره کرد و یادآور شد: به قدری بانک توسعه صادرات برای ارائه وام، از صادرکنندگان ضمانت می‌گیرد که صادرکنندگان ترجیح می‌دهند از این بانک وامی نگیرند.

پورجم با اشاره به اینکه درصد تسهیلات بانک توسعه صادرات ۱۳ درصد است، اضافه کرد: همچنین یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که این بانک برای صادرکنندگان به‌وجود آورده، تسویه وام در عرض شش ماه است در حالی که بازگشت پول صادرکنندگان در نتیجه صادرات محصولات خود تا پنج ماه امکان‌پذیر نیست.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که خرمای بوشهر برای چه کشورهایی صادر می‌شود، اظهار داشت: روسیه، ترکیه، تاجیکستان، چین، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس از مهم‌ترین بازارهای هدف ما هستند، اما متأسفانه این بازارها در حال از دست رفتن بوده و اگر این اتفاق بیفتد بازگشت به این موقعیت امکان‌پذیر نخواهد بود.