آخرین مطالب

بخشدار آب‌پخش خبر داد طرح آبیاری تحت‌فشار تحول بزرگی در کشاورزی آب‌پخش ایجاد می‌کند

بخشدار آب‌پخش از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی پایلوت آبیاری تحت فشار نخیلات خبر داد و گفت: طرح آبیاری تحت‌فشار تحول بزرگی در کشاورزی آب‌پخش ایجاد می‌کند.
نتیجه تصویری برای بخشدار آبپخش مردانلو

علی مردانلو د اظهار داشت: برای آبیاری به شیوه غرقابی به ازای هر هکتار نخیلات که حدود ۱۵۰ اصله نخل است از نظر علمی سالانه بین ۱۸ تا ۲۵ هزار متر مکعب آب نیاز هست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در شیوه غرقابی آبیاری نخیلات آب پخش سالانه بالغ بر ۳۲ هزار متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می شود.

بخشدار آب‌پخش اضافه کرد: با اجرای پایلوت ۱۷۰ هکتاری آبیاری تحت فشار نخیلات آب پخش ضمن کاهش آب مصرفی بین ۱۲ تا ۱۴ هزار متر مکعب در هر هکتار، تعداد دفعات آبیاری نیز از سالی دوبار به هر سه روز یکبار کاهش پیدا می‌کند که تحول شگرفی در فرایند آبیاری نخیلات است.

وی بیان کرد: این شیوه علاوه بر کاهش هدر رفت آب باعث کاهش زحمات باغداران شده و سطح مرغوبیت خرمای تولیدی آنها را نیز ارتقا می‌دهد. کل ۱۷۰ هکتار به ۸ شیفت کار تقسیم شده است که هر شیفت حدود ۱۸ تا ۲۲ هکتار از نخیلات را در بر می‌گیرد.

مردانلو ادامه داد: طرح در ۲ فاز انجام می‌گیرد که فاز نخست شامل زیرساخت و اجرای خط اصلی به طول حدود ۱۹ کیلومتر، احداث ساختمان کنترل مرکزی و حوضچه آبگیر اصلی و ۲۶ حوضچه شیرآلات است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای سیستم فیلتراسیون و پمپ‌ها و اتوماسیون در تعهد شرکت پیمانکاری رعدشکن زاگرس و در فاز یک است که بیش از ۹۰ درصد کار انجام و لوله گذاری شده است.

بخشدار آب‌پخش افزود: فاز دوم شامل اجرای درون مزرعه با لوله های فرعی است که حدود ۲۵۰ کیلومتر است که اخیرأ شروع شده و حدود ۱۰ کیلومتر آن انجام شده است.

وی گفت: پیشرفت فیزیکی کل طرح حدود ۸۰ درصد است و پیش بینی می شود که تا پایان دیماه همه سازه ها به اتمام برسد و برای دهه فجر آماده بهره برداری باشد.

مردانلو اظهار داشت: اخیرأ کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در بخش حضور یافته و برای تکمیل سقف اعتبارات ادامه پایلوت ۱۷۰ هکتاری و اختصاص اعتبار مطالعه اجرای طرح آبیاری تحت فشار برای کل ۶ هزار و ۵۰۰ هزار هکتار نخیلات بخش که رقم آن بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تخمین زده‌اند، قول مساعد داده اند.

وی با تقدیر از استاندار بوشهر، مسئولان جهاد کشاورزی استان، شهرستان، بخش و باغداران در پیگیری و اجرای طرح، افزود: کل اعتبار طرح پایلوت ۱۷۰ هکتاری آبیاری تحت فشار نخیلات ۶۰ میلیارد ریال است.