آخرین مطالب

صادرات خرما به روسیه با حمایت زیرساختی دولت تقویت می‌شود

رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: نوسازی صنایع بسته‌بندی خرما نقش مهمی در توسعه صادرات این محصول دارد به‌گونه‌ای که عدم حمایت زیرساختی دولت سبب از دست رفتن بازار روسیه می‌شود.

به گزارش  آفتاب آبپخش، علی محمد صمیمی ظهر امروز در نشست شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی با دولت با بیان اینکه استان بوشهر از ظرفیت بالایی در تولید خرما برخوردار است اظهار داشت: یکی از مناطق خرما خیز کشور استان بوشهر است که محصولات خرمای این استان در بازهای مختلف کشور و خارجی عرضه می‌شود.

وی نبود زیرساخت‌های صنعتی  در نخلستان‌های استان بوشهر را از عومل مشکلات کشاورزان دانست و افزود: سردخانه با ظرفیت 100 هزار تن یکی از مطالبات مهم نخل‌داران استان بوشهر  است که ایجاد 2 سردخانه با مشارکت بخش خصوصی و پرداخت تسهیلات کم‌بهره امری مهم و  ضروری است.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با تاکید بر نوسازی و توسعه صنایع تبدیلی محصولات نخیلات گفت: با توجه به نقش مهم بسته بندی و فرآوری خرما در بازهای داخلی و خارجی این مهم مورد تاکید کشاورزان است که تحقق این مهم نیاز به حمایت در راستای پرداخت تسهیلات کم بهره است.

صمیمی با بیان اینکه واردات تجهیزات استقرار صنایع تبدیلی و بسته بندی خرما از کشورهای اروپایی مورد تاکید نخل‌داران است خاطر نشان کرد: با توجه به کیفیت بالای صنایع فرآوری خرمای کشورهای اروپایی در راستای افزایش صادرات باید این مهم در دستور کار قرار بگیرد.

وی با تاکید بر تقویت صادرات خرمای استان بوشهر با روسیه با حمایت دولت تصریح کرد: نوسازی صنایع بسته‌بندی خرما نقش مهمی در توسعه صادرات این محصول دارد بگونه‌ای که عدم حمایت زیرساختی دولت سبب از دست رفتن بازار روسیه می‌شود.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اشاره به بالا بودن کیفیت خرمای استان بوشهر تاکید کرد: تقاضای کشورهای هدف برای واردات خرمای استان بوشهر با توجه به کیفیت مطلوب آن بسیار بالا است که با فرآوری این محصول زمینه افزایش صادرات آن فراهم می‌شود.

صمیمی با تاکید بر رایزنی اقتصادی برای افزایش صادرات خرما گفت: ماشین‌آلات صنایع فرآوری خرما از کشورهای آلمان و ایتالیا تهیه شود تا مشکلات نخل‌داران در زمینه صادرات برطرف شود.