close
متخصص ارتودنسی
دکتر رضایی،گام ضروری ، دیرهنگام ولی مهم، حاکی از عزم جامعه بین الملل درخصوص فلسطین
<<صفحه اصلی


روی خط ولایت

اطلاع‌نگاشت | مسئول باید مردمی باشد


بیان مطالب ودیدگاهها

خط حزب‌الله ١١٢ | راز وعده‌های صادق
دکتر رضایی،گام ضروری ، دیرهنگام ولی مهم، حاکی از عزم جامعه بین الملل درخصوص فلسطین

آرزو داریم این قطع نامه شروعی جدی، سازنده و مستدام در عزم سازمان ها و نهادهای جهانی در استیفای حقوق مظلومان فلسطینی باشد.

به گزارش آفتاب آبپخش ؛ با تصویب قطع نامه 2234 شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن ضمن اعلام  بی اعتباری حقوقی ساخت شهرک های اسراییلی در مناطق اشغالی ،به رژیم اسرائیل دستور می دهد فورا و کاملا ،همه فعالیت‌های شهرک سازی اش در سرزمین اشغالی فلسطین از جمله شرق بیت المقدس را پایان دهد . هرچند انتظار قاطبه جامعه جهانی همواره برخورد با چندین دهه ظلم ناروای اسرائیل بر مردم این قوم مظلوم بوده است ولی سابقه مماشات با اقدامات ظالمانه و خصمانه اسرائیل، به گونه ای شدید روحیه یاس را در بینِ ملت های جهان نسبت به سازمان ها و نهادهای بین المللی تقویت می‌کرد که با این اقدام دیرهنگام شورای امنیت بارقه های امید در دل ملت های آزادی خواه و طرفدار ستم دیدگان دیده می‌شود و این قطع نامه را گامی موثر و روشن در احیای حقوق فلسطینی های مظلوم می دانند .
آرزو داریم این قطع نامه شروعی جدی، سازنده و مستدام در عزم سازمان ها و نهادهای جهانی در استیفای حقوق مظلومان فلسطینی باشد.
اینک که شاهد برداشتن این گام شایسته هستیم، انتظار می رود به منظور اجرای صحیح کلیه قواعد بین المللی من جمله منشور ملل متحد ،بیش از پیش شاهد چنین قدم های رو به جلویی از جانب سازمان های بین المللی و همچنین کشورهای قدرتمند و علی الخصوص پنج کشور دارای حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل متحد باشیم . چرا که در زمانی که انتظار داریم در قرن بلوغ فکری مردمان جهانی،  اقدامات پلید گروهک های تروریستی همچون داعش  خاتمه یابد ، در کنار آن لزوما می بایست چنین اقدامات موجهی در راستای استقرار صلح جهانی به کرات و فزاینده صورت گیرد.
آنچه در قطع نامه مزبور در کنار اصل دستور توقف کامل و فوری شهرک سازی اسرائیل واجد اهمیت است،  مفاد قطع نامه و مقدمه منتهی به چنین تصمیم تاریخی می باشد و آن اینکه به صراحت در قطع نامه چندین نکته را مورد تایید و تاکید قرار می دهد از جمله آنکه  اقدامات شهرک سازی اسرائیل را با هدف نامشروع تغییر ترکیب جمعیتی،  ویژگی و موقعیت سرزمین اشغالی فلسطین ، مورد شناسایی قرار می دهد .
همچنین در ادامه ، اقدامات اسرائیل در شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین را در تقابل با غیر قابل پذیرش بودن کسب سرزمین از طریق زور توصیف می کند و مهم اینکه اسرائیل را به عنوان قدرت اشغالگر شناسایی می نماید .
این قطع نامه می تواند آغاز راهی باشد که مطالبه به حق جامعه جهانی در استیفای حقوق اولیه مردمی مظلوم را به واقعیت نزدیک کند و امید آنکه فشار افکار عمومی جامعه جهانی چنان شدت و جایگاهی به خود بگیرد تا مانعی در برابر هر قدرت نابجای غیر انسانی باشد.
در انتظار گام های موثر بعدی خواهیم ماند.

دکتر علیرضا رضائی
دکترای حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتیارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی


پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش