آخرین مطالب

نگاهی به بی مهری های راه و شهرسازی استان نسبت به شهر آبپخش+تصاویر

شهر آبپخش بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر شهرستان دشتستان بعد از برازجان است؛ با گذری در اطراف این شهر متوجه بی مهری های زیادی از جانب اداره راه و شهرسازی نسبت به این شهر در برابر شهرهای دیگر می‌شویم که در ادامه به بخشی از این بی مهری ها اشاره می‌شود….

شهر آبپخش بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر شهرستان دشتستان بعد از برازجان است؛ با گذری در اطراف این شهر متوجه بی مهری های زیادی از جانب اداره راه و شهرسازی نسبت به این شهر در برابر شهرهای دیگر می‌شویم که در ادامه به بخشی از این بی مهری ها اشاره می‌شود.

 

۱- جاده های ورودی های این شهر از هر سه طرف به هیچ وجه زیبنده مسافران و مردمان فهیم این شهر نیست و هیچ اقدام قابل ذکری در سالیان اخیر از جانب اداره راه صورت نگرفته است.
اصلاح ورودی های شهر یکی از خواسته های به حق مردم شریف شهر آبپخش است. با ساخت این ورودی ها و با توجه به عرض زیاد جاده در این شهر و شرایط جاده های منطقه دیگر نیازی به ساخت کمربندی که باعث تخریب محیط زیست و قطع حدود ۳۰۰۰ نخل در آن منطقه می‌شود و همچنین در حریم طغیان رودخانه قرار دارد، نیست و ضرب المثل جلوی ضرر را هر وقت بگیریم منفعت است را تداعی می‌کند.

1111111.jpg

۲-تابلوهای راهداری به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای معرفی شهرها و مناطق مختلف محسوب می شوند که در سال‌های اخیر شاهد افزایش این تابلوها در نقاط مختلف کشور و از جمله استان بوشهر هستیم.

تابلوهایی که در فواصل دور، مراکز استان‌ها و شهرستان‌های نزدیک و در فواصل نزدیک، مسیر مراکز شهرستان‌ها و بخش های نزدیک و در فواصل کم نیز مسیر مرکز بخش‌ها و شهرهای نزدیک را مشخص می‌کند.

5555.jpg

بی‌شک نصب چنین تابلوهایی بر اساس یک سری استانداردها و قواعد صورت می‌گیرد که از جمله می‌توان به رنگ و اندازه و فونت متن تابلو، محل نصب تابلو و فاصله با شهر و یا شهرستان مورد نظر اشاره کرد.

البته یک شاخصه مهم دیگر که در نصب و جانمایی این تابلوها حائز اهمیت است، شاخصه‌های جمعیتی و وسعت آن شهر یا شهرستان و همچنین وضعیت شهر مورد نظر از نظر تقسیمات کشوری است که مثلا شهر است یا مرکز بخش و شهرستان و استان.

44444.jpg

در بزرگراه برازجان به بوشهر یک تابلوی بزرگ راهنمای مسیر در محدوده خوش‌آب و خوش‌مکان نصب شده است که نشان می‌دهد، مسیر مستقیم به بوشهر می‌رسد و در صورتی که مسیر فرعی انتخاب شود، به سمت خوزستان، گناوه و شبانکاره خواهید رفت.

2222222.jpg

نکته قابل توجه در این تابلو، قرار گرفتن نام شبانکاره است( فونت شبانکاره نیز با دیگر اسامی متفاوت است و مشخص است که بعدها اضافه شده است)؛ خوزستان استان همسایه است و گناوه نیز شهرستان همسایه است که قرار گرفتن آنها در تابلو برای افرادی که مسیر را نمی‌شناسند ضروری است.

ولی اینکه چرا مسئولان اداره راه وشهرسازی استان بوشهر به راحتی از نام آب‌پخش گذشته‌اند و نام شبانکاره را درج کرده‌اند، قابل تامل و تفکر است. این در حالی است که آب‌پخش نسبت به شبانکاره به محل تابلو نزدیک‌تر است و دارای اولویت بیشتری برای درج در این تابلو است.

آب‌پخش علاوه بر اینکه در مسیر مستقیم بین خوشاب به گناوه قرار دارد و قبل از شبانکاره نیز قرار گرفته است، دارای جمعیتی بیش از دو برابر جمعیت شهر شبانکاره است.
اداره کل راه و شهرسازی در نصب این تابلوها و دیگر تابلوهای جاده های منتهی به شهر آبپخش اشتباهی استراتژیک را مرتکب شده است که ممکن از روی عدم اطلاع کافی در مورد وضعیت شهرها و بخش‌های استان باشد و یا اینکه عمدا چنین اشتباهی را مرتکب شده باشند.

اگر اشتباه اطلاعاتی باشد که باید نسبت به درج آبپخش در این تابلو و اصلاح سایر تابلو های مسیر های شهرستان دشتستان اقدام شود و اگر کار آنها عمدی باشد، هم باید ضمن اصلاح این اشتباه، با مسببین آن نیز برخورد شود تا چنین اقدامات سلیقه‌ای برچیده شود.
۳-  زمین ها مسکونی شهر آبپخش وضعیت مشخصی ندارند. با اینکه مردم سالیان قبل این زمین ها را خریداری کرده اند ولی الان برای ثبتی کردن زمین ها مشکل دارند و حتی اجازه ساخت و ساز هم ندارند. تا کی باید مردم شهر آبپخش قربانی اختلاف نظر بین نهادهای اداره راه و شهرسازی، ثبت و اسناد و بنیاد مسکن باشند.
امید هست هرچه زودتر راه حل قطعی برای برون رفت از این معضل اندیشه شود تا مردم آبپخش هم برای ثبتی کردن ملک مشکلی نداشته باشند.
امید است که حل مشکلات بالا و اصلاح اشتباهات ذکر شده باعث شود که نظر ما ساکنان خطه آبپخش نسبت به رفتار یک طرفه و غیر منصفانه این اداره برطرف شود.

منتظر پاسخ اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر در این زمینه ها هستیم.

نامدار عباسی

فعال اجتماعی