آخرین مطالب

یادداشت محمد پارسا/ایران پس از هاشمی

به راستی که چه خوب گفته اند که هاشمی صبر را هم خسته می کرد. برخلاف برخی از دوستان که عرف تکریم انسان ها بعد از مرگ را رواج داده اند و در زمان حیات از هیچگونه تهمت و افترایی دریغ نمی ورزند، این حقیر هاشمی را از ابتدای آشنایی یکطرفه ام در رسانه ها و مطبوعات با نماد صبر و اعتدال می شناختم...

قبل از شروع به این نوشته شهادت ایثارگران آتشنشان حادثه فاجعه بار پلاسکو را تسلیت عرض می کنم و همچنین هرچند با تاخیر رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را.
به راستی که چه خوب گفته اند که هاشمی صبر را هم خسته می کرد. بر خلاف برخی از دوستان که عرف تکریم انسان ها بعد از مرگ را رواج داده اند و در زمان حیات از هیچگونه تهمت و افترایی دریغ نمی ورزند، این حقیر هاشمی را از ابتدای آشنایی یکطرفه ام در رسانه ها و مطبوعات با نماد صبر و اعتدال می شناختم. ایشان سیاستمداری اندیشمند بودند که به جرات میتوان گفت هرچند به صورت مقطعی، هیچگاه میدان را خالی نکرد و فرصت را به دست نااهلان و بداندیشان نسپرد.
اما آنچه در این شرایط میتوان متصور شد، ایران پس از هاشمی است.
شاید در این برهه و شرایط کنونی و حساس کشور و با توجه به اینکه کمتر از یک دوره شش ماهه تا پایان دولت تدبیر و امید فرصت باقی است، در برخی اذهان اینگونه تلقی شود که بعد از مرحوم آیت الله هاشمی کار دولت در کارزارهای انتخاباتی و حتی پس از آن به تلخی می گراید. اما این تفکر بیشتر یک عملیات القایی است که از اتاقهای فکر متحجرین و افراطیون داخلی نشات می گیرد و بدون شک بازتابی روشنگرانه را برای حامیان دولت و حتی عموم ترسیم خواهد کرد.
گرچه اکنون آیت الله صبور در دل خروارها خاک آرمیده است، اما منش و تفکر مملو از عقلانیتش مانند نور بر آینده کشور می تابد و همواره تمامی نگرانی ها برای هموار ساختن این مسیر را منتفی می سازد. شاید قبل از مراسم خاکسپاری این ذهنیت وجود داشت که آقای روحانی در انتخابات پیش روی با ریزش آراء روبرو خواهد شد، اما پس از آن تمامی معادلات ترسیم شده بهم خورد و حال با اطمینان میتوان گفت که انتخابات ریاست جمهوری 92 بار دیگر تکرارشدنی است.
دولت تدبیر و امید در وضعیتی مورد انتخاب مردم قرار گرفت که میراث دار هفتصد هزار میلیارد تومان بدهی (تا به این لحظه) از دولت قبل بود. اما هیچگاه عاملی برای ظهور یاس و دلسردی در جامعه نشد و همواره تاکید بر اجرایی شدن مطالبات این ملت بزرگ را فراموش نکرد. اگرچه تمام آنچه که انتظار می رفت و وعده داده شد تقریر نشد، ولی زمینه فراهم شده کنونی راه وصول این مطالبات را میسر کرده است.
اما جریانات سیاسی کشور به خصوص احزاب و گروههای اصلاح طلب به این اتحاد، یکپارچگی و اتفاق نظر رسیده اند که بهتر آن است که شرایط سیاسی کشور در فقدان آیت الله با همین ساختار و با اعتدال پیش رود. اما در برخی احزاب و تشکل های اصولگرا همچنین شاهد آن ناهماهنگی که از انتهای دولت دهم شروع شده بود و تا به امروز هم ادامه دارد هستیم که امید است در این فرصت کوتاه باقیمانده، این گروه نیز به آن هماهنگی لازم دست یابد تا شاهد انتخاباتی باشکوه و مورد تاکید همیشگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی باشیم.
بدون هیچگونه اغراض سیاسی و غرض ورزی های جهت دار و تدافعی از دولت و صرفا از باب دلسوزی، بعنوان یک شهروند از همه دلسوزان کشور درخواست و خواهش می کنم که نه مانند همیشه، بلکه بیش از پیش در مسیر استقرار دموکراسی در جامعه گام برداشته و صحنه را به دست نااهلان و تنگ نظران نسپارند. چرا که آنچه امروز مسیر پیشرفت و توسعه کشور را تضعیف و حتی در برخی موارد ساقط کرده است، یقینا تحریم انتخابات و عدم حضور گسترده در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری بود.
در پایان آرزو می کنم حمایتهای همه جانبه ملت بزرگ ایران از دولت تدبیر و امید همچنان حفظ شود چرا که بطور حتم تمدید دولت دکتر روحانی تضمینی خواهد بود بر تثبیت منافع ملی در آینده ای که دور از تصور نیست.