نابودی نخیلات به دلیل عدم فرآوری صحیح خرما/ جرقه شروع کار ما از اردوهای جهادی بود
پایگاه خبری تحلیلی آفتاب آبپخش

آخرین عناوین

دانشجوی هسته علمی پژوهشی استان بوشهر گفت: در حال حاضر در زمینه فرآوری خرما و استفاده از ضایعات آن به ندرت کاری انجام شده است و روز به روز شاهد دلسردی باغداران و نابودی نخیلات هستیم.


به گزارش  آفتاب آبپخش ،افسانه توانگر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی کشاورزی و مسول هسته علمی کارگاه خرما، در مراسم سیزدهمین جشنواره فعالیت های برتر فرهنگی-علمی- هنری ققنوس بسیج دانشجویی استان بوشهر، خلاصه ای از کار تحقیقاتی هسته علمی خود را تحت عنوان کارگروه خرما با ماهیت اقتصاد مقاومتی که به بررسی معظلات خرمای شهرستان دشتستان و پتانسیل منطقه جهت اشتغال زایی در این زمینه پرداخته بود را ارئه داد.

وی شروع کار خود را از اردوهای جهادی مطرح کرد و گفت: جرقه شروع کار ما از اردوهای جهادی بود و در آنجا بود که متوجه شدیم چقدر در رشته تحصیلی خود می توانیم مثمر ثمر واقع شویم.

توانگر افزود: با پیشنهاد ناحیه بسیج دانشجویی عمار استان بوشهر و با کمک رعنا جمالی دانشجوی کارشناسی خصوصی کشاورزی کارگروه خرما را راه اندازی کردیم و به تحقیق میدانی پرداختیم.

دانشجوی هسته علمی پژوهشی استان بوشهر کار خود را با مشورت ارگان های مختلف کلید زد و بیان کرد: با کارشناسان جهاد کشاورزی برازجان، اساتید دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی خلیج فارس مشورت کردیم، پرسشنامه ای را طراحی کرده و سپس با حضور در نخیلات منطقه دشتستان به مصاحبه با کشاورزان پرداختیم.

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی کشاورزی ادامه داد: از جمله مشکلاتی که کشاورزان مطرح کردند در زمینه های کمبود آب و سیستم آبیاری، آفات و امراض، عدم قیمت گذاری صحیح، بیمه گذاری ضعیف و از همه مهتر عدم توجه مسولین به خرمای با کیفیت و صادراتی دشتستان بوده است.

توانگر اظهار کرد: در حال حاضر در زمینه فرآوری خرما و استفاده از ضایعات آن به ندرت کاری انجام شده است و روز به روز شاهد دلسردی باغداران و نابودی نخیلات هستیم.

وی افزود: با سیاست گذاری های صحیح، فرهنگ سازی و تبلیغ جهت مصرف خرما، میتوان دیگر شاهد نابودی نخیلات خرما نبود و مصرف کننده درست این میوه بهشتی و پرخواص باشیم.

مسول هسته علمی کارگاه خرما در خصوص رفع این مشکلات عنوان کرد: دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی خلیج فارس طرح های قابل توجهی از جمله تولید ارقام خرمای کشت بافتی با عملکرد بالاتر و دیتاپیت به عنوان بستر کشت را ارئه دادند ولی متاسفانه ارقام کشت بافتی با هزینه های بیشتر از خارج به کشور ما وارد می شود.

توانگر تاکید کرد: اگر مسولین اقدام و عمل واقعی در زمینه اقتصاد مقاومتی را جامه عمل بپوشانند، به توانایی دانشجویان و نیروهای بومی باور داشته باشند و ایده های مطرح شده را به مرحله اجرا در بیاورند می توان با اجرای همین ایده ها اشتغال زایی را تحقق ببخشند.

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی کشاورزی در پایان گفت: از ناحیه بسیج دانشجویی عمار استان بوشهر، دفتر بسیج دانشجویی شهید گنجی دشتستان وتمامی کسانیکه ما را در این تحقیق یاری نمودند کمال تشکر را دارم.