آخرین مطالب

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد ،کمک بلاعوض 80 میلیون ریالی برای آبیاری میکرو

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت به ازاء هر هکتار زمین کشاورزی که روش آبیاری میکرو را انتخاب کند، 80 میلیون ریال کمک بلاعوض می‌دهد.

به گزارش  آفتاب آبپخش،علی‌مراد اکبری امروز در نشست با مسئولان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: یکی از طرح‌هایی که در حوزه کشاورزی به عنوان یک اولویت در برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد،‌ آبیاری به روش میکرو است.

وی اضافه کرد:در این راستا 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته که بخشی به شکل بسته حمایتی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تاکنون 200 میلیارد دلار از این اعتبار تخصیصی و پرداخت شده و مابقی نیز تا تیرماه سال آینده پرداخت می‌شود.

اکبری عنوان کرد: بدون هیچ گونه محدودیت، دولت به ازاء هر هکتار زمین کشاورزی که روش آبیاری میکرو را انتخاب کند، 80 میلیون ریال کمک بلاعوض می‌دهد. 

وی ادامه داد: امسال برای اجرای طرح‌‌های آبیاری تحت فشار 255 میلیارد ریال به استان بوشهر اختصاص یافته که 125 میلیارد ریال تاکنون پرداخت شده و 130 میلیارد ریال دیگر نیز تا قبل از پایان امسال پرداخت می‌شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بخش عمده‌ای از آبیاری تحت فشار میکرو برای نخیلات مورد استفاده قرار می‌گیرد که هم اکنون 170 هکتار از اراضی آب‌پخش شهرستان دشتستان به شکل آزمایشی در حال اجرا است و به زودی 2 هزار و 400 هکتار از اراضی سعدآباد این شهرستان نیز به روش آبیاری میکرو مجهز می‌شوند.

وی با اعلام این که بیش از 1.6 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور باید تحت پوشش روش آبیاری تحت فشار قرار گیرد، گفت: هم اکنون 150 هزار هکتار از اراضی کشاورزی از این مزیت استفاده می‌کنند.

اکبری یادآور شد: از جمله مزیت‌های آبیاری تحت فشار میکرو که دولت سرمایه‌گذاری وسیعی برای اجرای آن با دادن بسته‌های حمایتی بلاعوض کرده است کاهش 95 درصدی مصرف آب نسبت به شرایط قبلی همراه با افزایش محصول است.