آخرین مطالب

جاذبه‌های بوشهر را بشناسید؛ نگین سبز استان بوشهر میزبان گردشگران/ لذت نخل‌گردی در نوروز

- آب‌پخش یکی از سرسبزترین نقاط استان بوشهر است که با برخورداری از کانال‌های آبیاری پرآب، به عنوان نگین سبز استان شناخته می‌شود و آماده میزبانی از مسافران نوروزی است.


- سعید رضایی: منطقه آب‌پخش دارای بیشترین تعداد نخیلات در استان بوشهر است که یکی از قطب‌های تولید خرمای کشور محسوب می‌شود.

شهر آب‌پخش مرکز این بخش است که جزو هفت شهر بزرگ استان بوشهر است و از نظر موقعیتی نیز دارای جایگاه ویژه‌ای در استان بوشهر است و به عنوان محور مواصلاتی استان بوشهر با استان‌های فارس، هرمزگان و خوزستان قرار گرفته است.

همین موقعیت سبب شده تا همواره مسافران نوروزی که به مناطق جنوبی کشور سفر می‌کنند برای بازدید از نقاط مختلف جنوب کشور از این شهر عبور کنند و بسیاری از مسافران نوروزی نیز در این منطقه اقامت داشته باشند.

نخلستان‌های سرسبز و سربه فلک کشیده ورودی شهر آب‌پخش جلوه بسیار دیدنی به این منطقه داده است و هیچ مسافری را بدون توقف اجازه عبور نمی‌دهد. وجود کانال‌های پر آب‌ در دو سمت ورودی شهر آب‌پخش، طراوت و نشاط خاصی به این منطقه بخشیده است تا مسافران نوروزی بتوانند از آب و طبیعت در کنار هم بهره ببرند.

آب‌پخش، قطب کشاوری استان بوشهر

وجود کانال‌های آبیاری متعدد و پرآب در نقاط مختلف منطقه آب‌پخش و دسترسی مناسب به منابع آبی در این منطقه در کنار وجود زمین‌های حاصلخیز، این منطقه را به قطب کشاورزی استان بوشهر تبدیل کرده که محصولات کشاورزی متنوعی تولید می‌کند.

از نخلستان‌های اطراف این شهر انواع مختلفی از خرما برداشت می‌شود. از مهمترین نمونه‌های محصول خرما می‌توان به کبکاب، برهی، بریمی، شیخالی، محبوبی، حاج باقری، قندی، شکری و گنتار اشاره کرد.

هر چند محصول عمده منطقه آب‌پخش خرما است ولی از دیگر محصولات این منطقه می‌توان انواع مرکبات خصوصا لیموترش، لیموشیرین، انار، انجیر، انگور و ... را نام برد.

در قسمت‌های زیادی از زمین‌های آب‌پخش، محصول گندم، هندوانه، طالبی به صورت دیم و آبی کاشته می‌شود.

پنیر درخت نخل

در میانه تنه نخل مغز ترد و شیری‌رنگی وجود دارد که شیرین و گس است و «پنیر نخل» نامیده می‌شود و بسیار مقوی و گران‌قیمت است.

در ابتدای بهار که نخل شکوفه می‌زند، شکوفه‌ها را که تارونه نام دارد، می‌چینند و از آن عرق تارونه می‌گیرند که مانند بقیه عرقیجات مفید و درمان‌گر دردهای معده است. عرق تارونه مقوی، گرم و برای قلب مفید است.

«پنیر نخل» سوغات لذیذی که از دل نخل بیرون می آید و بسیار مقوی است. مسافران در کنار نخل های بلند و سرسبز آبپخش توقف می کنند تا هم استراحتی کنند و هم سوغات زمستانی آبپخش را خریده باشند.

پنیر میانه تاج نخل مغز ترد و شیرین و لذیذ است که به لحاظ رنگ سفید آن «پنیر نخل» گفته می‌شود. پنیر نخل بسیار مقوی و عامل رشد و نمو و تولید برگ و میوه جدید است. مریستم که یکی از حساس‌ترین بخش‌های گیاهی بوده در صورت آسیب دیدن باعث مرگ گیاه می‌شود.

دورانی نه چندان دور کنار خیابان نخلستان آبپخش به جای پنیر، لیموی سبز و آبدار در فصل تابستان نظر هر مسافری را به خود جلب می کرد و لیموی آبپخش خیلی مشهور بود و به استان‌های همجوار خصوصا خوزستان صادر می شد.

از لیف خرما هم که انواع حصیر، پرده، جارو، کیف، سبد، بادبزن و... می‌بافند. در گذشته به طور سنتی خرماها را در قسمتی از حیاط خانه جمع می‌کردند، سپس بعد از گذشت چند روز شیره خرما از آن جدا می‌شد و از طریق یک کانال کوچک در حوضچه‌ای جمع می‌شد، اما امروزه در کارخانه به وسیله دستگاه، شیره خرما گرفته و در قوطی بسته‌بندی می‌کنند. البته در همان کارخانه از شیره خرما، قند و عسل خرما هم تهیه می‌کنند.

همچنین از خرماهای نامرغوب برای درست کردن سرکه استفاده می‌کنند که طرفداران خاص خود را دارد. سرکه خرما طعم خوبی دارد و برای بعضی ترشی‌ها فوق‌العاده است.

از دیگر فرآورده‌های خرما، تهیه اسانس خرما برای صنایع نوشابه‌سازی و رنگ‌های شیمیایی خوراکی است و حالا دیگر محصولاتی چون شکلات خرمایی، خامه خرما، انواع کیک و کلوچه‌های مغز خرمایی و... آن‌قدر معروف هستند که نیازی به توضیح ندارند.

امیررضا عباسی یکی از باغداران اطراف محور ورودی شهر آب‌پخش در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: هر ساله از اواسط بهمن‌ماه مسافران زیادی به قصد گردش به این منطقه سفر می‌کنند و اغلب آنها در کنار نهرهای آب‌ و نخلستان‌ آب‌پخش توقف می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه برخی مسافران اقدام به روشن کردن آتش در نخلستان‌ها می‌کنند ولی آن را خاموش نکرده و باغ را ترک می‌کنند که در برخی موارد مشکلاتی چون آتش‌سوزی در نخیلات را در پی دارد.

این کشاورز ادامه داد: مردم منطقه آب‌پخش بسیار مهمان نواز هستند و با روی گشاده از مسافران نوروزی استقبال می‌کنند و هر ساله میزبان خیل عظیم مسافران و مهمانان نوروزی از نقاط مختلف کشور هستند.

بزرگترین پارک گردشگری استان بوشهر

وجود پارک خضرا که به عنوان بزرگترین پارک گردشگری استان بوشهر شناخته می‌شود محل مناسبی برای استراحت مسافران نوروزی است. برپایی چادرهای اقامت مسافران نوروزی در این پارک تعداد زیادی از مسافران نوروزی را در این پارک بزرگ سکنی می‌دهد.

این پارک دارای فضای سبز بسیار گسترده و وسیع در کنار درختان سرسبزی است که دارای سایه مناسبی برای استراحت مسافران است. شهربازی بخش دیگری از این پارک بزرگ گردشگری است.

یکی از منطقه‌های دیدنی آب‌پخش منطقه تفریحی چهارراه است که تپه‌های سرسبز آن منطقه محل مناسبی برای تفریح و گردش است. وجود تعداد بسیار زیاد درخت کنار(سدر) در این منطقه محل مناسبی برای اقامت نیم‌روزی گردشگران است.

نخلستان‌ها ظرفیت کم‌نظیر گردشگری

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: نخلستان‌های استان بوشهر ظرفیتی کم‌نظیر در حوزه گردشگری است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

ناصر امیرزاده اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های گردشگری بالایی است که باید از این ظرفیت‌های در بخش‌های مختلف برای حضور گردشگران در استان و ایجاد اشتغال و درآمدزایی استفاده کنیم.

وی از نخلستان‌های استان بوشهر به عنوان یک ظرفیت بسیار مهم در حوزه گردشگری نام برد و خاطرنشان کرد: استان بوشهر دارای ۳۹ هزار هکتار جنگل نخل و شش میلیون اصله نخل است.

امیرزاده بیان کرد: جاده‌های گردشگری بین مزارع، کلبه‌های سنتی(کپر)، صنایع دستی، آیین خرما چینی سنتی جامعه محلی و آب روانی که در مسیر نخلستان‌ها همیشه جاری است از جمله جاذبه‌های گردشگری نخیلات است.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اضافه کرد: هر یک از این جاذبه‌ها به تنهایی می تواند هزاران گردشگر، به شرط معرفی مناسب از طریق فضای مجازی و فضای واقعی را به استان ما روانه کند.

وی ادامه داد: یکی از جاذبه‌هایی که می‌تواند به عنوان یک ظرفیت در نخلستان‌های استان محسوب شود، جاده‌های گردشگری است. به‌عنوان نمونه جاده گردشگری وحدتیه - سعدآباد - آبپخش، جاده گردشگری آبپخش به کره بند، جاده گردشگری آبپخش- کلل را می‌توان مثال زد.

امیرزاده افزود: جاده گردشگری سعدآباد - برازجان، جاده گردشگری دالکی - برازجان، جاده گردشگری برازجان - اهرم، جاده گردشگری در بخش ارم و بخش بوشکان شهرستان دشتستان، نخلستان خوش آب‌وهوای باغان شهرستان دشتی و جاده گردشگری شهرستان جم و .... از دیگر مناطق گردشگری در این حوزه هستند.

وی با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا این میزان تعداد و تراکم نخل‌ها وجود ندارد، گفت: روستاهای زیبایی که در درون این نخلستان‌ها وجود دارد که با معماری منحصر به فرد و آیین‌ها و سنن مردم محلی این روستاها تنها بخش کوچکی از جاذبه نخلستان‌های این استان است.

شرایط مطلوبی برای مسافران نوروزی تامین می‌شود

رئیس شورای اسلامی آبپخش گفت: حضور مستمر روسای ادارات و دستگاه‌های اجرایی و اعضای ستاد تسهیلات سفر بخش در کمپینگ ستاد تسهیلات سفر در طول روز انجام می‌شود و بر اساس برنامه‌ زمان‌بندی در این مکان حضور یابند و همکاری‌های لازم را برای بهبود عملکرد دراین ستاد انجام دهند.

مصطفی رضایی اضافه کرد: تلاش می‌شود که شرایط مناسبی برای گردشگران و مسافران نوروزی فراهم شود که از سفر به آب‌پخش لذت کافی را ببرند.