آخرین مطالب

مناسبت روز چم‌درواهی؛ پیاده‌روی از آبپخش تا چم‌درواهی برگزار شد/ تلاش برای احیای روستا

برنامه‌های روز چم‌درواهی، تعدادی از مردم روستای چم‌درواهی از گلزار شهدای گمنام آبپخش تا روستای چم درواهی پیاده‌روی کردند.


در قالب برنامه‌های روز چم‌درواهی، تعدادی از مردم روستای چم‌درواهی از گلزار شهدای گمنام آبپخش تا روستای چم درواهی پیاده‌روی کردند.

اهالی این روستا در راستای معرفی این ظرفیت‌ها به مردم نقاط مختلف کشور، برنامه‌های مختلفی تدارک دیده‌اند که از جمله آن می‌توان به انتخاب یک روز به عنوان روز چم‌درواهی اشاره کرد.

تعدادی از مردم روستای چم‌درواهی عصر جمعه از گلزار شهدای گمنام شهر آبپخش تا روستای قدیمی چم‌درواهی پیاده‌روی و خاطرات چهل سال گذشته را مرور کردند. پس از پایان مسیر رفت پیاده‌روی،  نشستی با حضور ساکنان قدیمی و کنونی چم‌درواهی در باغ بحرانی برگزار شد.

در این نشست رای گیری در مورد انتخاب روز چم درواهی انجام شد که به اتفاق آرا، روز دوم فروردین به عنوان روز چم‌درواهی و گرده افشانی انتخاب شد و دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز تشکیل شد.

دبیر جشنواره روز چم در این نشست ضمن تقدیر از حضور بانشاط مردم در این پیاده‌روی اظهار داشت: چم‌درواهی از روستاهای قدیمی و دارای هویت مشخص است و انتخاب یک روز به عنوان روز چم‌درواهی، موجب معرفی این روستای گردشگری و باسابقه می‌شود.

فرح عباسی افزود: در یک‌سال اخیر با تلاش و همت اهالی این روستا، اقدامات خوبی در زمینه عمران و آبادانی چم صورت گرفته و البته باید بیش از پیش در توسعه و عمران و بهسازی روستا اهتمام ورزیم.

وی یادآور شد: دبیرخانه جشنواره روز چم‌درواهی باید فعالیت جدی خود را آغاز کند و روز دوم فروردین سال ۹۷ نخستین جشنواره بزرگداشت چم تحت عنوان «روز چم درواهی و گرده افشانی» برگزار می‌شود.

مدیر اجرایی جشنواره روز چم‌درواهی نیز با تقدیر از همکاری و همراهی زنان و مردان چم در اجرای پیاده‌روی خانوادگی اظهار کرد: چم‌درواهی لیاقت و شایستگی بسیار زیادی دارد و افراد شاخص و بزرگی از چم به عرصه علم و ادب و فرهنگ کشور معرفی شده و باید یاد و نام چم درواهی را زنده نگه داریم.

رضا پولادی بیان کرد: انتخاب روز دوم فروردین به عنوان روز چم به این دلیل بوده که در این ایام، موسم گرده افشانی نخیلات چم‌درواهی است و معیشت بیشتر مردم چم نیز از طریق نخل و خرما تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: در جشنواره روز چم، نمایشگاه آثار و دست ساخته‌های مردم روستا برپا می‌شود و علاوه بر آن، مراسم شعرخوانی و اجرای عملیات گرده افشانی به صورت زنده در دستور کار قرار دارد.

مدیر اجرایی جشنواره روز چم درواهی گفت: تجلیل از پیشکسوتان افتخارآفرین چم‌درواهی نیز از دیگر برنامه‌های روز چم است.

پولادی ابراز داشت: چم‌درواهی به عنوان روستای هدف گردشگری شناخته شده است و از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر انتظار داریم توجه بیشتری به این روستا داشته باشد.

در پایان نشست نیز عمل آوری پنیر نخل تازه توسط اسماعیل انصاری انجام شد.