آخرین مطالب

ریزگردهایی که خوراک مردم استان بوشهر شد/ چهار سال نوازش ریه ها بدون اقدام اساسی

آفتاب آبپخش: عدم مشاهده ابتکاری از خانم ابتکار برای حل معضل ریزگردها در حالیست که این روزها گرد و خاک به یکی از خوراکی های مردم استان بوشهر تبدیل شده که ریه ها را نوازش می کند و مجال نفس كشیدن را گرفته است.


 

     

به گزارش آفتاب آبپخش،هجوم ریزگردها به بسیاری از استان های کشور یکی از بزرگترین معضلات چند سال اخیر مردم بوده که سبب شده بسیاری از آنان ناچاراً به استانی دیگر و مهاجرت کنند و یا شرایط کاری خود را تغییر دهند. بر اساس بررسی های نقشه های هواشناسی این پدیده دارای منشأ خارجی و داخلی است که منشأ خارجی آن عمدتا از عربستان و عراق می باشد که اغلب مناطق غربی و جنوب غربی کشور را تحت تاثیر خود قرار داد.

علاوه بر آن، این ذرات معلق در هوا منشاً داخلی نیز دارند. خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها در کشورهای همسایه و همچنین غرب و جنوب ایران تاثیر بسزایی در به وجود آمدن این ذرات معلق داشته به طوریکه در سالهای اخیر بیابان زایی در مناطق یاد شده با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

استان بوشهر از اصلی ترین میزبانان پدیده گرد و خاک

استان بوشهر نیز به عنوان یکی از استان های جنوبی کشور همواره مورد هجوم ریزگردها واقع شده و میزبان این مهمان ناخوانده بوده است به طوری که در بسیاری از ایام سال شاهد خاکی شدن فضای استان هستیم. بررسی آخرین نقشه های هواشناسی نشان می دهد که این هفته نیز استان بوشهر در معرض هجوم ریزگردها قرار دارد، ریزگردهایی که در این چند سال اخیر بلای جان مردم شده و معیشت آنها را با مشکل روبرو کرده است.

Image result for ‫گرد و خاک در بوشهر‬‎

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این باره می گوید: نوزادان، کودکان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم و بیماران قلبی آسیب پذیری بیشتری در برابر ریزگردها دارند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان همچنین بیان می کند که قرار گرفتن افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی در معرض ریزگردها واکنش‌های حساسیتی و حملات آسم را تشدید می‌کند و همچنین می‌تواند موجب مشکلات تنفسی حادی شود.

رییس مرکز بهداشت استان بوشهر با هشدار در مورد اینکه گرد و غبار موجب کاهش طول عمر می‌شود افزود: این پدیده در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی نیز موثر است.

عوارض ناشی از ریزگردها

بر اساس گزارش «گام نیوز» این پدیده آثار و پیامدهای زیان باری بر محیط زیست و سلامت انسان از نظر جسمی، روانی و اجتماعی همچون نابودی مزارع و افزایش مصرف آب، تاثیر بر روی عایق های شبکه برق، عفونت دستگاه تنفسی، دارد، این تنها بخشی از عوارض ناشی از ریزگردهاست.

ذرات معلق در برخی موارد حاوی ذرات قابل زیستی هستند که برای سلامتی مردم به شدت خطرناک می باشند و می توانند انواع باکتری ها، جلبک ها و کپک ها را با خود به دورترین نقاط ممکن انتقال دهند. همچنین ريزگردها در افراد سالم مي‌تواند موجب تنگي نفس، سرفه، ترشحات خلطي، گرفتگي صدا و حتي سينوزيت شود و در افرادي كه بيماري‌هاي زمينه‌اي ريه مانند آسم، COPD دارند، باعث تشديد بيماري شده و در مواردي منجر به بستري مي‌شود.

Image result for ‫گرد و خاک در بوشهر‬‎

به گفته تیزهوش کارشناس محیط زیست درباره دلایل ورود ریزگردها به کشور، بخش عمده ای این ذرات معلق منشا خارجی دارند که باید مسئولین از طریق روابط بین المللی در تثبیت شن های روان این مناطق مشارکت های موثرتری را در دستور کار خود قرار بدهند.

نانتوانی مسئولان در حل مشکل ریزگردها

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور مسئولیت مستقیم پیگیری این موضوع و حل آن را دارد بود اما با گذشت حدود چهار سال از عمر دولت هنوز هیچگونه اقدام قابل توجهی برای حل این معضل نشده و همچنان مردم استان بوشهر با این درد دسته و پنجه نرم می کنند. بی توجهی به پدیده نامیمون ذرات معلق در هوا در حالیست که بسیاری از هم استانی ها به آلرژی تنفسی و آسم مبتلا هستند.

عدم مشاهده ابتکاری از خانم ابتکار در حالیست که این روزها گرد و خاک و ریزگردها، به یکی از خوراکی های مردم استان بوشهر تبدیل شده که ریه ها را نوازش می کند و مجال نفس كشیدن را گرفته است.