آخرین مطالب

تبلیغات برخی شرکت‌های سازنده مکمل‌های غذایی فریبنده است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تبلیغات برخی شرکت‌های سازنده مکمل‌های غذایی در مورد جلوگیری از سکته قلبی و درمان سرطان و بیماری‌های مختلف اغلب غیرواقعی و فریبنده است .

به گزارش  آفتاب آبپخش، یحیی رضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: اخیراً سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی در مورد مصرف بیش ‌از حد و خودسرانه مکمل‌های غذایی به مصرف‌کنندگان هشدار داده است.

وی افزود: مصرف مکمل‌های طبیعی می‌تواند برای سلامت انسان مفیدباشد اما مکمل‌ها نیز ممکن است در سلامتی برخی افراد مشکلاتی ایجاد کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: مکمل‌های غذایی شامل مواد مختلفی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان، اسیدهای آمینه، و آنزیم هستند که در اشکال متنوع مانند قرص، کپسول، کپسول ژله دار، پودر، مایعات به بازار عرضه ‌شده است.

وی ادامه داد: مکمل‌ها هم مانند همه مواد دیگر، می‌توانند مزایای زیاد و نیز ضرر و زیان مختلفی برای مصرف‌کنندگان داشته باشند.

رضایی بیان کرد: اطمینان از تأمین مواد مغذی لازم برای بدن جهت انجام فعالیت‌های روزانه و کسب سلامتی و نشاط در زندگی و مهم‌تر از همه در هنگام اختلالات تغذیه‌ای با توصیه پزشک می‌توان با مصرف مقادیر مناسبی از مکمل‌های غذایی سلامتی خود را حفظ کرد و از فواید مکمل‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد.

وی عنوان کرد: باید همیشه در نظر داشته باشیم که ما نباید هیچ‌وقت مکمل‌ها را جایگزین وعده‌های غذایی کنیم و باید برای تأمین مواد غذایی ضروری بدن، بیشتر از غذاهای سرشار از مواد مغذی مفید استفاده کنیم و در ضمن برخلاف داروها، مصرف مکمل‌ها نمی‌تواند باعث درمان بیماری یا پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: تبلیغات برخی شرکت‌های سازنده مکمل‌های غذایی در مورد جلوگیری از سکته قلبی و درمان سرطان و بیماری‌های مختلف اغلب غیرواقعی و فریبنده است زیرا فقط داروها می‌توانند چنین نقشی را ایفا کنند.

وی افزود: در مورد برخی از خطرات مصرف خودسرانه و بدون مراجعه به پزشک نیز باید هشدار داد که این کار باعث اختلال در سلامتی مصرف‌کننده خواهد گردید که متأسفانه برخی افراد عادت دارند با مصرف هم‌زمان چندین نوع مکمل متفاوت و یا مخلوط‌کردن مکمل با داروهای مصرفی و یا عدم مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود و نیز مصرف بیش ‌از حد برخی ویتامین‌ها و پروتئین‌ها،سلامتی خود را به خطر اندازند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: مصرف مکمل‌های غذایی قبل و بعد از عمل جراحی هم هرگز نباید بدون اطلاع پزشک متخصص انجام شود، بنابراین مصرف هرگونه مکمل غذایی بدون مشورت با متخصص تغذیه و پزشکان و دکتر داروساز می‌تواند شما را در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دهد.

وی ادامه داد: ما باید برای همیشه از عادت اشتباه توصیه و تشویق خانواده به ‌ویژه کودکان و دوستان خود به مصرف خودسرانه مکمل‌ها دست‌ برداریم.