آخرین مطالب

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد برنامه امارات برای ادامه اشغال خاک ایران

الله‌کرم مشتاقی، از کارشناسان وزارت امورخارجه گفت: به نظر می‌رسد امارات متحده عربی، با سوءاستفاده از حسن هم‌جواری ایران، قصد تملک دائمی دو جزیره ایرانی دارد.

  به گزارش آفتاب آبپخش، الله‌کرم مشتاقی از کارشناسان وزارت امورخارجه  اظهار داشت: دو جزیره آریانا(صیرابونُعَیم/Sir Abu Nuaym) و زردکوه که مجموعأ ۲۰km مربع مساحت دارند، به صورت غیرقانونی و بدون هیچ معاهده بین‌المللی، از بدو تاسیس امارات در سال ۱۹۷۱ تاکنون در اختیار دولت ابوظبی است.

وی افزود: جزیره آریانا ۱۲km مربع مساحت دارد و امارات در حال حاضر با هزینه‌ای معادل ۵۰۰ میلیون درهم، در حال ساخت هتلی پنج‌ستاره، فروشگاه بین‌المللی، ایجاد کمپ شبانه، طراحی گردشگری زیست‌محیطی و تاسیس ساحل تفریحی در این جزیره است تا آن را به یکی از قطب‌های گردشگری خود تبدیل کند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: شیخ‌نشین شارجه قول داده این طرح را تا پایان سال ۲۰۱۸ به پایان برساند و تحرکات موجود نیز نشان‌دهنده عملیاتی کردن این وعده است.

وی ادامه داد: زردکوه حدود ۸km مربع مساحت دارد و سرشار از منابع نفتی است که در صورت غضب آن، امارات متحده عربی می‌تواند به عنوان یک پایانه نفتی از آن سود جوید.

مشتاقی یادآور شد: این دو جزیره ۶۵ کیلومتر از دبی، 55 کیلومتر با ابوظبی، 80 کیلومتر با ابوموسی و 150 کیلومتر با کیش فاصله دارند و  امارات قصد دارد با اسکان ۳هزار نفر در جزیره آریانا(صیر‌ابونعیم) به این جزیره خالی از سکنه، ماهیت مسکونی بدهد.

وی بیان کرد: اگر چه چند تن از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم و دهم شورای اسلامی بارها این موضوع را بیان داشته‌اند اما هیچ‌گاه بصورت جدی مورد توجه قرار نگرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: شایسته است دستگاه دیپلماسی کشور، در دادگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی پرونده‌ای را برای بازپس‌گیری این دو‌جزیره تشکیل دهد و آنها را به مام وطن باز گرداند.

مشتاقی ادامه داد: به نظر می‌رسد امارات متحده عربی، با سوء‌استفاده از حسن هم‌جواری ایران و با برنامه‌ریزی وسیع، قصد تملک دائمی این دو جزیره را دارد.