آخرین مطالب

نوجوان دشتستانی آتش‌نشان خودکار ساخت

«سینا فرزان» نوجوان 15 ساله مبتکر دشتستانی، برای نخستین بار در کشور دستگاه آتش‌نشان خودکار که ظرفیت‌های زیادی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های وسیع دارد، ساخت.


آفتاب آبپخش،مسئول آتش‌نشانی شهرداری برازجان (مرکز شهرستان دشتستان) افزود: این آتش‌نشان ایده‌ای بسیار خوب و مفید برای کاهش خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی‌های محیط بسته کاربرد دارد.
بهروز ابوالفتحی افزود: سازمان آتش‌نشانی شهرداری برازجان بطور کامل این ایده را برای ایمن سازی و ارتقا از لحاظ مالی و اخذ تاییدیه حمایت خواهد کرد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه 90 درصد حوادث به دلیل خطاهای انسانی رخ می‌دهد، ورود این سیستم اطفای حریق می‌تواند درصدی از خسارت‌های ناشی از حوادث آتش‌سوزی را که در غیاب افراد در اماکن بسته اتفاق می‌افتد؛ کاهش دهد.
ابوالفتحی یادآور شد: این سیستم با اطفای حریق بوسیله گاز «CO2» عمل می‌کند که بیشتر مخصوص وسایل برقی و در فضای بسته کارساز است.
ساخت طرح آتش‌نشان خودکار برای نخستین بار در جشنواره «ایده شو» به ذهن خلاق این نوجوان 15ساله افتاد و او را وادار به طراحی و ساخت آن کرد.
 این طرح قابلیت اعلام و اطفای حریق در مواقع آتش‌سوزی را خواهد داشت.
این دستگاه قابل حمل در همه فضاها ازجمله مراکز پزشکی، الکترونیکی، بانکها، بیمارستان‌ها و دیگر ساختمانهای بزرگ در هنگام آتش‌سوزی جوابگو خواهد بود.
این طرح به نام سینا فرزان نخبه جوان ثبت ملی می‌شود.
«جشنواره ایده شو» برای نخستین بار با همکاری آموزش و پرورش برازجان در رده‌های سنی بین 13 تا 15 سال برگزار شد.