آخرین مطالب

مجری طرح کیمیا شهر : آمادگی مردم مناطق مختلف استان برای اجرای پتروشیمی دشتستان

مجری طرح کیمیا شهر دشتستان گفت:درپی دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر مهلت یکهفته ای منطقه میزبان اجرای طرح پتروشیمی دشتستان در پی مخالفت شماری از مردم منطقه، هم اینک مردم مناطق مختلف این استان از منجله آبپخش آمادگی خود را برای پذیرا شدن محل احداث پتروشیمی اعلام کرده اند.

آفتاب آبپخش،جلیل ابراهیم پور ر افزود:کیمیا شهر دشتستان یک پروژه مهم و بزرگ صنعتی است که با احداث واحد تولید 'پلی استال' شروع می شود و در ادامه، دهها واحد تولیدی پایین دستی و قطعه سازی، در کنار آن راه اندازی می شود تا از تولیدات پلی استال، کالاهای مورد نیاز بازار تولید شود.
وی تصریح کرد:در این شهرک پروژه های استفاده از ضایعات محصول خرما، تنه و برگ درخت خرما ، چسب و ده ها پروژه که منافع اقتصادی با رعایت ضوابط زیست محیطی قابل احداث خواهد بود.
مدیر عامل شرکت پالایش گاز خارک و مسوول شهرک پتروشیمی دشتستان با اشاره به تصمیم وزیر صنعت ، معدن و تجارت مبنی بر اینکه امام جمعه آبپخش نظر مردم این منطقه را در مدت یک هفته اعلام کند گفت: در صورت موافقت بیشتر مردم آبپخش با اجرای طرح در مکان کنونی که زمینهای آن به وسیله سرمایه گذار خریداری و بخشی از آن آماده سازی شده است،درخصوص ادامه کار در آن منطقه تصمیم گیری می کنیم.
وی یادآورشد:درغیراینصورت، مکان یابی جدید با معیارهای کارشناسی، فنی، مالی، اقتصادی و رضایت کامل مردم منطقه جدید، انجام خواهد شد تا بتوانیم در امنیت، آرامش کامل و رضایت و حمایت مردم میزبان ، پروژه را شروع کنیم.
وی با اشاره به اعلام آمادگی مردم مناطق مختلف استان برای پذیرا شدن محل احداث پتروشیمی و کیمیا شهر دشتستان از مردم و مسئولان محلی شهرها و روستاهایی که از سراسر استان تمایل و رضایت خود را برای میزبانی این پروژه مهم ابراز داشتند تشکر و قدردانی کرد.
ابراهیم پور بیان کرد: مکان یابی به صورت قطعی بر اساس ضوابط فنی، اقتصادی و شرایط زیست محیطی ذکر شده و سایر شرایط فنی منطقه انجام می شود و بی شک این جایگزینی پس از بررسی های کارشناسی از سوی هیات مدیره شرکت پالایش گاز خارگ صورت می گیرد.
وی یادآورشد:با تغییر مکان، برخی مجوزها از جمله تخصیص سهمیه آب توسط شرکت آب منطقه ای استان و موافقت های بهداشت، امور اراضی، منابع طبیعی، راه و شهرسازی، شرکت تامین و توزیع برق و سایر مجوزها که گرفته شده بود، براساس محل جدید، وصول می شود.
ابراهیم پور گفت: درمورد مصوبه و موافقت کمیته استانی محیط زیست، شرکت صنایع ملی پتروشیمی ایران در ماه گذشته برای مکان فعلی بعد از بررسی چندین ماهه و جلسه های توجیهی متعدد تائید و با مجوز مدیریت زیست محیطی وزارت نفت به سازمان محیط زیست ارسال و فعلا در نوبت کمیسیون ماده ٢ سازمان محیط زیست است و در صورت تعییر محل مجددا مراحل را برای مکان جدید طی خواهیم کرد.
وی یادآورشد: به هر صورت، ما طرح را بنا به پیگیری موکد نمایندگان دوره های مختلف دشتستان، استاندار و مسئولان استانی و برای اشتغالزایی و رونق و برای نفع مردم اجرا می کنیم.
ابراهیم پور گفت:هرجا،کمترین مخالفت مردمی دیده شود،به احترام مردم و برای امنیت کار و سرمایه خود و جلوگیری از کمترین اعتراض و زیانهای بعدی به طرح، از شروع آن صرفنظر میکنیم و به جاهایی میرویم که این شرایط، همگی فراهم باشد.
چهارم مرداد ماه محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان و منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر به این استان سفر کرده که بدلیل مخالفت شماری از افرادی که خود را حامیان محیط زیست و فعالان مدنی نامیدند عملیات اجرایی پتروشیمی دشتستان انجام نشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در جمع تجمع کنندگان گفت:سلام و درود خود را تقدیم مخالفان و موافقان آبادانی این منطقه می کنم.
محمد رضا نعمت زاده افزود: پیگیری های زیادی برای اجرای این طرح صنعتی توسط مسوولان و سرمایه گذار انجام شده است طوریکه برخی افراد زمین بلاعوض به سرمایه گذار داده اند تا زمینه عمران و آبادانی منطقه فراهم شود.
وی یادآورشد: با این وجود اگر مردم با اجرای پتروشیمی دشتستان ناراضی باشند به مدت یکهفته عملیات اجرایی این طرح متوقف می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: در این مدت مردم نتیجه مذاکرات خود را به استاندار بوشهر اعلام کنند و اگر رضایت داشتند این پروژه اجرایی خواهد شد.
استاندار بوشهر نیز در آخرین گزارش فیسبوکی خود در مورد حواشی و موضوعات مرتبط به پتروشیمی دشتستان نوشت:شهرک صنعتی اختصاصی، با هدف تولید پلی استال و دهها واحد تولیدی انواع قطعات خودرو و سایر تولیدات از آن، تحت عنوان«کیمیاشهر دشتستان» و با وسعت تقریبی ١٥٠ هکتار تعریف شده است.
واحد پلی استال (پتروشیمی) دشتستان؛ این واحد به عنوان پروژه اصلی واقع در «کیمیا شهر دشتستان» و با مشخصات زیر می باشد؛
١) اولین واحد تولید پلی استال در کشور و خاورمیانه با تکنولوژی پیشرفته و پیچیده.
٢) خوراک روزانه ؛ ١٠٠تن متانول معادل ٤ سرویس تانکر که به وسیله تانکر از ماهشهر یا عسلویه منتقل می شود و تقریباً مصارف آن، معادل بنزین مصرفی یک پمپ بنزین معمولی در استان است،
٣) تولیدات: پلی استال که نوعی پلاستیک سخت و سفید رنگ می باشد، در صنایع خودرو از جمله چرخ دنده بالابر شیشه، پمپ بنزین خودرو، چرخ دنده برف پاک کن، برخی قطعات سخت داشبورد و امثالهم، چرخ دنده های اسباب بازی و بالاخره در صنایع مختلف بکار می رود.
٤) صنایع پایین دستی این واحد، شامل کارگاههای کوچک برای تولید قطعات نیز، همگی فاقد آلایندگی بوده و٢ برابر خود واحد پلی استال، سرمایه گذاری و اشتغال زایی خواهند داشت.
٥) میزان سرمایه گذاری: حدود ٤٠٠ میلیارد تومان ( ١٠٠ میلیون دلار و ٢٠ میلیارد تومان) برای واحد پلی استال و معادل حدود ٢ برابر این مبلغ در حوزه واحدهای پایین دست در طول زمان، سرمایه گذاری می شود.
٦) اراضی مورد نیاز: برای اصل واحد پلی استال حدود ١٥ هکتار و برای احداث واحدهای کوچک پایین دستی، واحدهای اداری، خدماتی، انبارها و امثالهم، جمعاً حدود ١٣٥ هکتار، پیش بینی گردیده است. لذا کل اراضی در حدود ١٥٠ هکتار، تحت عنوان شرکت صنعتی «کیمیا شهر » طراحی و تعریف شده است.
٧) میزان آب مصرفی:آب مصرفی واحد پلی استال، سالیانه ٣٠٠ هزار متر مکعب و روزانه ٨٢١ متر مکعب، آب مصرفی واحد مذکور با احتساب مصارف جانبی و فضای سبز و درختکاری، سالیانه ٥٠٠ هزار متر مکعب و روزانه ١٣٦٩ متر مکعب و آب مصرفی آن واحد با احتساب کلیه طرح های توسعه پایین دستی و مصارف کل شهرک صنعتی«کیمیا شهر» در افق بلند مدت، معادل سالیانه یک و نیم میلیون متر مکعب و روزانه ٤١١٠ متر مکعب می باشد. سد رئیسعلی دلواری ، ٧٠٠ میلیون مترمکعب ظرفیت و عملا حتی در خشکسالی های اخیر، سالیانه، حدود ٣٥٠ میلیون مترمکعب آب داشته است.
٨) وضعیت آلایندگی:این واحد، فاقد فلز و شعله و دود است و روزانه ١٠٠ تن متانول (مایعی مثابه بنزین)، مصرف می کند. (درحد بنزین مصرفی یک پمپ بنزین معمولی دربوشهر)
پساب واحد، معادل ٥ متر مکعب مایع در روز است (به اندازه آب مصرفی ٥ خانوار) که پس از تبخیر آن، رسوبات آن، حداکثر ٣٠٠ کیلوگرم در روز، جمع آوری و به صورت جامد به مکان دفع پسماندها منتقل می گردد.
این رسوبات، شامل گچ و نمک است و واحد، فاقد هر نوع پسماند فلزی مضر نظیر جیوه و امثالهم است.
٩) سایر مشخصات؛ مشابه این واحد، در کشورهای مختلف از جمله لهستان وجود دارد. لیسانس (تکنولوژی) آن، آلمانی است که از لهستان اخذ شده است.
علی ایحال، با تجمع ٦٠- ٥٠ نفر، وزیر محترم صنعت، از اعلام شروع عملیات اجرایی امتناع و اعلام نمودند؛ چنانچه نظر مردم شریف آبپخش، مخالف با نظر تجمع کنندگان می باشد، توسط امام جمعه محترم آبپخش وصول و به فرماندار اعلام شود ودر غیر اینصورت، این واحد (و البته کل کیمیاشهر)، پس از یک هفته، به نقطه دیگری که مردم متقاضی آن باشند، منتقل می گردد.
علی ایحال، پس از سالها پیگیری و اصرار، زمینه شروع پروژه فراهم شده است. ما برای مردم کار میکنیم و لذا اگر مردمی یک پروژه را نمیخواهند، انتخاب با آنهاست و ما در هیچ شرایطی، حاضر به تقابل با مردم نیستیم و حتی توسعه و آبادانی را نباید بر مردم تحمیل کرد.
ضمن اینکه هیچ سرمایه گذاری، در فضای مخالفت و پرخاش و تنش، صدها میلیارد سرمایه اش را بر زمین نمی ریزد. سرمایه گذار، امنیت، آرامش و تکریم میخواهد و هرکجا چنین فضایی بود، به همان جا می رود.
طرح پلی استال (پتروشیمی) دشتستان و کل شهرک صنعتی (کیمیا شهر) دشتستان، قطعاً با قاطعیت و با تمام واحدهای پایین دستی، اجرا خواهد شد، البته در مکانی که مردم آنجا، به اتفاق بخواهند و استقبال کنند. حین ابراز مخالفت معترضین و بلافاصله پس از آن ، سایر شهرها و روستاهای دشتستان، متقاضی احداث کیمیاشهر و پتروشیمی در بخش و محل خود شدند که پس از یک هفته مقرر، تصمیم گیری و فوراً اقدام می شود./ایرنا