آخرین مطالب

رئیس سازمان صنعت و معدن بوشهر: پتروشیمی دشتستان آلایندگی خطرناک ندارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: در طرح پلی استال دشتستان هیچ نوع آلایندگی خطرناک تولید نمی‌شود و پسماندهای ناچیز مایع و گازی طرح با استفاده از روش متداول تصفیه پساب، بازیابی و تصفیه شده و خطری را متوجه محیط زیست منطقه نمی کند.

به گزارش  آفتاب آبپخش، سید حسین حسینی محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این طرح استفاده از استخرهای روباز برای تبخیر پساب خروجی از آب‌شیرین‌کن به‌ منظور جلوگیری از بازگشت آب شور به سد و نفوذ به زمین های مجاور لحاظ خواهد شد.
وی بیان کرد: استخر یاد شده دارای پوشش های پلیمری ویژه برای جلوگیری از نفوذ آب به زمین است و املاح جامد از کف استخر به ‌صورت سالانه جمع‌آوری و به مکان‌های نگهداشت زباله‌های شهری مورد تایید منتقل و پسماندهای گازی نیز توسط اجکتور جمع آوری و به کوره زباله سوز منتقل می‌شود
حسینی محمدی افزود: طرح پلی استال دشتستان یکی از طرح‌های توسعه زنجیره ارزش است و براساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و محصولات پتروشیمی به عنوان یک اصل مهم برای توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی به لحاظ مزیت های نسبی استان و قابلیت های بالای ایجاد اشتغال و صادرات غیر نفتی به شمار می رود.
وی بیان کرد: در این ارتباط پلی استال نیز یکی از زیر مجموعه‌های پایین دستی متانول است که از طریق تبدیل متانول به فرمالدئید به‌دست آمده و نظر به نبود تولید آن در کشور، با استقرار این صنعت به خودکفایی می رسیم.
حسینی محمدی ادامه داد: ظرفیت تولید این طرح سالانه 20 هزارتن پلی استال از مصرف 25 هزارتن متانول است که اکنون ظرفیت واحدهای تولیدی متانول در عسلویه هرکدام یک میلیون و 650 هزارتن (روزانه پنج هزارتن ) و طرح متانول کاوه که در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید 2 میلیون و 300 هزارتن (روزانه هفت هزارتن ) خواهد بود.
وی اضافه کرد: با توجه به ارزش افزوده نهایی محصول، تکنولوژی و دانش فنی، حجم سرمایه‌گذاری طرح نسبت به میزان تولید از طرح های بالادستی آن بالاتراست اما میزان آب مورد نیاز طرح پتروشیمی دشتستان در مقایسه با واحدهای پتروشیمی بالادستی و میانی کمتر است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان بوشهر یادآور شد: مجری طرح پلی استال مجوزها و موافقت‌های لازم از دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت نیرو و آب منطقه ای استان را برای تامین آب گرفته که در آن رعایت الزامات زیست محیطی آب و زمین‌های مجاور اجرای طرح لحاظ شده است.
وی افزود: علاوه بر این طرح جامع زیست محیطی طرح به تایید واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست ( اچ اس ای) شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسیده و پیوست سلامت نیز دارد.
حسینی محمدی ادامه داد: این پلیمر با توجه به دارا بودن خواص ویژه، کاربردهای فراوان و متنوعی در صنایع لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، قطعات خودرو، شناورسازی، لوازم صیادی، صنایع بسته بندی، سایر انواع محصولات لاستیکی و پلاستیکی داشته به گونه ای که قریب به 50 درصد پلی استال تولیدی دنیا در صنایع خودرو سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با اشاره به ارزش اقتصادی پلیمر تولیدی بیان کرد: در طرح یاد شده محصول پلی استال گرانول با ایجاد هفت برابر ارزش افزوده بیشتر نسبت به متانول، ضمن ایجاد ظرفیت اشتغال زایی قابل توجه، نیاز هشت هزار تنی صنایع مختلف کشور را تامین و صرفه جویی ارزی ده‌ها میلیون دلاری و ارزآوری مناسبی برای کشور به دنبال خواهد داشت.
حسینی محمدی تاکید کرد: با احداث واحد تولید پلی استال، واحدهای تولیدی پایین دستی و قطعه سازی نیز در ادامه آن راه اندازی شده که علاوه بر سرمایه گذاری مناسب، ایجاد فرصت‌های شغلی و تکمیل زنجیره ارزش، کالاهای مورد نیاز بازار داخل نیز تولید خواهد شد.
وی بیان کرد: در شهرک صنعتی کیما شهر دشتستان علاوه بر طرح اصلی تولید پلی استال، با توجه به مزیت‌های منطقه، پروژه‌های استفاده از ضایعات محصول خرما، تنه و برگ درخت خرما، چسب و ده‌ها طرح دیگر که دارای منافع اقتصادی و ضوابط زیست محیطی استاندارد هستند، قابل احداث خواهد بود.
حسینی محمدی با بیان اینکه مجریان طرح پلی استال به دنبال دانش فنی و تکنولوژی و اخذ فاینسور خارجی هستند افزود: بطور قطع رعایت الزامات زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی مدنظر قرار می گیرد و علاوه بر این در صنایع پتروشیمی بویژه واحدهای پایین دستی برای بهره‌وری بیشتر و رقابت‌پذیری استفاده از فناوری‌های جدید و پیشرفته یک اولویت است.
وی با اشاره به اعلام برخی از مکان‌های جدید برای سرمایه گذار گفت: تصمیم نهایی انتخاب مکان جدید به‌منظور اجرای پطرح توسط سرمایه گذاران با بررسی توجیه فنی، اقتصادی و مالی صورت خواهد گرفت و عواملی نظیر دسترسی به زیرساخت‌های اساسی از قبیل جاده، تامین گاز، آب و برق، تسطیح و آماده سازی زمین، تامین مواد اولیه مورد نیاز و غیره تعیین کننده این موضوع است./ایرنا