آخرین مطالب

دو اثر از هنرمندان حصیرباف آبپخش در گالری کاخ سعدآباد تهران

دو اثر از هنرمندان رشته حصیر بافی از آبپخش دشتستان در گالری صنایع دستی کاخ سعدآباد تهران قرار گرفت.


به گزارش  آفتاب آبپخش، در این گالری آثار ویژه و ناب صنعتگران دستی کشور نگهداری می‌شود.

 

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: یکی از برنامه‌های امسال معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی کشور حمایت از حصیربافی است و در همین زمینه کارهایی در استان‌هایی مثل ما که یکی از هنرهایشان حصیربافی است انجام می‌گیرد.

 

ارغوان مهدی زاده افزود: برگزاری دوره‌های به آموزی برای تولید کالاهای با کیفیت یکی از این کارهاست که نتیجه‌اش تولید محصولاتی متنوع، نو و کاربردی بود. محصولاتی که در نمایشگاهی در تهران آنها را عرضه کردیم و با استقبال خوبی رو به رو شد.

 

وی ادامه داد: پس از این نمایشگاه، در افتتاحیه گالری کاخ سعدآباد نیز محصولات با کیفیت هنرمندان آبپخشی را ارائه دادیم که دو اثر برای نمایش در این گالری دائمی انتخاب شد.

 

مهدی زاده، کیفیت آثار و کاربردی بودن آنها را دو نکته مهم برای انتخاب این دو اثر عنوان کرد.

 

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، استاندارد سازی و اجرای طرحی پژوهشی برای تعیین رنگ مناسب ویژه آثار حصیر بافی را از دیگر برنامه‌هایی معرفی کرد که برای گسترش این صنعت دستی در دست اجراست.

 

مهدی زاده امیدوار است با این کارها، بافندگانی که در سال‌های گذشته حصیربافی را کنار گذاشته‌اند به سر این کار برگردند و بازار شهر دالکی در شهرستان دشتستان که بزرگ ترین محل عرضه آثار حصیر بافی است و اکنون محصولات هنرمندان دزفولی در آن عرضه می‌شود، محل ارائه آثار هنرمندان هم استانی باشد.

 

اکنون بیش از 500 هنرمند در حوزه حصیربافی در استان بوشهر فعالیت دارند.

 

آثار حصیربافی استان بوشهر با توجه به این که با برگ‌های درخت نخل بافته می‌شود، نسبت به بافته‌های برخی استان‌های دیگر دارای استحکام بیشتری است و به همین علت خواهان زیاد دارد.