آخرین مطالب

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان: ۸۰هزار تن خرما از باغات دشتستان برداشت می‌شود

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان با اشاره به آغاز برداشت خرما از نخلستان‌های دشتستان گفت: پیش بینی می‌شود از ۳.۷ میلیون اصله نخل بارور دشتستان افزون بر ۸۰ هزار تن محصول خرما برداشت شود.
برداست خرما - بوشهر

به گزارش آفتاب آبپخش، محمدامین جلالی بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران در نخلستان‌های دشتستان با اشاره به برداشت خرما  در این شهرستان اظهار داشت: از شش میلیون اصله نخل استان بوشهر افزون بر 62 درصد آن در دشتستان قرار دارد که اکنون برداشت محصول خرما آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت خرما در نخلستان‌های دشتستان تا اواخر مهر ماه ادامه دارد خاطر نشان کرد: در این شهرستان چهار میلیون اصله نخل وجود دارد  که 3.7 میلیون اصله نخل آن مثمر و بارور است.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان با بیان اینکه بیش از 12 هزار خانوار دشتستانی در عرصه نخل‌داری امرار معاش می‌کنند خاطر نشان کرد: نخل‌داران این شهرستان بیش از 70 درصد خرمای استان بوشهر را تولید و بازار مصرف می‌کنند.

جلالی با بیان اینکه برداشت خرما از اول شهریور آغاز شده افزود: پیش بینی می‌شود از 3.7 میلیون اصله نخل بارور دشتستان افزون بر 80 هزار تن محصول خرما برداشت شود.

وی با بیان اینکه کشاورزان دشتستانی افزون 30 هزار تن خارک و رطب برداشت کردند افزود:  بیشترین گونه خرمای دشتستان که 80 درصد تشکیل می‌دهد کبکاب است که مشتریان زیادی دارد.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان از صادرات خرمای دشتستان خبرداد و خاطر نشان کرد: خرمای دشتستان علاوه بر تامین بازارهای داخلی، سالانه بین  15 هزار تا 20 هزار تن آن به کشورهای روسیه، ترکیه، آسیای میانه، قطر، آذربایجان، اوکراین و برخی از کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

جلالی با اشاره به  وجود 210 واحد سنتی بسته بندی خرما در دشتستان گفت:  35 واحد صنعتی فرآوری خرما در دشتستان فعال و 16 واحد سردخانه‌ای برای نگهداری خرما در دشتستان راه‌اندازی شده است.