آخرین مطالب

یادداشت سیدابوالقاسم موسوی/آبپخش را می شناسی؟

آفتاب آبپخش، یادداشت سید ابوالقاسم موسوی،آبپخش را می شناسی؟ اسمش را که لابد شنیده ای،شهری با جمعیتی بالغ بر ۱۹۰۰۰هزارنفردر ۷۰کیلومتری بوشهر و حدود...........

 

به نام خدای یکتا خالق زیبائیها

آبپخش را می شناسی؟ اسمش را که لابد شنیده ای،شهری با جمعیتی بالغ بر ۱۹۰۰۰هزارنفردر ۷۰کیلومتری بوشهر و حدود

۱۳۰۰کیلومتری تهران.شهری که ممکن است شما تاامروزلاقل یک بار از میان دشت ها و نخلستان های سرسبز بانهرهای پرآبش درمسیر سفرت به بندر گناوه، وخوزستان گذر کرده باشی وبا شنا در آبهای آبی نهرهایش خستگی سفر را از تنت زدوده باشی و شاید هنوز هم شیرینی میوۂ بهشتی اش وخُنکای دوغ محلی و پونه ایش را در کامت مزمزه می کنی وحتماً آوازۂ بسیجیان هنرمند شهیدش را هم شنیده ای ،مجتمع فرهنگی و هنری این شهر با نام مبارک یکی از همین هنرمندان شهید مزیّن است.

اما این روزها نام آبپخش را یکبار دیگر می شنوی با هنر و هنرمندانش.آبپخش را امروز می بینی باهنرهای نمایشی و تئاترش.با نمایشهای بزرگ میدانی «کانال کمیل» و «خاک سبز »به کارگردانی سیدابوالقاسم موسوی ، نمایش«مُخ کُشون»به کارگردانی کوشیاریزدانی،نمایش میدانی«در امتداد غدیر»به کارگردانی حسن بحرانی» . وخاصه نمایشهای«خرمای خونی »به کارگردانی خداداد رضائی و «آهوبرمدارآتش» به کارگردانی جعفر کازرونی در بازبینی جشنواره تئاتر استانی بوشهر.

ریشۂ تئاتر صحنه ای به همت مرحوم حاج سید محمود هدایت پدر تئاتر آبپخش از دیرباز در این شهربوده همانطور که تعزیه به همت معین البکاء شیخ حسن بحرانی بوده،واین ریشه نابود نمی شود وخوشبختانه سالهاست است که از آن ریشه ،جوانه های تازه ای می روید.

گیریم نمایشهای«خرمای خونی»و«آهو بر مدارآتش»، ضعف هایی هم  داشتند(که قطعاً  داشتند)،اصلن ضعف های بزرگ.هم در نمایشنامه و هم در کارگردانی،و از ورود به جشنواره استانی باز ماندند. برای من مهم این است که تئاتر در آبپخش نمرده است.هرچندکه مسئولین فرهنگی،هنری و تنهامجتمع به اصطلاح فرهنگی هنری آبپخش دیر زمانی است به بهانه تعمیرات به خواب عمیقی فرو رفته است وپاسخگوئی نیست.   اما تا همینجاهم بچه های آبپخش علی رغم همه آن ضعف های مشهود، در هوای گرم ،شرجی و تاقت فرسای تابستان با تمرینات خانه به خانه ومدرسه به مدرسه کار بزرگی کرده اند. اقدام شهروندان ومدیران هنردوست مدارسی که بدون هیچ چشمداشتی با در اختیارگذاشتن مکان، تمرینات گروههای تئاتری را میزبانی کردند،

و هماهنگی های انجمن نمایش شهر شایسته تقدیر و قدر دانی هستند.

از اینجا به بعدش باکمیسیون فرهنگی شورا ی شهر، مسئول فرهنگی،هنری شهرداری، مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی آبپخش و استان است. می خواهید آبپخش را در استان با فرهنگ وتئاترش بشناسند؟ می خواهید کار فرهنگی کنید؟ این گوی و این میدان.خرج کنید،سرمایه گذاری کنید،دستتان را به کمک و یاری هنرمندان دراز کنید.کارگاه های آموزشی برگزار کنید از ظرفیت حضور پیشکسوتان تئاتر شهر و بزرگان تئاتر استان،جوان ترهای کاربلد شهر و استان استفاده کنید.کمک کنید تا تئاتری های آبپخش آموزش ببینند،یاد بگیرند و آموخته شوند.این وظیفه شماست.آبپخش البته فقط یک نمونه است. روستاهای بخش ها وشهرهای استان پهناورتان را دریابید.

باشد که چون گذشته باز هم صحنه‌هایی از

تئاتر آبپخش را در آرم خبرشبکه سراسری صداوسیما برای هفته ها به نمایش بگذارند.

سیدابوالقاسم موسوی

۱۳۹۶/۶/۲۴