آخرین مطالب

۱۷۰ هکتار نخلستان آب‌پخش دشتستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفت

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در اجرای طرح آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان بوشهر ۱۷۰ هکتار نخلستان آب‌پخش دشتستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفت

به گزارش آفتاب آبپخش،منصور نوذری با اشاره به اینکه روش آبیاری اراضی نخلستانی استان بوشهر از سنتی به نوین تبدیل می‌شود اظهار داشت: مصرف آب در شیوه آبیاری سنتی برای هر هکتار 20 هزار متر مکعب است و با اجرای آبیاری نوین در هر هکتار 8 هزار متر مکعب آب در سال صرفه‌جویی می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه حجم زیادی آب در روش آبیاری سنتی و غرق‌آبی در نخلستان‌ها به هدر می‌رود تصریح کرد: در روش آبیاری غرق‌آبی نه تنها سبب هدر رفت آب و آسیب رساندن به اراضی کشاورزی می‌شود بلکه آبیاری سنتی در تولید محصول نخیلات افت ایجاد می‌کند.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر به اجرای طرح آبیاری تحت فشار در اراضی نخلستانی آب پخش دشتستان خبر داد و خاطرنشان کرد: طرح تغییر شیوه آبیاری 170 هکتار از اراضی نخلستانی آب پخش دشتستان تدوین و اجرایی شد که اکنون در مراحل پایانی این پروژه است.

نوذری با بیان اینکه در اجرای این پروژه 50 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد افزود: در تغییر شیوه آبیاری در اراضی آب‌پخش دشتستان بیش از 17 هزار اصله نخل تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که با مشارکت تعاونی نخل‌داران اجرا شده است.

وی با بیان اینکه پروژه آبیاری نوین در اراضی نخلستانی دشتستان به‌زودی افتتاح می‌شود خاطرنشان کرد: 100 هکتار از این اراضی آماده افتتاح است و 70 هکتار دیگر به سبب آغاز برداشت خرما، پروژه یاد شده متوقف شد که پس از برداشت محصول خرما مجددا اجرا و پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده کل پروژه 170 هکتاری تکمیل و افتتاح شود.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه در پروژه تغییر روش آبیاری در نخلستان 170 هکتاری آب‌پخش 117 بهره‌بردار وجود دارد تصریح کرد: در اجرای این پروژه ضمن ایجاد ایستگاه پمپاژ، شبکه برق، سیستم لوله‌های قطره‌ای نصب شده است.

نوذری از اجرای طرح نخلستان در دشتستان خبرداد و گفت: پس از تکمیل طرح 170 هکتاری آب‌پخش دشتستان، طرح نخلستان که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور تصویب شده در اراضی نخلستان سعدآباد و شبانکاره، دالکی و آب‌پخش در راستای تغییر شیوه آبیاری و تبدیل آبیاری سنتی به نوین اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: از مجموع زمین های کشاورزی زیر پوشش طرح نخلستان 18 هزار و 500 هکتار آن باغ است که همه این اراضی از آبیاری استخری به سیستم آبیاری تحت فشار تغییر می‌کند.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه برای تبدیل آبیاری سنتی و غرق آبی به تحت فشار کمک‌های بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود، تصریح کرد: برای تجهیز هر هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار، 80 میلیون ریال کمک بلا عوض پرداخت می‌شود.