آخرین مطالب

آبیاری نخلستان‌های مناطق آب‌پخش، کلل و سعدآباد ۳۰ درصد کاهش میابد!!!

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به اینکه هر سال نخیلات دشتستان سه دور آبیاری می‌شوند گفت: حجم آبیاری نخلستان‌های دشتستان در مناطق آب‌پخش، کلل و سعدآباد ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.


به گزارش آفتاب آبپخش، شاهپور رجایی ظهر امروز در نشست بررسی وضعیت تامین آب سد رئیسعلی دشتستان با بیان اینکه بارش باران یکی از منابع مهم تامین آب کشاورزی استان بوشهر است اظهار داشت: یکی از عمده‌ترین مصرف کنندگان آب  در استان بوشهر در بخش کشاورزی است که این بخش بسیار متاثر از بارندگی‌ها بویژه در فصل پاییز است.

وی با بیان اینکه میزان بارش نقش مهمی در تامین آب  کشاورزی به ویژه نخلستان‌ها دارد افزود: در صورت عدم و یا کاهش بارش‌ها در این فصل و یا تاخیر در آن، به تعداد دفعات بیشتر دور آبیاری و افزایش فشار روی منابع آبی منجر می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهربه دیگر پیامدهای ناشی از کمبود بارندگی اشاره و خاطر نشان کرد: در صورت عدم بارش، علاوه بر برداشت مازادی که از منابع آب صورت می‌گیرد سفره‌های زیرزمینی استان بوشهر تهدید می‌شود.

رجایی اعمال مدیریت ریسک را یکی از مهمترین راهکارها در راستای مدیریت منابع آب استان دانست و تصریح کرد: همزمان با پیش بینی فشار روی منابع آبی، از افزایش سطح زیر کشت  باید جلوگیری  شود از طرفی الگوی کشت  باید طوری طراحی و اجرا شود که در ابتدای فصل نیاز به آبیاری کمتری باشد.

وی با بیان اینکه غالب کشت پاییزه استان بوشهر گوجه فرنگی است افزود: با توجه به نیاز این محصول به آب، تنها راهکار کاهش مازاد برداشت و کمتر کردن فشار روی منابع آب زیرزشمینی جلوگیری از توسعه زیرکشت آن است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر  از خشکیده شدن رودخانه اهرم خبرداد و افزود: در بخش آب سطحی  استان بوشهر دارای وضعیتی مشابهی است، که در این عرصه رودخانه اهرم که تامین کننده شبکه آبیاری اهرم بوده، بطور کامل خشکیده شده است.

رجایی با بیان اینکه سالانه اراضی کشاورزی سه دور آبیاری می‌‌شوند گفت: هر دور 35 میلیون متر مکعب آب در اراضی کشاورزی توزیع می‌شود که در دور سوم حجم آبیاری نخلستان دشتستان 30 درصد کاهش می‌یابد و  25 میلیون متر مکعب آب توزیع می‌شود.

وی به وضعیت شبکه‌های آبیاری و زهکشی دشتستان پرداخت و اظهار داشت: با توجه به ذخیره 138  میلیون متر مکعبی سد رئیسعلی دلواری و امکان برداشت 58 میلیون متر مکعب آب از این سد وجود دارد حجم آبیاری نخلستان‌های دشتستان در مناطق آب‌پخش، کلل و سعدآباد در دور سوم آبیاری 30 درصد کاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر بیان کرد: این تصمیم کارشناسی به سبب کاهش چشمگیر بارندگی و به تبع آن کاهش آبگیری سد رئیسعلی دلواری اتخاذ شده است.

رجایی تاکید کرد: بطور کلی کاهش در بخش تولید آب شرب، کمبود و یا کاهش نیست، ضمن اینکه مردم و  کشاورزان به رعایت الگوی صحیح و مصرف بهینه آب و پرهیز از اسراف دعوت می‌شود./تسنیم