آخرین مطالب

مدیرعامل آبیاری و زهکشی بوشهر خبرداد؛ تسریع در روندآبیاری نخیلات با افزایش دبی ورودی شبکه آبپخش

آفتاب آبپخش- مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان بوشهر از سرعت بخشیدن به روند آبیاری با افزایش دبی ورودی شبکه آبپخش خبر داد.


آفتا ب آبپخش،سید مهدی موسوی عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینکه میزان آب موجود درکانال اصلی شبکه آب پخش تکافوی آبیاری نخیلات این شبکه تا قبل از برداشت رطب نبوده بنابراین برای تسریع در آبیاری نخیلات سه متر مکعب آب از سد رئیسعلی دلواری با همکاری شرکت آب منطقه ای رها سازی و به حجم آب موجود درکانال اصلی شبکه آب پخش تزریق شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری ازشبکه های آبیاری وزهکشی استان بوشهر با اشاره به افزایش حجم آب کانال اصلی آب پخش از پنج مترمکعب به هشت مترمکعب بیان داشت: با توجه به قریب الوقوع بودن فصل برداشت رطب به منظور اتمام هرچه سریع تر آبیاری نخیلات باقیمانده این شبکه، این شرکت در نظر دارد با تکمیل ظرفیت کانال های خمیسی، سه کنار، B۹، بنارآزادگان، دشتی اسماعیل خانی در نقاط پایین دست هرچه سریع تر آب به نخیلات بالادست یعنی مناطق نایبی ،قلایی وبهرام آباد رسیده و دوره آبیاری تابستانه این نخیلات آغاز شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: باتوجه به کمبود بارش وکاهش بی سابقه حجم ذخیره سد رئیسعلی دلواری کشاورزان بایستی با رعایت الگوی مصرف ومشارکت در توزیع عادلانه آب با مامورین توزیع آب اداره آبیاری آب پخش همکاری کنند.

 موسوی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون اقدام به عملیات گسترده تعمیر ونگهداری شبکه آب پخش به منظور ارتقاء راندمان آبیاری نخیلات کرده است و  باتوجه به ضرورت لایروبی کانال های درجه یک و دو در شبکه آب پخش با شروع دور جدید آبیاری نخیلات ،لایروبی با استفاده از بیل مکانیکی و دستی در کانال های چم درواهی،بهداری،چهارده میخی،پل احمد،پاچیتی و کربلایی حسینی، بنارآزادگان، بنارسلیمانی، قلایی، تل‌سبز، گروگزی، خمیسی انجام شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون بیل مکانیکی در امر لایروبی کانال ها فعال بوده و در کانال هایی که در روزهای آتی آب جاری شده و نیاز به عملیات لایروبی دارد در سریع ترین زمان ممکن لایروبی می شود و کشاورزان عزیز از این جهت دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری وزهکشی استان بوشهر خواستار پرداخت به موقع آب بها از سوی باغداران برای تسریع در روند هرچه بهتر عملیات تعمیر ونگهداری وآبیاری نخیلات شد.