آخرین مطالب

فوتبال جذاب‌ترین و پرمخاطب‌ترین رشته ورزشی بدون داور معنا ندارد.

آفتاب آبپخش،یادداشت کورش امینی،دستمزد داوران فوتبال ایران در مقایسه با همین کشورهای حوزه خلیج فارس هم بسیار اندک است. بنابراین فقط به رسم ادب و برای اینکه بگوییم به یادتان هستیم چند خطی را اینجا قلم زدم تا به آنها خسته نباشید و خدا قوت بگویم.

هیچ مسابقه‌ فوتبالی در دنیا بدون حضور داوران نمی‌تواند برگزار شود با این حال داوران در فوتبال دنیا و بخصوص ایران کمتر به چشم می‌آیند.

مگر اینکه اشتباهی بزرگ مرتکب شوند! آن وقت است که همه رسانه‌ها به آن داور توجه می‌کنند و خبر، تحلیل و گزارش‌های زیادی در مورد آن داور منتشر می‌شود.

دنیای داوری دنیای غریبی است. دنیایی که برای دیده شدن باید اشتباه کرد! اگر بدون اشتباه قضاوت کنی مدت‌ها اسمی از تو برده نمی‌شود.

نمونه عینی‌اش را در ایران زیاد داریم. علیرضا فغانی شاخص‌ترین آنهاست. داوری که به خاطر اشتباه تاثیرگذار در بازی تراکتورسازی و نفت تهران در هفته آخر لیگ برتر مدت‌ها نامش در رسانه‌ها بود.

مدیران و روسای مختلف مدام از فغانی و قضاوتش در آن بازی می‌گفتند و در آخر سر هم مدتی از قضاوت در لیگ برتر محروم شد.

کار به جایی رسید که حتی فغانی دلش نمی‌خواست در لیگ برتر ایران سوت بزند. بعد از آن مدت‌ها کسی سراغی از این داور نگرفت تا یکباره مهم‌ترین بازی فوتبال المپیک به فغانی رسید و او به عنوان اولین داور آسیایی فینال فوتبال المپیک را سوت زد تا دوباره نامش بر سر زبان مسئولان جاری شود!

شاید برای اولین مرتبه بود که داوری بدون اشتباه دیده می‌شد این یک استثنا در فوتبال ایران بود و نباید استثناها را ملاک قرار داد.

ایران در داوری فوتبال هم مثل تمامی رشته‌های ورزشی پر است از استعدادهای کشف نشده اما به خاطر اینکه شاید برنامه استعدادیابی در امر داوری هم مثل تمامی رشته‌ها فقط روی کاغذ وجود دارد سالی چند علیرضا فغانی را از دست می‌دهیم.

داوران فوتبال با عشق قضاوت می‌کنند و خبری از دستمزدهای میلیاردی در این بخش نیست اما تا دلتان بخواهد فحش و ناسزا به شما می‌دهند! پس باید عاشق باشی که بدون پول و با فحش داوری کنی.

دستمزد داوران فوتبال ایران در مقایسه با همین کشورهای حوزه خلیج فارس هم بسیار اندک است. بنابراین فقط به رسم ادب و برای اینکه بگوییم به یادتان هستیم چند خطی را اینجا قلم زدم تا به آنها خسته نباشید و خدا قوت بگویم.

بگوییم که غصه نخورید اگر فقط سالی یک روز یادتان می‌افتند! ناراحت نباشید اگر سهمی از پول‌های میلیاردی فوتبال ندارید، حیرت زده نباشید اگر می‌بینید که سهم شما از فوتبال ناسزا و بدو بیراه است...

شما در دل ما خبرنگاران و رسانه‌ها جا دارید زیرا خبرنگاران هم شباهت زیادی به شما دارند و در تمامی این موارد آخر با شما کاملا همدرد هستیم