آخرین مطالب

پایگاه سلامت در اداره آموزش و پرورش آبپخش اجرا شد/تصاویر

آفتاب آبپخش،خانم اکرم پاپری رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه آبپخش گفت: در کشور ما، نظر به اهمیت مقوله سلامتی در زندگی آحاد جامعه و نقشی که انسان سالم می تواند در شکل دهی مطلوب جامعه داشته باشد، تعیین زمان بیشتر از یک روز برای بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهم سلامت و سهم آن در تحقق توسعۀ پایدار و جلب توجه هرچه بیشتر مردم مورد توجه قرار گرفته است


آقای فتح الله حاجیانی کارشناس مسئول بیماری های واگیر و غیر واگیر مرکز بهداشت دشتستان نیزبیان داشت:  ما در این طرح با حضور در دستگاه های اجرایی قند، فشار، قد و وزن کارمندان را کنترل و به افرادی که در معرض فشار خون بالا، قند بالا و چاقی هستند نکات بهداشتی و سلامتی لازم را ارائه می دهیم تا این افراد مواظب سلامتی خود باشند.اکنون به دلیل بیماری های قلبی، چاقی، عدم توجه به الگوهای مصرف با توجه به مصرف زیاد نمک و قند بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، دیابت که به عنوان بیماری خاموش شناخته می شود و تهدید جدی برای سلامت افراد بشمار می روند، رو به رشد است.
وی افزود: افراد می توانند با رعایبت الگو مصرف، ورزش، جایگزین کردن غذاهای سالم و میوه و سبزیجات به جای فست فود و غذاهای سرخ کردنی به فکر سلامت خود باشند و از ابتلا به بیماریهای فشار خون و دیابت پیشگیری کنند.


 خانم خلیفه ای کارشناس تغذیه مرکز بهداشت دشتستان  نیز در این خصوص گفت:  افراد باید آگاه باشند که مصرف زیاد مواد غذایی پر چرب، بخصوص چربی های حیوانی، گوشت، شیر و لبنیات پر چرب خطر بروز سرطان سینه و سرطان پروستات راافزایش می دهد.

خلیفه ای اظهار کرد: برای پیشگیری از اضافه وزن، چاقی، بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان ها مصرف انواع روغن و چربی را باید کاهش دادو از شیر و ماست و پنیر کم چرب به جای پنیر خامه ای و شیر و ماست پر چرب استفاده کرد.
وی افزود: مصرف غذاهای آماده و فست فودها از جمله سوسیس، کالباس و پیتزا که حاوی چربی زیادی هستند، باید کاهش داده شود و از غذاهای بخار پز و آب پز به جای کبابی و سرخ کردنی بیشتر استفاده شود.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت در پایان گفت: افراد می توانند با مصرف محدود انواع شیرینی ها و استفاده از شیرینی های سده و بدون کرم یا خامه به مقدار کم به حفظ سلامتی و تناسب اندام خود کمک کنند.