آخرین مطالب

آئین کهن یلدا در مدارس آموزش و پرورش منطقه آب پخش برگزار شد/تصاویزر

آفتاب آبپخش، در آستانه شب یلدا،  در مدارس دبستان غیر دولتی طوبی، دبستان شهید امیری، دبستان شهید صمصامی و  پیش دبستانی رنگین کمان با حضور دکتر اکرم پاپری رئیس  اداره  آموزش و پرورش منطقه آب پخش، آقای عباس امید  مدیر آموزش و پرورش شهرستان دیلم، معاونین اداره و کارشناسان در قالب برنامه های فرهنگی، هنری و ادبی برگزار شد.


دکتر اکرم پاپری گفت: این سنت می تواند از طریق دانش آموزان وارد و جمع خانواده ها شود و هدف از برگزاری این آئین را ترویج فرهنگ کهن ایرانی، تحکیم روابط خانوادگی وتوجه دانش آموزان در پاسداشت از فرهنگ و ارزش های دینی و تاریخی در جامعه ذکر کرد.
خانم دکتر پاپری بیان داشت: یلدا یا شب چله را یکی از جشن‌های کهن ایرانی است که در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کره شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می شود.
وی اظهار داشت: دانش آموزان امروز در مدارس  با این جشن در بین خانواده‌های ایرانی که در شب یلدا، معمولاً انواع میوه‌ها و رایج تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می کنند و پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ آشنا می شوند.
رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه آب پخش به پیشینه شب یلدا در ایران پرداخت و خاطر نشان کرد: برنامه یلدا از نگاه جشن و یک گردهمایی خانوادگی برای دانش آموزان مورد بازنگری قرار گرفت و عنوان شد که در شب یلدا خویشاوندان نزدیک در خانه بزرگ خانواده گرد هم می آیند تا این جشن کهن ایرانی را پاس بدارند و در سرمای آغازین زمستان شبی به یاد ماندنی را سپری کنند که البته همراه با سفره ای رنگین میوه، آجیل و به فال حافظ گوش دادن است.و دانش آموزان در این جشن با چرایی خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند نیز شناخت پیدا می کنند.
گفتنی است:  قصه و نمایش، بازی و شادی، پذیرایی ، نقل آداب و رسوم ایرانیان در طولانی ترین شب سال را از جمله برنامه های اجراشده در مدارس آموزش و پرورش منطقه آبپخش بودند و در این جشن از شرکت کنندگان پذیرایی شد.