آخرین مطالب

اولین همایش ستاره شناسی استانی با حضور رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه آب پخش برگزار شد.

آفتاب آبپخش،این همایش که با حضور شهرستان و مناطق: بوشهر، دشتستان، تنگستان، گناوه، دیلم، سعدآباد، شبانکاره، ریگ به میزبانی پژوهشسرا نخبگان منطقه آب پخش در هنرستان فنی حرفه ای کربلا 4 برگزار شد.


 رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه آب پخش گفت: این پژوهشسرا  از بدو تاسیس تا به امروز نقش برجسته ای در تولید علم و دانش در این منطقه داشته است که این امر را می توان مشاهده کرد.

دکتر اکرم پاپری در ادامه تاکید کرد:  اینکه همه دستاوردهای این پژوهشسرا با تلاش و کوشش شبانه روزی مدیر،  دانش آموزان  و سایر همکاران بدست آمده است، و این روند  با توجه به ظرفیت هایی که در این مرکز است باید همچنان برای رسیدن به مرحله ایده آل ادامه داشته باشند.

خانم دکتر پاپری در بخش دیگر سخنان خود خواستار فعالیت مدیر و دبیران  این پژوهشسرا برای تولید علم و فناوری بر اساس نیاز روز جامعه و در مرزهای دانش شد.

مدیر پژوهشسرا نخبگان آب پخش در همایش ستاره شناسی نیز گفت: ستاره شناسی یکی از قدیمی ترین علوم است. ستاره شناسی در دوران باستان شروع شده. یعنی زمانی که اولین انسان ها به این موضوع توجه کردند که اجرام آسمانی به شکل دایره ای حرکت می کنند یا الگوهایی را در حرکتشان تکرار می کنند.

 خداکرم لشکری در باره ستاره سهیل نیز بیان داشت: ستاره سهیل ستاره ای است از قدر 7/0- و بعد از شعرای یمانی پرنورترین ستاره آسمان است. این ستاره پرنورترین ستاره از صورت فکلی حمال است. حمال یک صورت فلکی جنوبی است که از ایران دیده نمی شود. برای یافتن آن باید از شهرهای جنوبی ایران، بعد از پیداکردن ستاره ی شعرای یمانی، طبق نقشه آن را بیابید.

لشکری افزود: امروزه ستاره شناسان آلات و ابزار زیادی را مورد استفاده قرار می دهند تا جهان را مطالعه کنند. تلسکوپ های عظیم تصاویری از نزدیک از اشیای فضایی در اختیار فضانوردان می گذارد. این تلسکوپ ها به ستاره شناسان کمک می کنند تا درباره اشیایی  که نسبتاً به زمین نزدیک هستند مثل خورشید، سیارات و ستاره های دنباله دار مطالعه کنند.