آخرین مطالب

درنگی در «اخلاق پزشکی» در گفت و گو با یک پزشک خیر: با هر لباسی میشود جهادی کار کرد+تصاویر

آفتاب آب پخش،در دوره کنونی بیش از هر چیز و در اصناف و مشاغل مختلف نیاز شدیدی به اخلاق دقیق و خیر احساس می شود و پزشک و غیر پزشک هم ندارد و قاعده ای برای تمام افراد و اشخاص است. در این بین پزشکان اما در نسبت خاصی با عموم مردمند و طبیب مردم بودن خود باری بر دوش پزشکان است.


در زیر گفتگویی ترتیب داده شده با پزشکی که بیش از طبابت امور خیر زیادی نیز از او دیده شده، امور خیری در شهرستان های محروم کشورمان که قطعا هم در دنیای اوئ تاثیر خواهند داشت و هم در اخرت وی موثر هستند.
دکتر محمدرضا دهقان فرد متخصص جراحی استخوان و مفاصل، با 24 سال خدمت و تلاش، ارتوپدی مشهور در استان بوشهر و بالاخص شهرستان و روستاهای دور افتاده در استان بوشهر است. پزشکی با افقی انقلابی که می کوشد غیر از رفع درد استخوان ها و مفاصل مردم مشکلات دیگر آنها را نیز شناسایی و مرتفع سازد.
در ادامه گفتگویی تنظیم شده با این پزشک خیر را می خوانید.

dehghanfard pezeshk 1

*لطفا برای شروع بحثمان تعریفی از اخلاق پزشکی و اخلاق در نزد پزشکان ارائه کنید؟
بطور خلاصه اخلاق پزشکی مجموعه ای از ارزش هاست که بر رابطه بین پزشک و بیمار حاکم است.
منظوراز پزشک مردمی چیست؟ همه ما پیش از اینکه پزشک، مهندس، معلم، استاد و یا در کل شاغل یا بیکار باشیم جزیی از مردم هستیم که لباس یک شغل و کاری را برتن می کنیم.
نکته اینجاست که ما در هر لباسی که قرار گیریم نباید حایلی میان خود و مردم قرار دهیم. یعنی متوجه این امر پیشینی باشیم که ما هم مردمیم و قبل از هر شان کاری و شغلی جزئی از همین مردم هستیم.
و این به معنای کمک کردن و یاری رساندن به دیگران است و در مجموع باید گفت که ما باید مفید باشیم و به دردی بخوریم و این یعنی درد مردممان، درد ما باشد و اگر کاری می تونیم برایشان انجام دهیم، دریغ نکنیم و پزشکان جامعه ما هم جزیی از این قاعده کلی اخلاقی هستند.

dehghanfard pezeshk 1

*چرا شما با توجه به تخصص پزشکی و موقعیت کاری ای که دارید به خارج از کشورمان مهاجرت نکردید و مخصوصا در شرایط سخت کنونی از استان محروم بوشهر خارج نشده اید؟ و همچنان در ایران و در یک منطقه محروم ( استان بوشهر) ماندید ؟
به نظر بنده مساله زادگاه موضوع بسیار مهمی است. زادگاه آدمی چیزی نیست که بشود به راحتی از آن گذشت و آن را در گوشه ای گذاشت و رفت. آن هم خاکی که به آن، همه جوره تعلق خاطر داریم و عمری در آن و با مردمی که در کنارشان موی سفید کرده ایم خاطره داریم، مردمی که بینشان و در دامانشان پرورده شدیم و تا همین لحظه که این گفتگو را انجام می دهیم مدیون محبت شان هستیم.
چگونه می توان این نوع زیستن و زندگی در میان مردم را فراموش کرد و از میانشان رفت و در کشوری دیگر هرچند با مکنت و شوکت سفر و زندگی کرد؟
بنده هم مانند همین مردم روزهای سخت این دیار و کشورِ پررنج را چشیده و دیده ام و روزگاری بود که در سنین نوجوانی و جوانی ام شخصا آرزو داشتم، مشکلات خودم و شهرم به دست افراد توانمند بیوفتد و حل شود و اکنون که بلطف خداوند شان جزئی خدماتی به بنده سپرده شده و کاری در دست دارم خودم را موظف به بودن کنارشان می بینم و حل مشکلاتشان برای این لحظه از عمرم را واجب می دانم.
سوالم از خودم و در تکمیل پرسش شما این است که امروز چگونه وقتی بنده می توانم کاری برای هم استانی هایم در استان بوشهر انجام دهم، آن را دریغ کنم و کاری برایشان انجام ندهم؟
ضمن اینکه معتقدم اگر بنده و دیگرانی که مشابه بنده هستند از این کشور برویم پس چه کسی باید به داد این مردم برسد؟ آدمی همچون بنده در خارج از کشور درد یک خارجی را کم می کند در صورتی که در اینجا درد یک هموطن را درمان میکند این دو باهم قابل قیاس نیستند و نخواهند بود.

dehghanfard pezeshk 1

هرانسان مومنی باید هوشیار و بصیر باشد و سیاست وکیاستی در تصمیماتش داشته باشد وپزسک نیز انسانی مانند دیگر انسانهای این کره خاکی است. مثل همه آدمهای دیگر و باید مستثنی از دیگران نباشد و خود را استثنایی جدا بافته نبیند.

dehghanfard pezeshk 1

**آیا قائلید پزشکان می توانند به عرصه سیاست ورود کنند و در این عرصه مفید باشند؟
به بنظر بنده پزشکی منافاتی با سیاست ندارد اتفاقا پزشکان هرجا وارد سیاست شده اند موفق بوده اند و دلیل آن واضح است که یکی از آنها دقت و ظرافت و پافشاری برای رسیدن به تشخیص و علت می باشد و درحل و بر طرف شدن مشکل و بیماری نیز نهایت تلاش را انجام می دهند. دلیل دیگر این است که بیماران زیادی دیده اند که چقدرمقاومت نموده تا به بهبودی رسیده اند و این مقاومت و پافشاری وامید به بهبودی و بهتر شدن اوضاع در ذهن پزشک نیز نهادینه و حک و ضبط شده است و دیده ایم که یک پزشک سیاسی چگونه محور مقاومت قرار گرفته در مقابل تمامی دشمنان موفق بوده است.
پزشکان چون می دانند چگونه دنبال علت بیماری بگردند و آن را تشخیص دهند و درمان کنند در طی این روند از همکاران خود نیز دررشته های دیگر پزشکی بدور از هیچ منیتی مشورت می گیرند و درمان دیگر اوضاع و موضوعات دیگر نیز ایضا همینگونه است./تابناک