آخرین مطالب

شهردار استیضاح می‌شود؟/اولتیماتوم استاندار به مدیران غایب/ معامله انتخاباتی برخی نمایندگان

آفتاب آب پخش، سکته "حاج ادریس" شایعه یا واقعیت، شگفتی شهروندان از مبلغ قبوض برق جدید، صنعت پرورش میگوی استان گرفتار لکه سفید، خط و نشان یک نماینده فارس درباره عوارض آلایندگی پارس جنوبی، ابهام درباره حذف یارانه برخی شهروندان در شهریور و درآمدزایی مدارس از لباس فرم برخی از شنیدنی های هفتگی «خلیج فارس» می باشد.


 • برخی شهروندان درباره دلیل قطع یارانه نقدی شان در شهریور با ابهام مواجه شده اند. اخیرا براساس اعلام دولت، یارانه 800 هزار نفر که جزو دهک های بالا هستند در شهریور واریز نگردیده و از لیست مشمولان حذف شده است. در این بین، برخی بازنشستگان هم استانی با دفتر «خلیج فارس» تماس گرفته و نسبت به حذف یارانه شان شدیدا گلایه مندند. به گفته آنها، نمی دانند چگونه با حقوق زیر 2 میلیون تومان و یک واحد مسکونی که تنها دارایی آنها می باشد، جزو قشر مرفه تعیین شده اند. گویا در استان ستادی برای پیگیری اعتراضات وجود ندارد و حذف یارانه بگیران بصورت متمرکز از تهران صورت می گیرد. البته دولت اعلام کرده افرادی که به حذف یارانه شان اعتراض دارند برای ثبت آن باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.
 • مساعدت های مالی شورای شهر بوشهر به افراد حقیقی با علامت سوال فرمانداری بوشهر مواجه شده است. گویا فرمانداری اخیرا اغلب مصوبات مربوط به کمک های مالی که در قالب ماده 16 از سوی شورای شهر در اختیار افراد قرار می گیرد را به دلیل نبود مستندات کافی درباره بیماری و دلایل مشکل مالی افراد، رد می کند. در این بین برخی اعضای شورا می گویند: مرجع صلاحیت درباره مساعدت ها شورای شهر است نه فرمانداری. گویا فرمانداری این بذل و بخشش ها از سوی برخی اعضای شورای شهر را انتخاباتی می داند و تاکید دارد هرگونه کمک به افراد حقیقی یا حقوقی باید به پیوست مستنداتی باشد که در راستای آن کمک صورت می گیرد. گویا 500 میلیون تومان در اختیار شورا برای چنین کمک هایی است.
 • اواخر هفته پیش طی ابلاغیه ای، در برخی صنایع پتروشیمی پارس جنوبی وضعیت نارنجی اعلام و از این مجموعه ها خواسته شده آمادگی خود را برای شرایط پدافندی حفظ نمایند. گفته می شود این آمادگی در راستای برگزاری رزمایش نیروهای نظامی ایران در آبهای خلیج فارس است که این هفته برگزار می شود و به معنای شکل گیری تهدید احتمالی نیست.

 • شایعاتی درباره سکته مغزی ادریس حاجی‌پور معروف به "حاج ادریس" متهم ردیف اول پرونده مضاربه صوری بوشهر در زندان مطرح شده است. پیگیری خبرنگار "خلیج فارس" از منابع آگاه، سکته وی را تایید نکرده و اعلام شده حاجی پور تحت‌الحفظ به بیمارستان شهدای خلیج فارس انتقال یافته و در بخش داخلی با وضعیت مناسب قرار دارد. ماه گذشته آخرین جلسه دادگاه حاج ادریس برگزار شده و گویا حکم بدوی به وی اعلام شده، هرچند رسانه‌ای نشده است.
 • خبر می رسد 13 نفر از نیروهای شیلات سیستان و بلوچستان به دلیل دریافت رشوه و اختلاس از سوی اداره اطلاعات بازداشت و تحویل مرجع قضایی شده اند. گویا این افراد درخحصوص صدور مجوزهاي غيرقانوني ساخت شناورهای صیادی فعالیت داشته اند.
 • تصویری از حجت الاسلام عبدالحمید خدری در تمرین امید گناوه‌ که گفته می شود تیم وی است و در لیگ دو کشور حضور دارد.

 • گاز ضدعفونی، جوانی را در شبانکاره کشت. با خبر شدیم جوان ۳۲ ساله ای ساکن شبانکاره دشتستان که قصد ضدعفونی کردن گندم در منزل را داشت، وقتی به وسیله دست نتوانست درب  قوطی محل  نگهداری قرص ها را باز کند با دندان اقدام به بازکردن درب می کند  که گاز ناشی از قرص باعث مسمومیت او می شود. این جوان پس از انتقال به مرکز بهداشتی شبانکاره و انجام کارهای اولیه پزشکی به بیمارستان  شهید گنجی برازجان منتقل شد اما بر اثر شدت مسمومیت جان خود را از دست داد.
 • هفته قبل پس از کشمکش 7 ماهه، نوروزی فرماندار جدید دشتستان معرفی شد. در این بین، محمدجواد لقمان زاده سرپرست فرمانداری این شهرستان که پیش تر از سوی معاون سیاسی استانداری به عنوان گزینه فرمانداری مطرح شده و بعد منتفی شد، از حضور در این مراسم خودداری و از شب قبل از مراسم هم تلفن همراهش را خاموش کرد. گفته می شود استاندار پیش از مراسم، با خودرو به منزل وی که نزدیک فرمانداری است رفته ولی در باز نشده است! البته استاندار سوابق کم لقمان زاده برای تصدی فرمانداری درجه یک را دلیل عدم صدور حکم وی از وزارت کشور دانست، اما برخی با اشاره به انتصابات فرماندارانی که حتی تا قبل از دولت یازدهم رابطه استخدامی با دولت نداشتند، می گویند: ظاهرا افرادی که پشت پرده تغییرات مدیریتی در استان هستند، با انتصاب لقمان زاده موافق نبوده و این موضوع در صادر نشدن حکم وی موثر بوده است.
 • این هم تصویری از بُرس مو روی میز مجری پخش زنده ورزشی تلویزیون بوشهر

 • خبر می رسد کودک ۴ساله ای در روستای خیرآباد دالکی (دشتستان) در کانال آب غرق شده و فوت کرد. ظاهرا این کانال توسط یک باغ دار جهت آبیاری نخلستانهایش حفر شده بود.
 • در ادامه هجمه مسئولان استان های همجوار به عوارض آلایندگی پارس جنوبی، "وهب نورایی" نماینده لامرد در شورای اسلامی استان فارس انحصار بوشهر بر عوارض آلایندگی خلاف قانون است گفته: نحوه توزیع عوارض ناشی از آلایندگی صنایع مستقر در پارس‌جنوبی، ظلمی آشکار در حق مردم استان‌های فارس و هرمزگان است. وی با انتقاد از عملکرد نماینده شهرستان‌های عسلویه، کنگان، دیر و جم در مجلس افزود: در شأن نماینده‌ مردم نیست که تنها با اتکا به یک جبر جغرافیایی حق مردم مستحق را پایمال کند و برای شهرستانی صدها کیلومتر دورتر، یقه بِدَرَد و چادر به کمر ببندد! ضمن اینکه باید بپذیریم اتحاد مسئولان بوشهر در تمرد از قانون و پایمال کردن حق قانونی دیگر شهرستان‌های در معرض آلایندگی قابل تحسین است.
 • ابلاغیه اخیر زنگنه وزیر نفت درباره ممنوعیت کمک به تیم های لیگ برتری زیرپوشش این وزارتخانه در حالی آینده باشگاههای نفتی از جمله پارس جنوبی جم را در هاله ای از ابهام قرار داده است، به عقیده برخی از شم سیاسی وزیر نفت هم حکایت دارد. طوری که زمان اجرای این محدودیت را در آذرماه قرار داده که عملا نمایندگان مجلس وارد مرحله ثبت نام و فعالیت های انتخاباتی می شوند و سپس لایحه بودجه سال آینده فرا می رسد و امکان پیگیری مجلس بسیار ضعیف است.
 • خبر می رسد با وجود اعلام سقف قیمتی 739هزارتومان از سوی شرکت های هواپیمایی برای پروازهای بوشهر- تهران که از هفته قبل شروع شده، ولی  شرکت آسمان به این موضوع بی اعتنایی می کند، طوری که نرخ پرواز روز یکشنبه بوشهر- تهران بالای 890 هزارتومان قیمت گذاری شده است. باید دید تعزیرات حکومتی استان در این خصوص به دفاع از حق و حقوق مردم بر می آید؟
 • پس از سال ها که صنعت پرورش میگوی استان از بیماری لکه سفید میگو در امان بود، این بيماري به جان سایت های پرورش میگوی استان بوشهر افتاده و در حال گسترش است. مسئولان استانی می گویند فرآیند برداشت میگو باید تسریع شود و در این خصوص برخی فرایندها مثل اجبار به حمل با ماشین سردخانه دار لغو شده است تا خسارت کمتری به پرورش دهندگان وارد شود. گویا آنها معتقدند دامپزشکی از آلوده بودن لاور (نوزاد) میگو اطلاع داشته ولی توجه کافی در ابتدای فصل برداشت نشده، در عین حال دامپزشکی معتقد است لاروهایی که بدون هماهنگی آنها از استان های دیگر وارد سایت ها شده دلیل ایجاد این ویروس شده است.
 • خبر دار شدیم استاندار بوشهر اعلام کرده: اگر جلساتی با حضور وی بدون شرکت مدیرکل باشد و غیبت غیرموجه و بدون مرخصی از استان قلمداد گردد، برخورد انضباطی خواهد شد و از حضور این مدیر در سایر جلسات نیز خودداری می گردد.
 • شنیده می شود استاندار بوشهر در نامه ای به وزیر نفت که در سفر دیروز وی به عسلویه در اختیار زنگنه قرار گرفت، خواستار برگشتن شهرستان دیر به دایره شمول مسئولیت های اجتماعی نفت شده است.گراوند در این نامه ضمن پیوست مستندات نوشته: این شهرستان بدون تردید در شمول مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت دانسته و  مصرانه از وزیر نفت خواسته است تا با توجه به مستندات و ادله موجود و همچنین مطالبات جدی مردم، با  بازگشت این شهرستان به شمول مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت موافقت نماید. گفتنی است در ابلاغیه جدید وزیر نفت از میان شهرستان های جنوبی استان، دیر در لیست مناطق مشمول مسئولیت اجتماعی این وزارتخانه حذف گردیده است. این درحالیست که به عقیده دلسوزان استانی، با توجه به فعالیت های آتی این وزارتخانه در پارس شمالی، حتی شهرستان های دشتی و تنگستان نیز باید مشمول مسئولیت های اجتماعی نفت باشند تا از حالا چشم اندازی برای پیشگیری از آسیب های مشابه پارس جنوبی رقم بخورد.
 • رحیمی، استاندار فارس به شایعه جدایی جنوب این استان واکنش نشان داده و گفته: استان فارس شناسنامه کشور است و این شناسنامه یک‌پارچه خواهد ماند. اخیرا واعظی رییس دفتر رییس جمهور نامه نماینده لارستان درخصوص ایجاد استانی با این نام را جهت بررسی به وزارت کشور ارسال کرده بود. به گفته نماینده این حوزه انتخابیه، ایجاد شهرستات لارستان با اضافه کردن برخی شهرستان های جنوبی استان های فارس و بوشهر قابل اجرا است. البته مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور گفته: ایجاد استان جدید در دستور کار نیست و نامه اخیر هم در راستای بررسی یک پیشنهاد بوده که از وظایف وزارت کشور است.
 • انتقادات برخی اعضای شورا از شهردار بوشهر تندتر شده است. در این بین برخی معتقدند این موضوع می تواند زمینه ساز استیضاح شهردار را فراهم کند، هرچند نگاهی به ترکیب شورای شهر نشان از دست بالاتر حامیان امیری دارد، طوری که 5 عضو شورای شهر شامل هاشم زاده، آسایش، دولابی، دهدار و برزگرزاده در حال حاضر بر ادامه کار شهردار مصر هستند.
 • انتقال آب چاه یکی از محلات شهر جم که بحران آب دارد به شهرک‌های مسکونی نفت و گاز اعتراضاتی در این شهر رقم زد و نهایتا شرکت آب و فاضلاب این انشعاب را قطع کرد. هفته‌ پیش تصاویری در فضای مجازی شهرستان جم منتشر شد که نشان می داد در یکی از تاسیسات آب‌رسانی شهری جم، لوله‌ای تعبیه شده و بخشی از آب این چاه به شهرک‌های نفت و گاز منتقل می شود. این موضوع با واکنش‌های اعتراضی مردم که گرفتار کم آبی بودند مواجه و شرکت آبفا اعلام کرده این انشعاب قطع شد. گفتنی است آب شهرستان جم از منابع موجود مثل چاههای شهرستان تامین و به خطوط اصلی آب یا تاسیسات آبشیرین کن دسترسی ندارد.
 • یکی از گویندگان صداوسیمای بوشهر از یک سایت خبری شهرستان جم شکایت کرده است. گویا حجت محمدی درخصوص انتشار عکسی در این سایت مربوط به گزارش مسابقه پارس جنوبی و فولاد خوزستان در فصل قبل گلایه مند بوده که به استناد لباس ورزشی وی در حین گزارش، اعلام شده وی به تیم استان علاقه ای ندارد. محمدی معتقد است لباس ورزشی وی مربوط به باشگاه فولاد بوشهر بوده که در آن مربیگری می کند و ارتباطی با باشگاه خوزستانی ندارد. از آنجا که شکایت فعالین رسانه ای از یکدیگر مرسوم نیست، انتظار می رود این گزارشگر فعال صداوسیمای بوشهر در خصوص این سوء تفاهم، از ادامه پیگیری قضایی صرف نظر کند.
 • معاملات انتخاباتی در استان آغاز شده است‌. گویا برخی نمایندگان به سراغ داوطلبان احتمالی قوی حوزه انتخابیه خود رفته اند تا شاید با رایزنی بتوانند آنها را از حضور در انتخابات منصرف کنند. گفتنی است انتصاب مدیریتی در شهرستان یا استان از جمله موارد معاملاتی در ازای انصراف از داوطلبی انتخاباتی است.
 • زمزمه هایی از حذف برخی حمایتهای بنیاد شهید از خانواده ایثارگران به گوش می رسد. گویا دلیل این اقدام کمبود اعتبارات و انباشت بدهی عنوان می شود. خبر می رسد حذف پرداخت شهریه دانشجویان خانواده های ایثارگر و برخی تسهیلات از جمله این حمایتهای در دست حذف است.
 • گرانی بهای برق مصرفی در قبض های جدید، با حیرت هم استانی ها همراه شده، طوری که نسبت به مبلغ دوره قبل بعضا رشد سه برابری نیز داشته است.
 • تغییر هر ساله لباس فرم مدارس به مشکلی برای خانواده ها تبدیل شده است. در این بین ابهاماتی نیز درباره درآمدزایی برخی مدارس از لباس فرم به گوش می رسد، طوری که 7 درصد هزینه لباس فرم برای مدارس کنار گذاشته می شود. بعضا در برخی مدارس خاص این میزان در حدود 10 درصد هم گزارش شده و باعث می شود لباس فرمی تولید شود که خانواده ها می توانند با قیمت پایین تر تهیه کنند.
 • درباره ماجرای فروش رب گوجه ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای شنیده می شود به تولیدکننده سفارش قیمت بالاتر را برای درج روی محصول می‌دهند تا بتوانند تخفیف‌های عجیب و غریب بدهند. به عبارتی، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در سامانه 124 قیمت هر قوطی 900گرمی رب گوجه‌فرنگی را 16 هزار و 500 تومان اعلام کرده است. فروشگاه‌های زنجیره‌ای این محصول را با تخفیف‌های چهل‌درصدی و پنجاه‌درصدی حدود 15 هزار تومان می‌فروشند.