آخرین مطالب

هشدار پلیس فتای بوشهر نسبت به کلاهبرداری با ترفند کمک‌های مردمی اربعین

آفتاب آب پخش، رئیس پلیس فتا استان بوشهر از کلاهبرداری و فیشینگ با ترفند جذب کمک‌های مردمی جهت نذورات اربعین حسینی خبر داد.


سرهنگ مهدی قاسمی امروز در جمع خبرنگاران از کلاهبرداری و فیشینگ با ترفند جذب کمک‌های مردمی جهت نذورات اربعین حسینی خبر داد و ضمن هشدار به افرادی که قصد کمک به مساجد و تکایا برای برگزاری مراسمات عزاداری و سوگواری شهدای کربلا را دارند اظهار داشت: هموطنان مراقب فیشینگ از طریق سایت‌های اینترنتی پرداخت کمک‌ها و نذورات نقدی باشند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهرگفت: بخشی از مردم گرانقدر استان که فرصت و حضور در مسیر اربعین و خدمت به زوار پیاده‌روی عاشقان اباعبدالله در موکب‌ها را ندارند یا قصد کمک به مساجد و تکیه‌ها برای برگزاری مراسمات عزاداری و سوگواری شهدای کربلا را دارند، کمک‌های خود را بعضاً بصورت اینترنتی پرداخت می‌کنند.

سرهنگ قاسمی افزود: تعدادی از مجرمین سایبری از احساسات پاک و مذهبی و باورهای دینی مردم در مناسبت‌های مختلف نظیر همین ایام اربعین حسینی سوءاستفاده کرده و اقدام به طراحی صفحات و درگاه‌های جعلی نموده و به این شیوه، اطلاعات حساب کاربران کمک‌کننده را کپی و فیشینگ نموده و در ادامه موجودی حساب آن‌ها را به‌سرقت می‌برند.

وی ادامه داد: در مواردی هم مشاهده شده که در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی، اقدام به درج شماره حساب یا کارت شخصی خود برای دریافت کمک‌های نقدی در قالب اسامی و نام‌های مشابه با مؤسسات مذهبی و دینی و خیریه کرده و اعتماد کاربران را جلب و یا لینک درگاه پرداخت اینترنتی جعلی را اعلام و از این طریق به هدف مجرمانه خود دست پیدا می‌کنند.

این مقام سایبری برای پیشگیری از این گونه موارد و اتفاقات مشابه به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: در صورت امکان بصورت حضوری کمک‌ها و نذورات نقدی خود را به موکب‌ها و مؤسسات مذهبی تحویل دهید ولی اگر قصد دارید از طریق اینترنت این کار را انجام دهید، آدرس صحیح اینترنتی مؤسسات مذکور را از رسانه‌های معتبر نظیر صداوسیما دریافت و شخصاً در قسمت  ”Address bar “ مرورگر اینترنتی تایپ نموده و از باز کردن لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف یا در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ شده خودداری نمایید. 

رئیس پلیس فتا استان بوشهر بیان داشت: ترجیحاً سیستم و قابلیت اطلاع‌رسانی پیامکی حساب‌های خود را فعال تا در صورت اولین برداشت یا سرقت احتمالی و اولین تراکنش غیرمجاز، اطلاع یافته و سریعاً رمز اول و دوم خود را تغییر دهید و در هنگام انجام فعالیت‌های اقتصادی و بانکی اینترنتی خود نظیر همین موردی که اشاره شد، حتماً از رمز دوم یکبار مصرف استفاده تا در صورت فیشینگ شدن اطلاعات حساب بانکی خود، هکرها نتوانند از حساب شما سرقت کنند.

قاسمی افزود: پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح شکایت کنند تا توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود و یا با استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در ارتباط باشند.