آخرین مطالب

نهمین سوگواره تعزیه استان بوشهر،حضور گروه،عصر عاشورا روستای میاندشت آبپخش

آفتاب آب پخش: آیین اختتامیه و معرفی برترین ها با حضور مسئولین استانی ساعت ۲۰ روز جمعه ۳ آبان ماه در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر برگزار خواهد شد. نهمین سوگواره تعزیه استان بوشهر به مدت ۴ روز در میدان رئیسعلی دلواری شهر بوشهر از ساعت ۱۹ تا ۲۲ برگزار می شود.


احمد مظفری در نهمین سوگواره تعزیه استان بوشهر بیان کرد: یکی از ویژه برنامه هنرمندان بوشهری تبیین واقعه عاشورا است که هنرمندان بوشهری واقعه عاشورا را در قالب تعزیه‌خوانی ارائه می‌کنند.
وی عنوان داشت: قدمت تعزیه‌خوانی در استان افزون بر ۳ قرن است که تعزیه خوانان مجالس عزاداری اهل بیت بویژه واقعه کربلا و قیام سرخ عاشورای حسینی را روایت می کنند.
مظفری با بیان اینکه تعزیه‌خوانی نزد مردم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است خاطرنشان کرد: نمایش تعزیه با همکاری هنرمندان در شهرها و روستاهای استان بوشهر اجرا می‌شود که جوانان، نوجوانان علاقه خاصی برای دیدن این نمایش مذهبی دارند.
مظفری به گروه های فعال تعزیه در استان اشاره کرد و افزود: ۳۰ گروه  تعزیه‌خوانی  در استان بوشهر ثبت شده که از این شمار ۲۰  گروه آن فعال هستند و مناسبت‌های مختلف به اجرای تعزیه می‌پردازند.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد گروه‌های فعال تعزیه‌خوانی استان در شهرستان دشتستان حضور دارند، عنوان کرد: برخی از این گروه‌ها به صورت بین‌‌المللی فعالیت می‌کنند و به کشورهای مختلف برای اجراء و تبیین واقعه عاشورا و اربعین حسینی اعزام می‌شوند.
مظفری یادآور شد: نهمین همایش سوگواره کانون تعزیه استان بوشهر با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در میدان رئیسعلی دلواری بوشهر برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه ۳۵۰ نفر در قالب ۱۱ گروه در نهمین دوره از سوگواره استان بوشهر حضور دارند، اظهار داشت: سیدالشهداء روستای چهارروستایی گناوه، نینوای از شهر عالیشهر، احرار سعدآباد برازجان، محبان اهل بیت روستای زیارت دشتستان، جفره علیباش بوشهر، عصر عاشورا روستای میاندشت آبپخش دشتستان، خورشید عاشورا شهر برازجان، امام حسن مجتبی (ع) کوی ریشهر، ثارالله روستای طلحه برازجان، نینوای کوی شکری بوشهر و سیدالشهداء روستای جتوط برازجان گروه های شرکت کننده در سوگواره هستند.
مظفری هدف از برگزاری این سوگواره را شناسایی توانمندی گروه‌های تعزیه استان دانست و افزود: همزمان با اجرای تعزیه با حضور گروه‌های استانی مراسم سنج، دمام و مداحی سنتی به مناسبت ایام سوگواری دهه آخر ماه صفر برگزار می‌شود.