آخرین مطالب

رونمایی از ۲ محصول فناورانه خرما در همایش ملی خرمای بوشهر/شهرک خرما راه‌اندازی می‌شود

آفتاب آب پخش، در دومین از همایش ملی خرمای کشور در بوشهر از دو محصول فناورانه خمیر و شیره خرما رونمایی شد.

همایش، جشنواره و نمایشگاه ملی و بین‌المللی خرما با حضور مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولان انجمن خرما، فعالان اقتصادی ایران و برخی از کشورها در بوشهر برگزار شد.


در این همایش ضمن معرفی خرمای استان بوشهر و زمینه افزایش صادرات این محصول به کشورهای مختلف، در کارگاه‌های آموزشی و نشست میز خرما طرح‌هایی برای رونق استان بوشهر در عرصه تولید، صادرات و عرضه خرما تصویب شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر از رونمایی از 2 محصول دانش‌بنیان خبر داد و اظهار داشت: در دومین همایش ملی خرمای کشور در بوشهر از دو محصول فناورانه خمیر خرما و شیره خرما رونمایی شد.

مهدی صفوی ویژگی‌های این محصولات دانش بنیان را مورد اشاره قرار داد و افزود: تولید خمیر خرما به عنوان یکی از فرایندهای ویژه در صنعت غذا به شمار می‌آید و در اثر این فرایند هزینه حمل و نگهداری کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر نقش مهم خمیر خرما در افزایش نگه‌داری محصول خاطرنشان کرد: همواره نگه‌داری خمیر خرما با چالش‌هایی روبه‌روست که سخت شدن تیره شدن رنگ و فساد میکروبی از آن جمله است و طی فرایند تولید این محصول فناورانه زمان پیش‌بینی شده برای نگهداری محصول70 تا 100 درصد بیشتر از زمان فعلی نگهداری محصول در واحدهای صنعتی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر از رونمایی شیره خرما به عنوان جایگزین شیره نبات خبر داد و بیان کرد: رفع نیاز فناورانه تولید شیره خرما به عنوان جایگزین شیره نبات هم توسط مشاور شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان برطرف شد و از این محصول رونمائی شد.

صفوی با بیان اینکه توجه به نیازهای فناورانه در صنایع بومی و سنتی استان‌ها ضرورت دارد تاکید کرد: اگر به آن توجه نکنیم از دنیا عقب می‌مانیم زیرا شرایط رقابتی در این حوزه سخت و سرعت تحول فناوری بسیار بالا است.

وی باتاکید بر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تولید محصولات پیشرفته تصریح کرد:یکی از روشهای تولید محصولات پیشرفته، دانش بنیان کردن شرکتها است که در این زمینه شرکت شهرک‌های صنعتی اعتبارات و حمایت های ویژه ای در نظر گرفته است.

در همایش ملی نمایشگاه و جشنواره خرمای بوشهر با اهدا لوح تقدیر و تندیس به مدیران عامل‌ شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر و خوزستان در زمینه شناسایی و رفع نیازهای فناورانه قدردانی شد.

 

 

شهرک خرما در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود

 همایش و نمایشگاه بین‌المللی خرما در بوشهر پس از 4 روز  با تصویب مصوباتی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان به کار خود پایان داد.

دومین جشنواره و نمایشگاه خرما و صنایع وابسته با حضور شش استان خرما خیز کشور و 3 استان فعال در تولیدات صنایع مرتبط با محصول خرما از تاریخ 21 تا 24 آبان در محل نمایشگاه‌های بین المللی استان با مشارکت اتاق بازرگانی، جهاد کشاورزی، صنعت معدن تجارت و دیگر دستگاه‌های مرتبط و با هماهنگی و حمایت استانداری بوشهر برگزار شد.

همچنین این نمایشگاه از سوی هیئت‌هایی از کشورهای مختلف از جمله اتاق بازرگانی ازمیر ترکیه و رایزن اقتصادی بنگلادش مورد بازدید و مذاکره قرار گرفت.

در آیین اختتامیه دومین نمایشگاه خرما و صنایع وابسته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با بیان اینکه جشنواره خرما برای دومین سال متوالی با کیفیت مطلوبی برگزار شد و نتایج خوبی در برداشت اظهار داشت: از تصمیمات و دستاوردهای این جشنواره می‌توان به راه‌اندازی دبیرخانه دائمی برای پیگیری مصوبات و مفاد بیانیه و برگزاری برنامه‌های مختلف در طول سال و آمادگی برای جشنواره سوم نام برد.

 سعید زرین‌فربا اشاره به راه‌اندازی شهرک خرما در استان بوشهر خبر داد و  خاطرنشان کرد: به پیشنهاد آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر در مراسم آغاز نمایشگاه یاد شده، راه‌اندازی شهرک خرما و صنایع وابسته در استان پیگیری و اجرایی می‌شود.

وی ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران به ویژه غرفه‌دارانی که از استان‌های خرماخیز و فعال در صنایع مرتبط در نمایشگاه مشارکت داشته‌اند به ارتقای کمی و کیفی کارها اشاره کرد و افزود: با توجه به راه‌اندازی دبیرخانه دائمی، امیدواریم که جشنواره سال آینده موفق تر از امسال برگزار شود.

معاون امور اقتصادی استاندار بوشهر به اهمیت برگزاری نمایشگاه‌ها در توسعه اقتصادی کشورها پرداخت و سهم کشورهای پیشرفته در برگزاری نمایشگاه های بین المللی را قابل توجه دانست.

زرین‌فر به جهت گیری کلان مدیریت ارشد استان به حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان پرداخت و گفت: پرداخت تسهیلات و پیگیری مشکلات مختلف کشاورزان و نیز برگزاری منظم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و پیگیری‌های اثربخش مصوبات آن از جمله برنامه‌هایی است که انجام شده است.