آخرین مطالب

بیست یکمین مانور زلزله سراسری مدارس منطقه آب پخش برگزار شد/تصاویر

آفتاب آب پخش: با حضور بخشدار، امام جمعه، رئیس اداره آموزش و پرورش، رئیس اداره گاز، معاون شهرداری، سرپرست مرکز جامع سلامت، شورای اسلامی شهر آب پخش، کارشناسان ادارات مربوطه، مدیر و معاونین دبیرستان علامه طباطبایی و دانش آموزان برگزار گردید.

رئیس اداره آموزش وپرورش گفت: ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در یک منطقه زلزله خیز واقع شده است و برلزوم آشنایی و آگاهی هرچه بیشتر افراد جامعه به ویژه دانش آموزان که بیشترین جمعیت جوان کشور را تشکیل می دهند.


اکرم پاپری بیان نمود: آموزش و پرورش توسعه آموزش های همگانی در خصوص حوادث غیرمترقبه را به عنوان یک راهبرد مستمر در دستور کار دارد، چرا که نقش آموزش و فرهنگ سازی در کاهش آسیب ها بسیار حائز اهمیت است.

پاپری تصریح کرد: امکان وقوع حوادث و بلایای طبیعی در هر لحظه وجود دارد لذا باید آموزش های لازم برای مهار بحران به صورت جدی بویژه در مدارس تعلیم داده شود

 معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش منطقه آب پخش نیز بیان داشت:  اجرای مانور های زلزله یکی از بهترین راه کارهای آموزش عملی دانش اموزان است تا در هنگام حادثه بتواند به خوبی مدیریت داشته و حتی به کمک دیگران نیز بشتابند.

علی صمصامی مانور را حرکتی برای آمادگی بیشتر در زمان بحران عنوان کرد و گفت: فرهنگ مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی به صورت علمی در جامعه باید نهادینه شود.

صمصامی گفت: ایجاد آمادگی، انجام واکنش سریع و چگونگی مقابله با زلزله ضریب ایمنی را افزایش و سبب کاهش آسیب می‌شود. و از اهداف این مانور می باشد.

وی در مراسم آغاز مانور ، اهمیت آموزش، اطلاع رسانی و تمرین مستمر برای کاهش اثرات زلزله را یادآور شد. و با اشاره به اینکه کشور ایران بر روی گسل های زلزله واقع شده است گفت : هدف از برگزاری این مانور کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله از طریق ارتقای فرهنگ ایمنی و مقاوم‌سازی می باشد

کارشناس دانش آموزی نیز بیان داشت: دانش آموزان سفیران آگاهی جامعه هستند و می توانند با انتقال آموخته های خود در زمینه مواجهه با زلزله به خانواده و دیگر افراد جامعه، زمینه آموزش همگانی و کاهش تلفات در هنگام بروز حوادث را میسر سازند.

سیده معصومه هدایت تاکید کرد: بهترین عامل کاهش تلفات مالی و جانی در حوادث و بلایای طبیعی آموزش و فرهنگ‌سازی می باشد.

هدایت اظهار کرد: از راهکارهایی مهم برای بالا بردن سطح آگاهی و کاهش تلفات ناشی از این زلزله و بلایای طبیعی در میان مردم به ویژه دانش‌آموزان است.

وی تصریح کرد: مانور سراسری زلزله دانش آموزان با نواخته شدن زنگ هشدار، آموخته های خود درباره نحوه مواجهه با زلزله و میزان آمادگی خود از جمله نحوه پناه گرفتن در اماکن امن مانند زیرنیمکت ها، چارچوب های در و زیرپلکان مدرسه را مرور می کنند.