آخرین مطالب

۲۹۳ میلیون مترمکعب آب باران در مخزن سد رئیسعلی دلواری استان بوشهر ذخیره شد

آفتاب آب پخش،مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر هم اکنون ۲۹۳ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد رئیسعلی دلواری استان ذخیره شده که سال گذشته این میزان ۱۵۳ میلیون مترمکعب بوده است.


علی محمدی ظهر امروز در نشست بررسی بارندگی‌های امسال در استان با بیان اینکه بارش باران  در پاییز و زمستان امسال تاکنون مطلوب بوده است اظهار داشت: متوسط  سالانه بارش باران در استان بوشهر 260 میلی‌متر است که امسال در برخی نقاط استان تا 400 میلی‌متر ثبت شده است.

وی از ورودی مطلوب روان‌آب ناشی از بارندگی به سد رئیسعلی دلواری استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: سد رئیسعلی دلواری به عنوان بزرگترین سد استان بوشهر با حجم مخزن 695 میلیون مترمکعب در حال بهره‌برداری است که با توجه به بارندگی‌های اخیر هم اکنون 293 میلیون مترمکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه میزان ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری در تاریخ مشابه سال گذشته 153 میلیون مترمکعب بوده است گفت: حجم کل آبگیری سد رئیسعلی دلواری در سال آبی جاری  111 میلیون مترمکعب است.

محمدی از رهاسازی 54 میلیون مترمکعب از آب سد رئیسعلی دلواری برای تأمین نیازهای کشاورزی و زیست محیطی خبر داد و بیان کرد: در صورت تحقق بارش‌های زمستانه و آبگیری سد، در بخش کشاورزی فصل تابستان بدون مشکل خاصی سپری می‌شود.

وی آمادگی سد رئیسعلی دلواری برای هدایت سیلاب‌ها را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد بیان کرد: تأسیسات هیدرومکانیکال سد رئیسعلی دلواری در روزهای اخیر برای آمادگی و هدایت سیلاب‌های احتمالی مورد آزمایش قرار گرفته که دارای عملکرد مطلوبی بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر بند سنگی-ملاتی محور 14 شبانکاره را دارای روند پیشرفت فیزیکی مطلوب دانست و گفت: این بند سنگی-ملاتی با هدف کنترل سیلاب، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، کنترل رسوب و آبخیزداری در حال احداث است.

محمدی با بیان اینکه این بند سبب حفاظت و جلوگیری از بروز خسارت سیلاب به شبکه آبیاری و زهکشی شبانکاره می‌شود خاطرنشان کرد: پیشرفت فیزیکی بند محور 14 شبانکاره 65 درصد است و اعتبار مورد نیاز آن 75 میلیارد ریال برآورد می‌شود.