آخرین مطالب

۷ میلیون مترمکعب آب باران در سد رئیسعلی‌دلواری استان بوشهر ذخیره شد‌

آفتاب آب پخش،بارش باران در استان بوشهربا بیان اینکه در سال آبی جاری تا پنجم فروردین ماه 344 میلیمتر بارندگی در استان بوشهر ثبت شده است اظهار داشت: این رقم 47 درصد افزایش نسبت به بارندگی میانگین بلندمدت مشابه و 24 درصد نسبت به بارندگی سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.


وی، میانگین بارش باران در کل استان بوشهر از 2 تا 4 فروردین را برابر با 31.4 میلی‌متر دانست و بیان  کرد: این میزان بارش باران معادل 13.5 درصد متوسط بارش سالانه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی استان بوشهر مربوط به ایستگاه کنگان با 104 میلی‌متر است خاطر نشان کرد:میزان بارش باران ثبت شده در کنگان معادل 51 درصد از کل بارش سالانه این ایستگاه است.

محمدی تصریح  با اشاره به اینکه حجم زیاد بارش در بازه زمانی یک ساعت، سبب ایجاد سیلابی به حجم 234 مترمکعب در ثانیه و روانابی حدود 4 میلیون مترمکعب شد گفت: آورد رودخانه‌های  استان بوشهر در سامانه بارشی اخیر و هفته  نخست فروردین 109 میلیون مترمکعب ثبت شده است.

محمدی، میانگین بارش باران در استان بوشهر را 249 میلی‌متر دانست و بیان کرد:بیشترین حجم آورد مربوط به رودخانه مُند در محل ایستگاه هیدرومتری قنطره به میزان 78 میلیون مترمکعب ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه این حجم از رواناب بدون بهره برداری به دریا تخلیه می‌شود  تصریح کرد :با ساخت و بهره برداری از سدهای باغان، دشت پلنگ و کاردنه در این حوضه، حدود 185 میلیون مترمکعب از رواناب‌ها قابل کنترل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهرنقش مهم فرازبند سد در حال ساخت باغان را سبب تاخیر و کنترل جریان سیلاب دانست و بیان کرد: با توجه به شدت بارندگی در بازه زمانی بسیار کوتاه و تولید رواناب زیاد در این حوزه، ارتفاع آب پشت فرازبند سد باغان به 18 متر رسید.

محمدی پیشرفت فیزیکی سد باغان را 33 درصد دانست و خاطر نشان کرد: در جریان بارش باران‌های اخیر  تمامی طرح‌های تغذیه مصنوعی در شهرستان‌های کنگان، جم، دیر و دشتی آبگیری شده‌اند.

وی این آبگیری  را سبب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی این منطقه دانست و با اشاره به ذخیره سازی  آب باران در مخزن سد رئیسعلی دلواری افزود:
در جریان بارندگی اخیر مخزن سد رییسعلی دلواری در شهرستان دشتستان 7 میلیون مترمکعب آبگیری شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر بیان کرد: سد تنگ ارم که تامین آب شرب بخش ارم شهرستان دشتستان را بر عهده داردبا حجم مخزن 4 میلیون متر مکعب به حداکثر ظرفیت خود رسید و در حال سرریز ایمن است.