آخرین مطالب

برداشت غلات (گندم و جو  ) در سطح ۱۳ سیزده هزار هکتار از اراضی مزروعی ومستعد بخش آبپخش

آفتاب آب پخش،رئیس اداره جهاد کشاورزی آب پخش بیان داشت، باتوجه به اینکه  فصل برداشت غلات از نیمه دوم فروردین  ۹۹ آغاز و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه خواهیداشت ، و نظر به اینکه میزان بارندگیهای یکنواختی که در سال زراعی ۹۹_۹۸ در سطح بخش به لطف ورحمت پروردگار بارید سبب شد تا بیش از یکهزار  ۱۰۰۰  نفر از بهره برداران کشاورزی بتوانند ۱۳ سیزده هزار هکتار از اراضی مستعد وقابل کشت در مناطق مختلف بخش  را به کشت غلات مبادرت کنند .


وی افزود، میزان بارندگی از بدو سال زراعی تاکنون به ۳۱۴ میلیمتر رسید که سالی بسیار خوب برای کشاورزان رقم خورد.وشاهد مزارع گندم بسیار خوبی در بخش کشاورزی باشیم قیمت تضمینی خرید گندم نیز طبق مصوبه شورای اقتصادکشور  ۲۵۰۰ دو هزارو پانصد تومان نرخ گذاری شد .

اکنون که در فصل برداشت غلات(گندم وجو) قرار داریم باتوجه به سطح زیرکشت محصول استراتژیک گندم در سطح بخش سعی شد ، با همکاری وهمراهی رابطین محترم  کمباینداران در سطح بخش خوشبختانه توانستند تاکنون بتعداد ۲۸ دستگاه از انواع کمباین های سنگین ونیمه سنگین جهت امر برداشت  وارد اراضی کشاورزی بخش کنند  ،مراکزی که درجهت خرید محصول.گندم در داخل وخارج از شهرستان اقدام میکنند عبارتنداز  .انبار غله چغادک ، سیلو و کارخانه آرد الزهراء برازجان  هستند.
رئیس اداره جهاد کشاورزی آب پخش افزود،با هشدارهای مکرر مسئولان بهداشتی در زمینه لزوم اقدام پیشگیرانه به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، سعی شد که مرکز جهادآبپخش با همکاری بخشدار محترم ، مرکز جامع سلامت ، دهیاران و رابطین کمباینداران و کشاورزان پرتلاش تمهیداتی را در پیشگیری انتقال عوامل بیماری کرونا انجام دهد .
بدین ترتیب ،تمامی کمباین ها که از استان فارس برای عملیات برداشت محصولات زراعی گندم وارد اراصی کشاورزی بخش میشوند پروتکل بهداشتی را در مبادی ورود به روستا ها و زمان انجام عملیات برداشت ور مزارع رعایت کنند.
 با توجه به اینکه هر دستگاه کمباین حداقل سه نفر همراه دارد و در طول برداشت بصورت مستقیم در ارتباط با کشاورزان قرار می‌گیرند، باید به همراه  وسایل نقلیه حامل سوخت و کامیون‌ها با هماهنگی رابطین ،دهیاران و جهادکشاورزی  بطور کامل ضدعفونی شوند و کارت سلامت آنها مورد بررسی قرارگیرد . صحت و سلامتی خدمه ها از نظر  ویروس کرونا  بررسی شوند و در صورت مشاهده مورد مشکوک بلافاصله به مرکز جهاد و شبکه بهداشت و درمان اطلاع دهند.
  هرچند که هماهنگی لازم برای صدور کارت سلامت از نظر بیماری کرونا، در مقر اتحادیه کمباین‌داران استان فارس انجام شده لذا تمامی خدمه های کمباین ها در بدو ورود به روستاها، باید کارت سلامت به همراه داشته باشند و نظارت بر رویت کارت آنان توسط رابطین ودهیاران  نیز انجام میشود
سپس بامراجعه به مرکز جامع سلامت، مجددا آزمایش غربالگری نیز صورت میگیرد
و تاکید شده  از هرگونه مبادله وجه نقد با کمباین‌داران و کامیون داران خودداری واز طریق حواله کرد بانکی صورت پذیرد  و سعی شود از اسکان آنان در بافت مسکونی روستاها پرهیز شود. 
برای گرفتن سوخت تاکید شده که تنها رابطین کمباین‌داران می توانند درجهت  اخذ حواله سوخت  ازمرکز جهاد  و همچنین تصدی سامانه سوخت شرکت پخش فرآورده های  نفتی اقدام کنند
 باتوجه به اینکه محصول استراتژیک گندم سرمایه ملی کشور است و برداشت کامل آن امری  ضروری است، از رابطین پرتلاش درخواست می‌شود اقدامات پیشگیرانه در برابر بیماری کرونا طوری به عمل آورند که در امور برداشت کشاورزان و تحویل بموقع محصول آنها به مراکز خرید تسهیل صورت گرفته و خداناخواسته وقفه‌ای ایجاد نشود. تا کشاورزان عزیز رضایت خاطر را در امور برداشت محصول کشاورزان داشته باشند .