آخرین مطالب

توضیح مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر درباره مرگ مادری باردار

آفتاب آب پخش،روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر اعلام کرد: موضوع مرگ مادر باردار در بیمارستان سلمان فارسی با دقت و از زوایای مختلف بررسی می‌شود.


خبر می رسد تاخیر پزشک زنان و زایمان برای حضور بر سر زائو و اشتباه وی در زمان زایمان، باعث مرگ مادر و نوزادش در بوشهر شده است.

به گزارش خلیج فارس؛ این حادثه تلخ آخر وقت سه شنبه 30 اردیبهشت ماه در بیمارستان سلمان فارسی بوشهر وابسته به تامین اجتماعی رخ داده است.

براساس متنی که در فضای مجازی درباره این حادثه دست به دست می شود و ظاهرا منتسب به نزدیکان متوفی است، آمده: دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه خانمی ۴۱ ساله ساکن شهر اهرم در ماه پایانی بارداری به بیمارستان سلمان فارسی بوشهر مراجعه کرد تا فرزندش را بطور طبیعی به دنیا بیاورد. از این رو، در چند ساعتی که در زایشگاه بوده کیسه آب خانم زائو پاره شده و ماماهای بخش زایشگاه بجای اقدامات بعدی، صرفا با پزشک مربوطه (خانم "ح" متخصص زنان و زایمان) تماس می گیرند. این پزشک نیز پاسخ می دهد که ساعت 12 شب امکان حضور در بیمارستان دارد و در این شرایط زائو به اتاق عمل منتقل می شود.

بر اساس این متن، با حضور دیرهنگام پزشک بر بالین بیمار، به دلیل اشتباه رخ داده، تیغ جراحی به اشتباه مثانه و رحم زائو را دچار آسیب کرده و او را دچار خونریزی شدید می کند که در این شرایط نوزاد بدون جان از شکم مادر خارج می شود، ضمن اینکه زائو هم به دلیل خونریزی رخ داده، روز سی ام اردیبهشت فوت می شود.

در مطلب منتشر شده، ادعا گردیده درخصوص دلیل مرگ این بانو اخنلاف پیش آمده و گویا پزشک قلب زیر بار اینکه دلیل حادثه را ناراحتی قلبی بیمار قید کند نرفته، چرا که به عقیده وی در اکوی قلب، مشکلی تشخیص داده نشده است.

این حادثه تلخ مرگ مادر و نوزادش را در پی داشته و از سویی مردی را بدون همسر و 3 دختر وی را بی مادر کرده است.

از این رو، رسیدگی به ابعاد ماجرا نظیر تاخیر پزشک برای حضور در بیمارستان و ادعای اشتباه فاجعه برانگیز وی، ضروریست.

خواسته ای که باید فراتر از سازمان نظام پزشکی، با دقت نظر سازمان پزشکی قانونی و پزشکان مستقل مورد موشکافی قرار  گرفته و برای یکبار هم که شده، درباره اشتباهات پزشکی در استان، بصورت اقناعی ابعاد ماجرا با افکار عمومی در میان گذاشت.

در همین راستا، اگر قصور پزشک اثبات شد، برای برخورد قاطع نباید تاخیر و مسامحه شود، چرا که هرچند دیگر مادر و نوزادش به زندگی بر نمی گردد، ولی قطعا سهل انگاری در قبال جان بیماران و اشتباهات بیشتر را کاهش می دهد.

اطلاعیه معاونت درمان تامین اجتماعی بوشهر: ابعاد حادثه در دست بررسی است

در همین خصوص، روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر پیرامون اتفاق رخ داده در بیمارستان سلمان فارسی اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده: در پی انتشار خبر تاسف انگیز فوت خانم بارداری در بیمارستان سلمان فارسی و بازتاب آن، ضمن ابراز تاسف از این حادثه و تسلیت به خانواده گرانقدر این بانو، موارد زیر به استحضار مردم عزیز می رسد:

طبق پروتکل های درمانی کشور در اولین ساعات پس از حادثه، امروز ۳۱ اردیبهشت ماه کمیته علمی و تخصصی مورتالیتی (مرگ و میر) با حضور ریاست، مدیران و پزشکان و متخصصین بیمارستان  و همچنین کارشناسان ارشد ستادی و دستگاه نظارتی سازمان در بیمارستان سلمان فارسی تشکیل شده و با حداکثر سرعت و دقت سعی شد همه زوایای مختلف و الزامات علمی این رویداد مورد بررسی قرار گیرد.

در این جلسه همه عوامل نیروی انسانی درگیر شامل پزشکان، ماماها و پرسنل جهت گزارش و ثبت و توضیحات حضور داشتند. ضمنا پرونده پزشکی بیمار  نیز مورد مطالعه دقیق قرارگرفت و جهت صیانت از آن تدابیر لازم انجام شده است.

سپس مطابق آیین نامه ها، نتایج این جلسه به همراه پرونده بیمار به کمیته تخصصی ویژه مرگ مادران در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و نظام پزشکی استان نیز ارسال خواهد شد، لذا باید به عرض مردم شریف استان و خصوصا خانواده ایشان برسانیم در رویدادهای پزشکی این چنینی می بایست تمام ابعاد ماجرا به صورت علمی و دقیق مورد بررسی مراجع ذیصلاح قرار بگیرد.

لذا  در این فرصت کوتاه نمی توان قاطعانه در مورد رویداد مذکور اظهار نظر کامل نمود، ولی این اطمینان را خواهیم داد تمام مراحل قانونی آن تا روشن شدن ابعاد واقعی ماجرا پیگیری خواهد شد. بنابراین عاجزانه از مردم عزیز و اصحاب رسانه خواستاریم تا مشخص شدن دقیق نتایج این بررسی و تحقیقات، از گمانه زنی ها و اظهار نظر های شتابزده که ممکن است موجب افزایش آلام و نگرانی جامعه و مردم شود جدا خودداری نمایند و قطعا این صبوری کمک شایانی به مراحل تحقیقات خواهد نمود.

در پایان لازم به یادآوری است که قطع به یقین مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر خط قرمز خود را صیانت و پاسداری از سلامت و جان بیماران مراجعین و مردم شریف استان بوشهر می داند و هیچ‌گونه اغماضی در رسیدگی به پرونده مذکور را جایز نمی داند و نتایج را به محض مشخص شدن، به اطلاع خانواده داغدیده ایشان و مردم عزیزمان خواهد رساند