آخرین مطالب

آغاز پروژه سه هزار و ۱۶۰ هکتاری اصلاح شیوه آبیاری نخیلات آبپخش

آفتاب آب پخش: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان گفت: پروژه سامانه نوین آبیاری در دشتستان افتتاح و عملیات اجرایی پروژه سه هزار و ۱۶۰ هکتاری اصلاح شیوه آبیاری نخیلات آبپخش در هفته دولت آغاز شد.


منصور نوذری در راستای اهداف وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر افزایش بهره‌وری و راندمان مصرف آب کشاورزی در ۹۹ به مساحت ۴۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دشتستان مجهز به سیستم های نوین آبیاری شد.
نوذری بیان کرد: محل تامین اعتبار این طرح از اعتبارت ملی (بلاعوض دولتی) با مبلغ ۸۴ میلیارد ریال که در سال ۱۳۹۹ در مناطق مختلف شهرستان شروع شده و در هفته دولت به بهره برداری می رسد.


وی با تاکید بر توجه به سیستم‌ های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی افزود: هدف از اجرای این طرح افزایش راندمان ابیاری به ۸۵ درصد، افزایش سطح زیر کشت و کاهش هزینه تولید است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان تصریح کرد: در راستای طرح تحول کشاورزی شهرستان دشتستان که در دولت دوازدهم مطالعه و طراحی شد عملیات اجرایی پروژه اصلاح شیوه آبیاری نخیلات آبپخش در ناحیه ۱ به مساحت سه هزار و ۱۶۰ هکتار از باغات خرما و با اعتبار ۵۶۰ میلیارد ریال در هفته دولت بصورت ویدئو کنفرانس توسط استاندار آغاز شد.

 


نوذری خاطر نشان کرد: هدف از اجرای این پروژه تغییر شیوه آبیاری نخیلات از غرقابی به آبیاری تحت فشار است که راندمان آبیاری از ۳۵ درصد به ۸۵ درصد افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه ویژگی های این پروژه عدم نیاز به شبکه برق و احداث ایستگاه پمپاژ است، گفت: فشار لازم به کمک نیروی ثقل در اثر اختلاف ارتفاع بدست می آید بطوری که آب از کانالهای پایین دست سد شهید رییسعلی دلواری با کمک خط لوله و با اختلاف ارتفاع ۵۰ متر به منطقه آبپخش منتقل می شود.